5 zdjęć z... chińskiego nowego roku na Tajwanie

20 stycznia 2017 15:00
Za nieco ponad tydzień niemal w całej Azji Wschodniej będzie obchodzony chiński nowy rok księżycowy. To święto celebruje się hucznie, a dla osób z chińskiego kręgu kulturowego jest równie ważne jak w Europie Boże Narodzenie czy Wielkanoc.
Reklama
W 2017 r. nowy księżycowy rok koguta powitamy 28 stycznia. Święto to jest szczególnie uroczyście obchodzone na Tajwanie. W Chinach podczas rewolucji kulturalnej za czasów rządów Mao Zedonga zwalczano wierzenie i religię, a w Republice Chińskiej po drugiej stronie Cieśniny Tajwańskiej do tej pory święto ma często także wymiar religijny. Szczególnie pielęgnowany jest on na południu wyspy, gdzie zapraszamy w tym odcinku cyklu "Pięć zdjęć z…"

1. Noworoczne targowisko


Klimat Chińskiego Nowego Roku można poczuć już od początku roku kalendarzowego, gdy kolędy w domach handlowych ustępują miejsca piosenkom noworocznym. Mieszkania są czyszczone, by wymieść z nich pecha i zapewnić pomyślność na nadchodzący rok. Ważnym rytuałem jest wizyta na noworocznym targowisku, gdzie można zaopatrzyć się w suszone składniki pomocne w przygotowania noworocznego posiłku - grzyby, mięsa, ryby, owoce morza. Nad wieloma stoiskami wiszą suszone płetwy rekina - kiedyś przyrządzano z nich zupę, ale po fali międzynarodowej krytyki teraz to tylko dekoracja.

Wokół drzwi wejściowych do domu wiesza się czerwone paski papieru ryżowego chunlian, z wykaligrafowanymi zdaniami odnoszącymi się do wiosny. Dawniej chunlian kaligrafowane były samodzielnie, obecnie większość osób kupuje gotowe. Na noworocznym targowisku można też poprosić o wykonanie chunlian mistrzów kaligrafii, których pracę obserwują tłumy. Na Tajwanie do tej pory język mandaryński zapisuje się w sposób tradycyjny, trudniejszy, ale uważany za piękniejszy niż uproszczone pismo używane w Chinach.

2. Czerwone koperty


W czerwonych kopertach przekazuje się upominki pieniężne. Kolor ten w chińskiej kulturze symbolizuje pomyślność i odstrasza złe duchy. Na Tajwanie koperty wręczane są głównie przez osoby starsze osobom młodszym, które nie podjęły jeszcze pracy zawodowej. Na szczególnie wypchane czerwone koperty mogą liczyć studenci oraz osoby rozpoczynające studia - Tajwańczycy bardzo cenią wykształcenie i uciekają się do wszelkich sposobów, by zmotywować młodych do studiowania.

Przyjmuje się, że w kopertach wręczać należy sumy parzyste, bo nieparzyste są zarezerwowane na pogrzeby. Pod żadnym pozorem nie należy wręczać kwot zawierających cyfrę cztery, bo to pechowa cyfra wymawiana podobnie jak słowo "śmierć". Nie powinno się wręczać monet, aby wartość koperty nie mogła być oszacowana przed jej otwarciem. Banknoty powinny być nieużywane, stąd też przed chińskim nowym rokiem przed oddziałami banków ustawiają się kolejki osób wymieniających stare banknoty na nowe. Koperty nie powinno się otwierać przy innych osobach.

3. Noworoczna kolacja


Kolacja w wigilię nowego roku to okazja do spotkań w rodzinnym gronie. Podróże na te rodzinne spotkania to przeprawa, która testuje system transportowy wyspy - wyprzedane są bilety na połączenia kolejowe, a na autostradach tworzą się wielogodzinne korki.

Bardzo popularne są dania hot pot, czyli gotowane wspólnie w znajdującym się na stole kociołku. Składniki obejmują warzywa, grzyby oraz mięsa - wieprzowinę, kozinę czy wołowinę, choć z powodu przesądów wiele osób odmawia spożywania tego ostatniego rodzaju mięsa. Dzięki rozwiniętemu na Tajwanie rybołówstwu na świąteczne stoły trafia dużo owoców morza. Jednak najważniejszym daniem jest ciasto ryżowe, przypominające konsystencją gęsty budyń. Stoły, przy których spożywane są posiłki, są okrągłe, co ułatwia wspólne jedzenie w gronie rodzinnym. Każda z osób posiada własną miseczkę na ryż lub makaron oraz zupę, a daniami wystawionymi w centrum stołu dzielą się wszyscy. Najczęściej ta wspólna część blatu stołu jest obrotowa.

4. Odwiedzanie świątyń


Na Tajwanie chiński nowy rok obchodzony jest przez prawie wszystkie osoby pochodzenia chińskiego. Taoizm nie jest najpopularniejszą religią (35 proc. mieszkańców to buddyści, taoiści stanowią 33 proc.), świątynie taoistyczne są pełne ludzi. Wiele osób odwiedza je już o północy, aby przywitać tam nowy rok i uczestniczyć w organizowanych tam loteriach, konkursach karaoke czy pokazach sztucznych ogni. W wielu świątyniach wierni mogą otrzymać czerwone koperty.

Wewnątrz świątyń Tajwańczycy proszą bóstwa o pomyślność w nowym roku, radzą się przepowiedni lub proszą o ochronę, jeżeli horoskop przewiduje, że w nadchodzącym roku narażeni są na ryzyko. Łaskę bóstw można uzyskać paląc kadzidła, specjalne przeznaczone do tego pieniądze czy ofiarowując przekąski. W świątyni można kupić amulety chroniące przez złymi mocami i poprosić o palenie w naszej intencji chroniącego przed niepomyślnością światełka.

5. Noworoczne zabawy


Obchody chińskiego nowego roku trwają kilka dni. Popularna jest tradycja "tańca lwów", czyli pokazy w wykonaniu dwóch osób przebranych w kostium lwa, imitujących jego chód oraz ruchy (kłapanie paszczy, mruganie powiekami, machanie ogonem czy strzyżenie uszami). W mniejszych miejscowościach i w wioskach lwy odwiedzają domy, co zgodnie z wierzeniami odwiedzonemu domostwu ma przynieść w nadchodzącym roku szczęście i pomyślność, dlatego też wizyty tańczących lwów nagradzane są przez mieszkańców czerwoną kopertą. Na wyspie można znaleźć specjalne szkoły uczące sztuki tańca lwów, a w mieście Kaohsiung na południu wyspy corocznie organizowany jest festiwal tańca lwów połączony z konkursem.

Jednak głównym noworocznym zajęciem, w którym uczestniczą Tajwańczycy, jest hazard. Nadmiar wolnego czasu i świeżo otrzymane czerwone koperty stanowią nieodpartą zachętę do spróbowania sił np. w madżonga.

fot. Tomasz Śniedziewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy