Lubelskie lotnisko skończyło cztery lata

23 grudnia 2016 07:10
17 komentarzy
Kilka dni temu (17.12) port lotniczy Lublin obchodził swoje czwarte urodziny. W tym czasie lotnisko pozyskało bazę Wizz Aira, loty Ryanaira oraz na pewien czas także Eurolotu i Lufthansy.
Reklama

Port lotniczy Lublin zainaugurował działalność 17 grudnia 2012 r. Na początku siatka połączeń obejmowała pięć lotnisk; Londyn Stansted (Ryanair), Londyn Luton (Wizz Air), Dublin (Ryanair), Liverpool (Ryanair, trasa wystartowała później) oraz Torp (Wizz Air). W ciągu pierwszych dwóch tygodni lotnisko obsłużyło 5,3 tys. pasażerów.

W marcu Ryanair oraz Wizz Air zwiększyli częstotliwość na popularnej trasie do Londynu. Irlandzka linia latała wtedy cztery razy w tygodniu do Stansted, a węgierski low-cost - trzy razy w tygodniu do Luton. W maju 2013 r. Eurolot ogłosił uruchomienie sezonowych lotów do Gdańska wykonywanych dwa razy w tygodniu począwszy od czerwca 2013 r. Polski przewoźnik niewiele później udostępnił także możliwość lotów łączonych z Lublina do Amsterdamu przez Gdańsk.

Gorzej lotnisku szło pod względem oferty czarterowej. Na pierwsze lato w ofercie ostały się tylko dwa kierunki spośród 12 wcześniej zapowiadanych. Przełamaniem gorszej passy lotniska miało być utrzymanie lotów do Gdańska w sezonie zimowym oraz uruchomienie nowej trasy do Mediolanu.

Na początku 2014 r. z lotniska dobiegły wieści o zamknięciu trasy do Liverpoolu. Niewiele później irlandzki przewoźnik wyciął także loty do Dublina. W międzyczasie Lublin był gospodarzem gali podsumowującej plebiscyt "Najlepsza Linia Lotnicza 2013", organizowany przez Pasazer.com.

W kolejnych miesiącach pozytywnym zaskoczeniem okazała się zapowiedź sezonowej trasy z Lublina do Rzymu Fiumicino planowanej przez rumuńską linię Carpatair, a zwłaszcza ogłoszenie przez Lufthansę rejsów z Lublina do Frankfurtu. Połączenie wystartowało w wakacje 2014 r.

Następnie informowaliśmy o zwiększeniu częstotliwości lotów do Gdańska oraz pojawienia się nowego miasta w ofercie - Wrocławia (Eurolot). Kolejne dobre wiadomości wiadomości pochodziły od Wizz Aira. Przewoźnik zapowiedział na sezon letni 2015 r. zwiększanie częstotliwości lotów na istniejących trasach oraz dodanie nowej - Sztokholmu. Ponadto Eurolot zapowiedział uruchomienie lotów z Lublina do Warszawy. Z rozkładu wypadły za to loty do Wrocławia. Oprócz tego Lufthansa w sezonie letnim 2015 r. zwiększyła częstotliwość do trzech lotów tygodniowo.

Zaledwie kilka miesięcy po inauguracji Eurolot zamknął trasę do Warszawy. Po bankructwie przewoźnika Lublin stracił loty do Gdańska i Mediolanu. Złą passę częściowo przełamało przywrócenie lotów do Dublina przez Ryanaira od sezonu zimowego 2015 r. W kwietniu Wizz Air poinformował o otwarciu we wrześniu 2015 r. bazy w Lublinie z jednym airbusem A320, co wiązało się z uruchomieniem trzech nowych tras. Od tego momentu lubelskie lotnisko przez wiele miesięcy nieustannie notowało wzrosty liczby pasażerów. Później informowaliśmy o zastąpieniu Charleroi przez Eindhoven.

W czerwcu 2016 r. informowaliśmy o zawieszeniu na zimę lotów do Dublina wykonywanych przez Ryanaira. Miesiąc później Lufthansa wycięła z rozkładu loty do Frankfurtu. W tym roku Small Planet ogłosił plany lotów do Barcelony, które początkowo miały wystartować pod koniec grudnia br. Teraz jednak wiadomo, że nastąpi to kilka miesięcy później. Kilka miesięcy temu Wizz Air ogłosił, że będzie latać na trasie do Liverpoolu.

W 2016 r. lubelskie lotnisko odprawi ok. 370 tys. pasażerów.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_b1369 2017-01-03 10:46   
gość_b1369 - Profil gość_b1369
W Lublinie spadek 6,42% w grudniu 2016
gość_89b60 2016-12-29 10:23   
gość_89b60 - Profil gość_89b60
dizzylizzy: chyba nigdy nie jechałeś z Lublina do Niedźwiady? Podejrzewam, że do Niedźwiady nie jeździliby pasażerowie z północnego Podkaracia, Zamościa, Biłgoraja, Roztocza. Podejrzewam, że jednak Świdnik generuje większy ruch. I nieprędko dojdzie do sytuacji, o której piszesz, czyli braku możliwości rozbudowy portu.
dizzylizzy 2016-12-29 09:51   
dizzylizzy - Profil dizzylizzy
smolip67;Niezależnie nawet od tego, kto by na tym zarobił krocie, czy PSL, czy PO czy SLD, czy PIS czy jeszcze inna formacja, Lublin wybrał dla siebie rozwiązanie "minimalistyczne", niezagrażające i bezpieczne dla rejonu stołecznego .
Mając na względzie to, że miasto Lublin będzie się dalej rozwijać, włączając stopniowo tereny wiejskie, gminne wokół zbudowanej już obwodnicy, to te nie byłby to taki zły pomysł z tą Niedźwiadą. Lublin już teraz rozbudowuje się właśnie w kierunku północnym na Rudnik, Elizówkę, Ciecierzyn i Lubartów. Procesy urbanizacyjne postępują szybko. Być może już za kilkanaście lat, port lotniczy w Świdniku nie będzie miał możliwości dalszej rozbudowy, gdyż oba miasta Lublin i Świdnik połączą się w jeden organizm miejski. Pozostanie niewiele wolnych przestrzeni do wykorzystania, a za te nieliczne, trzeba będzie płacić duże pieniądze.
No, ale zobaczymy. Świdnik był bliżej i dlatego go wybrano, ale patrząc w przyszłość, lepszym rozwiązaniem mogłaby okazać się Niedźwiada. Jednak Polska to kraj, w którym stolica przyciąga największe środki, a regiony zawsze zadowalają się jednak rozwiązaniami w jakimś tam stopniu redukcjonistycznymi, które powodują ich wolniejszy rozwój w porównaniu z obszarem metropolitalnym o statusie stołecznym, jakim jest Warszawa.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy