Nowy rozkład jazdy na kolei

13 grudnia 2016 11:05
4 komentarze
W niedzielę (11.12) wszedł w życie nowy kolejowy rozkład jazdy. Pojawiły się w nim nowe połączenia uruchamiane przez wszystkie spółki w Polsce. Niestety kilka pociągów zostało zlikwidowanych - w tym EuroNight "Jan Kiepura".
Reklama
Poniżej przedstawiamy wykaz ważniejszych zmian.

Dolnośląskie

W ramach połączeń regionalnych wskazać należy częstsze kursy ze stolicy Dolnego Śląska do Oleśnicy, Żmigrodu i Ziębic. Prócz tego pojawią się nowe bezpośrednie relacje do sąsiednich województw - m. in. Zgorzelec - Żagań - Zielona Góra, czy Wrocław - Zawadzkie i Wrocław - Częstochowa (ten ostatni w piątki i niedziele).

Część tras - w tym Wrocław - Jelcz Laskowice i Legnica - Żagań przejętych zostanie przez Koleje Dolnośląskie.

Likwidacji ulegną kursy z Grabowna Wielkiego do Krotoszyna oraz z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego.

Lepsza będzie komunikacja międzymiastowa. PKP Intercity uruchomi szereg nowych najtańszych połączeń. M.in. pociągi TLK "Swarożyc" i "Światowid" przez cały rok kursowały będą z Wrocławia do Szczecina p. Zieloną Górę. Na kilku dzięki zmianom taborowym podniesiony zostanie komfort podróży (m. in. PesaDART obsłuży IC "Asnyk" z Warszawy do Jeleniej Góry). Prócz tego ze stolicy Dolnego Śląska do stolicy kraju (p. Kalisz i Łódź) przejazd skróci się nawet o 30 min.

Kujawsko-pomorskie

Przewozy Regionalne uruchomią nowe relacje: Bydgoszcz - Włocławek, Piła - Olsztyn oraz Piła - Toruń. Pewne utrudnienia mogą pojawić się na odcinku Toruń - Kutno ze względu na prace modernizacyjne.

W komunikacji dalekobieżnej utrzymany zostanie podobny poziom obsługi najważniejszych połączeń. Nadal oferowane będą połączenia do Warszawy i Trójmiasta oraz na południe Polski. Większy komfort uzyskają podróżni wybierający pociąg IC "Sukiennice", który z Gdyni do Krakowa pojedzie przez Bydgoszcz i Łódź. Do jego obsługi przewidziano bowiem najnowsze składy PesaDART.

Lubelskie

Polepszeniu ulegnie oferta przewozów w województwie. Dodane zostaną kursy na regionalnych trasach m.in. Lublin - Chełm czy Siedlce - Terespol. Prócz tego Przewozy Regionalne uruchomią także sezonowe połączenia na Roztocze i Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. Nowością będzie także obsługa nowego przystanku osobowego Mokre koło Zamościa.

Zbliża się wielkimi krokami remont magistrali kolejowej łączącej Lublin z Warszawą. Ruszy on na początku czerwca 2017 r. Z tego względu już obecnie prowadzone są prace modernizacyjne linii nr 30 z Lublina przez Lubartów i Parczew do Łukowa. Zwłaszcza gruntownych zmian wymaga ostatni jej odcinek (Parczew - Łuków). W chwili rozpoczęcia objazdów podróż między największym miastem wschodniej Polski a stolicą wydłuży się o ok. 30-40 min. Pociągi prowadzone będą trakcją spalinową. Nie zmieni się ich liczba w ciągu dnia. Niestety nie są znane losy połączeń na południe kraju - do Krakowa, Katowic i Wrocławia. Pozostaną w rozkładzie pociągi do Przemyśla (3 razy dziennie przez Kraśnik, Pilchów i Tarnobrzeg i Rzeszów) oraz jeden do Rzeszowa (przez Stalową Wolę-Rozwadów i Nisko).

Lubuskie

Pewne utrudnienia czekają mieszkańców Gorzowa Wielkopolskiego. Ze względu na remont wiaduktu w tym mieście - zostanie ustanowiony nowy tymczasowy przystanek osobowy przy ul. Teatralnej. Pasażerowie zyskają jednak wygodniejsze połączenie do Berlina, który odjeżdżać będzie w kierunku zachodniej granicy w godzinach porannych.

Pojawią się także bezpośrednie połączenia międzyregionalne: m. in. Żagań - Zgorzelec i Zielona Góra - Zgorzelec.

Ciekawą ofertę ma także PKP Intercity. Uruchomiło ono bezpośredni pociąg kategorii TLK "Kociewie" w relacji Gorzów Wlkp. - Gdynia (p. Piłę, Chojnice, Starogard Gdański, Tczew i Gdańsk). Zestawiony jest tylko z wagonów klasy drugiej.

Łódzkie

W Łodzi prawdziwa rewolucja. Po latach przerwy otwarto nowy dworzec Łódź Fabryczna. Ponadto, ogłoszono przetarg na budowę tunelu średnicowego, który połączy tę stację z pozostałymi - Kaliską i Żabieńcem. Póki co, to tutaj startują pociągi do dalekobieżne do Warszawy oraz regionalne do Częstochowy, Skierniewic, Radomska i Tomaszowa Mazowieckiego. PKP Intercity postanowiło jednak pozostawić obsługę pozostałych dworów w mieście - głównie przez pociągi relacji północ-południe oraz centrum - zachód.

Inne zmiany to m.in. więcej połączeń obsługiwanych przez Przewozy Regionalne z Łodzi do Warszawy (od poniedziałku do piątku), a w weekendy część z nich przejmie Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Małopolskie

Wiele zmian czeka pasażerów na liniach regionalnych. Przede wszystkim w piątki i niedziele uruchomione zostanie połączenie bezpośrednie z Suchej Beskidzkiej do Żywca (w tym jedna para pociągów z/do Krakowa). Przewidziano także więcej kursów ze stolicy województwa do Rybnika i Kielc. Natomiast dzięki zmianie trasy pociągów do Częstochowy - ich czas przejazdu ulegnie znacznemu skróceniu. Nie będzie za to przejazdów do Oświęcimia przez Skawinę.

Na terenie Krakowa zostanie otwarty także nowy przystanek osobowy - Kraków Sanktuarium.

Kilka tras przejmą Koleje Małopolskie. Stanie się tam m. in. z połączeniami do Krynicy-Zdroju (dzięki czemu będą krótsze czasy przejazdu, np. "Nikifor" pokona dystans w niespełna 4 godziny) oraz wybranymi kursami Tarnowa i Nowego Sącza.

Dodatkowo, na początku roku 2017 otwarte zostaną dwie łącznice kolejowe - w Krakowie i Suchej Beskidzkiej, dzięki czemu podróż do Zakopanego przede wszystkim dla pociągów obsługiwanych tradycyjnym taborem wagonowym skróci się o nawet o 30 min.

Mazowieckie

Koleje Mazowieckie zaoferują dużo więcej kursów do Wołomina. Lepiej skomunikowane ze stolicą będą także Siedlce. Część pociągów na trasie Warszawa - Kutno (Sochaczew) pojedzie dalekobieżną linią średnicową, a zatem przez Warszawę Centralną (zamiast Śródmieścia). Przybędzie także połączeń do Sierpca - zarówno od strony Kutna jak i Nasielska (część z kursów z tego miasta będzie wydłużonych do Nowego Dworu Mazowieckiego).

Szybciej będzie można pojechać z Radomia do Drzewicy i z Tłuszcza do Ostrołęki.

Duże zmiany także w rozkładzie WKD. W szczycie pociągi na tej linii kursowały będą co 10 min, a poza szczytem w dni powszednie co 15 min. W weekendy i święta natomiast - co 20 min.

Opolskie

Nowe połączenia znajdą się w ofercie Przewozów Regionalnych. Będą one wykonywane między Opolem i stacją Pludry oraz Wrocławiem i stacją Zawadzkie. W dni nauki szkolnej częściej będzie można pojechać ze stolicy regionu do Karłowic.

Podkarpackie

Przybędzie pociągów na trasie Rzeszów - Tarnów i Rzeszów - Przemyśl. Codziennie obsługiwane będą także kursy z Przemyśla do Medyki.

Poważne konsultacje prowadzone są także odnośnie uruchomienia połączeń z Przemyśla do Sanoka przez Malhowice (fragmentem po stronie ukraińskiej). Swoje zainteresowanie takim scenariuszem wyraziły koleje po obu stronach granicy. Jednak ewentualne pociągi miałyby pojechać dopiero w 2018 r.

Pociągi dalekobieżne w kierunku zachodnim będą jeździły nawet o 30 min. krócej. Dotyczy to głównie relacji Przemyśl/Rzeszów - Kraków. Dodatkowo, pociąg EIP (obsługiwany składem Pendolino) zyska dodatkowy przystanek w Bochni.

Podlaskie

Pociągi regionalne pojadą w nowych relacjach: z Łap i Szepietowa do Kuźnicy Białostockiej oraz z Białegostoku do Grajewa. Prowadzone będą prace remontowe na dwóch odcinkach ze stolicy województwa do Szepietowa i Czeremchy/Siedlec.

Pomorskie

Pojawi się sporo nowych regionalnych pociągów sezonowych - m.in. z Chojnic do Słupska i Helu czy ze Słupska do Ustki (9 par). Duże zmiany odejmą dwie najważniejsze trasy: Gdynia - Słupsk (zostanie przejęta w pełni przez SKM, choć obsługiwana składami Przewozów Regionalnych) i Gdynia - Tczew (będzie obsługiwana tylko przez Przewozy Regionalne).

Pociągi PKM pojadą w nowych relacjach i nowych częstotliwościach. Nowością będzie trasa z Gdyni przez Gdańsk-Wrzeszcz do Kościerzyny.

Ważnym elementem będzie dodanie bezpośredniego połączenia nocnego na południe Polski. Całoroczny pociąg TLK "Karpaty" kursował będzie z Trójmiasta przez Warszawę do Zakopanego (Krakowa), a dołączone zostaną okresowo do niego grupy wagonów do Przemyśla, Krynicy Zdroju i Zagórza. Prócz tego polepszy się oferta połączeń TLK do Warszawy (krótszy przejazd przez Iławę) oraz dodany zostanie pociąg TLK "Kochanowski" przez Bydgoszcz (swój kurs zakończy w Lublinie, a grupa wagonów pojedzie do Przemyśla przez Kraśnik, Pilchów, Tarnobrzeg i Rzeszów Gł.).

W okresie wakacyjnym do Trójmiasta i na Półwysep Helski dostać się będzie można z wielu zakątków naszego kraju pociągami sezonowymi (m. in. z Katowic, Krakowa, Opola, Łodzi, Lublina).

Śląskie

Do sąsiednich regionów podróżować będzie można częściej. Dotyczy to relacji Katowice - Sędziszów i Kielce - Częstochowa, gdzie dodatkowo skróceniu ulegnie czas przejazdu.

Zmiany wprowadzą także Koleje Śląskie na swoich głównych liniach. Poprawie ulegnie oferta do Bytomia i Tarnowskich Gór. Częściej kursy wykonywane będą między stolicą województwa a Gliwicami. Wprowadzony zostanie pociąg dedykowany studentom relacji Cieszyn - Katowice.
Świętokrzyskie
Od 1 stycznia 2017 r. oferowanych będzie pięć par pociągów z Kielc do Ostrowca Świętokrzyskiego i dwa razy więcej kursów ze Skarżyska-Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego. Szybciej pojadą pociągi do Włoszczowy i Częstochowy. W sezonie pojawią się weekendowe kursy do Sandomierza.
Warmińsko-mazurskie
Zwiększona zostanie ilość składów jeżdżących na kilku trasach, m. in. z Iławy do Działdowa i z Ełku do Białegostoku. Niestety zrezygnowano z połączeń do Wielbarka.

Z kolei PKP Intercity w sezonie letnim oferowały będą bezpośredni pociąg TLK "Niegocin" z Łodzi do Giżycka.
Wielkopolskie
Pojawią się nowe relacje pociągów regionalnych i międzyregionalnych: z Kalisza do Wrocławia, z Piły do Olsztyna i Torunia.

Skróci się czas jazdy wszystkich składów w kierunku Szczecina. Jednocześnie w połowie przyszłego roku rozpocznie się remont linii magistralnej z Poznania do Warszawy. Oznacza to zamknięcie dwutorowe na kilku odcinkach. W związku z tym wprowadzane będą objazdy dla pociągów dalekobieżnych (przez Inowrocław i Gniezno) oraz autobusową komunikację zastępczą (pociągi regionalne).

Inne prace są prowadzone na odcinkach ze stolicy województwa do Czempinia i Inowrocławia.
Zachodniopomorskie
Pojawią się nowe relacje do regionów sąsiednich m.in. ze Szczecina do Zielonej Góry. Poprawiona zostanie także oferta do Szczecinka. Z kolei na odcinku Białogard - Kołobrzeg pociągi pojadą szybciej.

Dla podróżnych z Pomorza Środkowego dobrą wiadomością będzie powrót na tory popularnego TLK "Pobrzeże", który w atrakcyjnej cenie i w dogodnym rozkładzie zapewni komunikację Kołobrzegu, Koszalina i Słupska z Warszawą przez Trójmiasto, Iławę i Działdowo.
Komunikacja międzynarodowa
PKP InterCity zapewni połączenia Warszawy z większością stolic państw ościennych, w tym do Pragi (3 razy na dobę), Bratysławy (2 razy na dobę), Kijowa (1 raz na dobę) i Mińska (1 raz na dobę), a także z Wiedniem (3 razy na dobę), Budapesztem (2 razy na dobę) i Moskwą (1 raz na dobę). Dodatkowo kategoria pociągów "Praha", "Porta Moravica" i "Varsovia" zostanie zmieniona z Express InterCity na InterCity - co będzie udogodnieniem dla pasażerów wybierających odcinki krajowe po stronie polskiej.

Nadal realizowane będzie cztery pary połączeń z Warszawy do Berlina i jedno z Gdyni do Berlina. Dodatkowo z Trójmiasta nadal kursował będzie EIC "Sobieski" do Wiednia. Za to w okresie wiosenno-letnim oferowany będzie także IC "Cracovia" z Krakowa do Pragi przez Ostrawę, Ołomuniec i Pardubice.

Niestety są też złe wiadomości. EuroNight "Jan Kiepura" - sztandarowy nocny pociąg międzynarodowy polskich kolei - przestanie kursować. Jest to efekt cięć po stronie niemieckiej. Dodatkowo równie popularny "Kiev Express" nie będzie miał postojów handlowych na Ukrainie.

Utrzymane zostaną pociągi regionalne do Kowna i Grodna. Nadal kursowały będą także przygraniczne pociągi Kolei Śląskich do Czech. Z kolei komunikację ze Słowacją od strony Zwardonia zapewnią koleje słowackie.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_30a68 2016-12-14 02:12   
gość_30a68 - Profil gość_30a68
lysypiotr76: I to wszystko po to, żeby skrócić czas przejazdu o ...kilka minut ;)

Moim zdaniem jak już robią taki remont, to niech przy okazji dostosują linię (przynajmniej na niektórych odcinkach) do min. 200 km/h.
lysypiotr76 2016-12-13 18:14   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Czyli moje częste podróże na linii Warszawa- Poznań trochę się wydłuuuuuuuużą.
gość_30a68 2016-12-13 13:33   
gość_30a68 - Profil gość_30a68
I wraz w nowym rozkładem - jak zwykle - chaos. Jechałem z Ludwikowic Kłodzkich (koło Nowej Rudy) do Wrocławia Gł. i zamiast o 10:30 dojechałem o 12:40- pierwszy pociąg stał godzinę w polu z powodu awarii, a drugi godzinę przed Wrocławiem przez awarię sieci trakcyjnej. Zresztą, tablica przyjazdów na Wrocławiu Gł. też wygląda ciekawie: opóźnienia 100, 200 min... :/
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy