Raport: Na zimę prawie 400 tras z Polski

31 października 2016 13:41
17 komentarzy
W rozpoczętym sezonie zimowym z 15 polskich lotnisk dostępne będą łącznie 393 regularne połączenia lotnicze - wynika z danych OAG Schedules Analyser, wyłącznego dostawcy rozkładów dla Pasazer.com. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji ponad 30 nowych połączeń.
Reklama
Oferta połączeń długodystansowych będzie w tym sezonie rekordowa za sprawą nowych połączeń do Seulu (LOT) czy Pekinu (Air China). Katowice jako drugie miasto w Polsce zyskają regularne, bezpośrednie loty do Dubaju. Przewoźnicy będą rozbudowywać swoją ofertę głównie na największych polskich lotniskach, na najmniejszych lotniskach nastąpi stagnacja lub nawet ograniczenie siatki połączeń. Wiele nowych tras to zasługa rozwoju linii niskokosztowych - szczególnie Ryanaira i w mniejszym stopniu Wizz Aira.

Lotnisko Chopina: Long-haul coraz mocniejszy

Na największym lotnisku w Polsce w sezonie zimowym 2016/2017 r. dostępnych będzie łącznie 100 kierunków obsługiwanych przez 33 przewoźników. Będzie to rekordowy sezon zimowy pod względem liczby połączeń długodystansowych w głównej mierze dzięki LOT-owi.

Uruchomione na początku roku rejsy do Tokio zostaną utrzymane. Nowością będzie niedawno otwarta trasa do Seulu. W rozkładzie znajdą się także loty do Pekinu wykonywane przez LOT i Air China. Przewoźnicy z rejonu Zatoki Perskiej, Emirates i Qatar Airways będą wykonywali loty tymi samymi samolotami, co w sezonie letnim - odpowiednio boeingiem 777 i airbusem A330.


W segmencie połączeń średnio- i krótkodystansowych nowością będą loty do Ejlatu (Ovdy) w Izraelu wykonywane przez Wizz Aira - inauguracja tego połączenia nastąpi 10 grudnia br. Powrócą także sezonowe kierunki tego przewoźnika, czyli Grenoble, Werona oraz Turyn. Na lotnisko po kilku latach nieobecności wrócił już Ryanair. Irlandzka linia przeniosła tu z Modlina swoje rejsy krajowe do Gdańska i Wrocławia już od początku października. Small Planet uruchomi rejsy do Barcelony El-Prat przez Lublin od 29 grudnia br.

Lotnisko straci za to połączenie do Belgradu wykonywane przez Air Serbia. Jednak na tej samej trasie wciąż obecny będzie polski LOT, który zawiesi na zimę loty do Aten. Z rozkładu całkiem wypadło połączenie do Połągi. W zimie nie odbędą się także loty do Dortmundu (Wizz Air) i sezonowe do Popradu (airBaltic). Pozostałe połączenia całoroczne będą realizowane zgodnie z planem.

Kraków: easyJet umacnia pozycję

Na małopolskim lotnisku w zimie będzie obecnych 14 linii lotniczych, które łącznie zaoferują 65 regularnych połączeń. Swoja pozycję umocni easyJet, który uruchomi rejsy do Genewy, Manchesteru, Wenecji od 1 listopada br. oraz Neapolu dzień później. W rozkładzie zostaną utrzymane także loty do Mediolanu-Malpensy.


Ryanair otworzy za to dwie nowe trasy do Bournemouth od 31 października i do Belfastu od 30 października. W związku z zamknięciem lotniska Oslo-Rygge, loty zostaną przeniesione do portu lotniczego Torp. Wszystkie pozostałe połączenia całoroczne zostaną utrzymane.

Gdańsk: Wizz Air kontra Ryanair

Na trzecim największym polskim lotnisku dostępnych będzie 59 regularnych połączeń wykonywanych przez dziewięciu przewoźników. W sezonie zimowym w dalszym ciągu będziemy obserwować walkę pomiędzy dominującym Wizz Airem oraz Ryanairem, który uruchomi nowe trasy do Mediolanu-Bergamo, Newcastle i Belfastu. Loty do Warszawy będą wykonywane z większą częstotliwością, a samoloty będą latać na Lotnisko Chopina, a nie jak obecnie do Modlina. Z siatki wypadną za to Piza oraz Alicante.


W tym czasie Wizz Air otworzy trasę do Grenoble od 14 stycznia 2017 r., ale za to zawiesi rejsy na Maltę. Z lotniska wycofają się także na zimę linie Ukraine International Airlines, który zawieszają rejsy do Iwano-Frankiwska.

Modlin ciągle tylko z jednym przewoźnikiem

Na drugim warszawskim lotnisku dostępnych będzie 35 regularnych połączeń, z czego wszystkie będą oferowane przez jednego przewoźnika, Ryanaira. Monopolista uruchomi osiem nowych połączeń. Będą to rejsy do Belfastu, Birmingham, Edynburga, Leeds Bradford, Newcastle, Walencji od 31 października oraz do Porto i Tuluzy od 2 listopada. Do tego linia przeniesie loty krajowe na Lotnisko Chopina, a w Oslo zamieni lotnisko z Rygge na Torp.


Wzrośnie częstotliwość na trasach do Bristolu i Bergamo. Sezonowe trasy do Salonik, Chanii, Korfu, Pizy, Palmy i Trapani zostaną przywrócone wraz z rozpoczęciem sezonu letniego 2017 r.

Katowice: Dubaj nie tylko z Warszawy

Oferta lotniska w Pyrzowicach obejmie 35 połączeń wykonywanych przez pięciu przewoźników. Największą nowością będą loty Wizz Aira do Dubaju (DWC) oraz na Teneryfę i Lanzarote od 31 października. Będzie to drugie lotnisko w Polsce, z którego będą wykonywane loty do Dubaju, jednak Wizz Air będzie latać na mniejsze lotnisko obsługujące to miasto. Wszystkie pozostałe połączenia całoroczne zostaną utrzymane. Połączenia sezonowe powrócą w sezonie letnim.

Wrocław: Wyspy, Madryt i Ukraina

O jedną trasę uboższa od Katowic będzie oferta lotniska we Wrocławiu. Będzie tam jednak więcej nowości, głównie za sprawą Ryanaira. Przewoźnik otworzy nowe trasy do Manchesteru, Madrytu, Belfastu od 31 października. Rejsy do Newcastle zostaną utrzymane. Samoloty Ryanaira do Warszawy będą latać na Lotnisko Chopina, a nie jak obecnie do Modlina.


Nowością będzie także połączenie do Kijowa oferowane przez Wizz Air od 1 listopada. Ponadto wcześniej sezonowa trasa na Maltę została zmieniona na całoroczną. Pozostałe całoroczne połączenia zostaną utrzymane. Sezonowe kierunki tj. Wenecja Treviso, Kreta, Chania, Alicante czy Malaga powrócą w sezonie letnim.

Poznań: Z nowości Alicante

22 połączenia oraz pięciu przewoźników - tak prezentuje się oferta poznańskiego lotniska. Największą nowością będą loty do Alicante wykonywane przez Ryanaira od 3 listopada. Oprócz tego linia utrzyma loty na Maltę oraz do Edynburga. Rejsy do Girony i Korfu zostaną zawieszone na zimę. Ryanair odwoła loty do Oslo-Rygge w związku z zamknięciem tamtejszego lotniska. Reszta połączeń całorocznych będzie wykonywana zgodnie z planem.

W Rzeszowie (prawie) bez nowych połączeń

Z Rzeszowa dostępnych będzie 10 połączeń regularnych oferowanych przez czterech przewoźników. W sezonie zimowym nie przybędzie żadnych nowych połączeń (rejsy do Berlina wykonywane przez Ryanaira wystartowały we wrześniu). Sezonowa trasa na Korfu wróci w lecie. Poza tym Ryanair anuluje loty do Oslo-Rygge w związku z zamknięciem tamtejszego lotniska. Reszta połączeń całorocznych będzie wykonywana zgodnie z planem.

Szczecin: Liverpool przez cały rok

Z goleniowskiego lotniska dostępnych będzie dziewięć tras obsługiwanych przez czterech przewoźników. W sezonie zimowym nie zostanie uruchomione żadne nowe połączenie, za to trasa Ryanaira do Liverpoolu zostanie utrzymana. Poza tym przewoźnik anuluje loty do Oslo-Rygge w związku z zamknięciem tamtejszego lotniska. Reszta połączeń całorocznych będzie wykonywana zgodnie z planem.

Lufthansa odlatuje z Lublina

Z lubelskiego lotniska będzie można polecieć na ośmiu trasach oferowanych przez trzech przewoźników. Największą stratą dla lotniska jest likwidacja lotów Lufthansy do Frankfurtu. Tym samym z lotniska będą latać tylko przewoźnicy low-costowi i czarterowi. Ich oferta także ulegnie ograniczeniu. Uruchomione w ubiegłym sezonie zimowym przez Ryanaira loty do Dublina zostały zawieszone na zimę i powrócą dopiero w sezonie letnim. Jedyną nowością będzie trasa z Lublina do Barcelony, którą Small Planet uruchomi 29 grudnia br.

Bydgoszcz: Częściej do Frankfurtu i Londynu

Oferta bydgoskiego lotniska będzie liczyć cztery kierunki oferowane przez dwóch przewoźników. Wzrośnie częstotliwość lotów Lufthansy do Frankfurtu i Ryanaira do Londynu Stansted. Połączenia do Dusseldorfu i Glasgow zostały zawieszone na zimę i wrócą w sezonie letnim.

Radom: Lwów za Berlin

Tyle samo tras, co port w Bydgoszczy będzie oferowało radomskie lotnisko. Sprint Air zawiesi na zimę loty do Berlina, w zamian utrzymane zostaną loty do Lwowa. Pozostałe połączenia będą wykonywane zgodnie z planem.

Łódź: Nic nowego

Oferta łódzkiego lotniska pozostanie bez zmian i będzie liczyć sześć kierunków obsługiwanych przez dwóch przewoźników. Wszystkie połączenia zostaną utrzymane.

Z Szyman tylko do Londynu

Z najmłodszego polskiego lotniska będzie można polecieć tylko do Londynu na lotniska Stansted (Ryanair) i Luton (Wizz Air). Pierwszy lot do Stansted odbędzie się 1 listopada. Wcześniej wykonywane trasy do Warszawy, Berlina, Wrocławia, Krakowa i Monachium znikną z siatki połączeń. Z lotniska wycofają się LOT, Sprint Air oraz Adria Airways.

Zielona Góra bez zmian

Z najmniejszego polskiego lotniska w dalszym ciągu będzie można polecieć tylko do Warszawy. Rejsy będą obsługiwane przez linię Sprint Air.

grafiki Dominik Sipinski (mapy nie uwzględniają zamykanych połączeń sezonowych)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-11-01 16:47   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
LOT bardzo dobrze przygotował się do zimowego sezonu. Stara się wyjątkowo mocno zaistnieć w świadomości pasażerów na rejsach dalekiego zasięgu.Zwiększa częstotliwość z JFK ( z 4 do 7 tygodniowo ), Chicago podobnie i Toronto ( z 3 do 6 ). O europejskich miastach nie wspominam bo zmiany na plus dotyczą 24 miast.Zmiany na tych kierunkach od 1 do 5 połączeń więcej w tygodniu. Na krajowym podwórku dodał po 2 rejsy w tygodniu do Krakowa , Poznania , Szczecina i Wrocławia. Podsumowując , wzrosty LO na poziomie 20 % oferowania w stosunku do ubiegłego sezonu .
milo2 2016-11-01 15:12   
milo2 - Profil milo2
"Tylko" Londyn z SZY :) Taki Radom to by chciał.
gość_50446 2016-11-01 13:07   
gość_50446 - Profil gość_50446
Katowice a gdzie to jest
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy