ULC będzie więcej analizował

6 września 2016 12:55
3 komentarze
Urząd Lotnictwa Cywilnego ma stać się ważnym ośrodkiem analitycznym polskiego lotnictwa - zapowiedział na spotkaniu z dziennikarzami nowy p.o. prezes Urzędu, Piotr Samson. Chce m.in. włączyć się w prace dotyczące Centralnego Portu Lotniczego.
Reklama
Samson wskazał, że ULC jest w wyjątkowej pozycji do tego, by uczestniczyć w tworzeniu nowej strategii rozwoju lotnictwa w kraju. Obecnie w polskim systemie brakuje silnego ośrodka analitycznego - częściowo zajmuje się tym departament lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, a częściowo ULC. Urząd ma jednak stały kontakt z uczestnikami rynku (choćby poprzez ich certyfikację), co można wykorzystać.

Koordynacja i centralny nadzór są szczególnie potrzebne w przypadku rozbudowy sieci lotnisk. Do tej pory proces ten następował oddolnie - o nowe lotniska zabiegają samorządy, a administracja centralna nie ma formalnego wpływu na ich decyzje.

- Nie mamy bezpośredniego nadzoru nad procesem budowania nowych lotnisk - przyznał Samson. Dodał jednak: - Możemy koordynować, wskazywać nadmiar lub niedobór popytu czy podaży w poszczególnych regionach. Możemy wykonywać analizy rynkowe i identyfikować potrzeby w oparciu o sytuację rynkową.

Samson dodał, że ULC może się też włączyć w prace analityczne dotyczące budowy Centralnego Portu Lotniczego.

- To przykład sytuacji, w której jest potrzebna koordynacja nie tylko sektora lotniczego, ale też kolei i dróg. Dlatego chciałbym, żeby najpierw w Ministerstwie Infrastruktury odrobione zostało zadanie domowe dotyczące koordynacji ewentualnego CPL-u z planami inwestycyjnymi w zakresie dróg i kolei - powiedział Samson. - Nie ulega wątpliwości, że przyjdzie moment, że Lotnisko Chopina nie wystarczy do obsługi ruchu.

P.o. prezes ULC nie chciał jednak odnieść się do tego, czy w Polsce potrzebne jest zupełnie nowe lotnisko, czy np. rozbudowa Modlina. To mają wykazać prowadzone analizy.

Zagraniczne odpowiedniki ULC często poza funkcją regulacyjną pełnią też zadania analityczne. Tak jest np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. W Polsce obecnie nie ma strategii rozwoju lotnictwa. Do 2013 r. istniała strategia rozwoju sieci lotnisk, ale ten dokument także nie został jeszcze zaktualizowany. Nad strategią trwają prace w Ministerstwie Infrastruktury.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-09-06 19:01   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
WBdata - Ciekawe , ciekawe.
WBdata 2016-09-06 18:49   
WBdata - Profil WBdata
Bardzo dobry kierunek Urzędu. Im więcej analiz tym lepiej.

zobacz link
lysypiotr76 2016-09-06 13:14   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Szkoda że ta funkcja doradcza nie będzie miała osobowości decyzyjnej.Może gdyby taka istniała to zapędy niektórych samorządów do budowy lotnisk gaszone by były w ,,zarodku". A tak powstaja porty tego typu jak Radom.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy