×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko w Berlinie z kolejnym kredytem


Spółka Flughafen Berlin Brandenburg otrzyma kolejne 2,2 mld euro na dokończenie budowy nowego berlińskiego lotniska. Zgodę na dofinansowanie wyraziła Komisja Europejska. Koszty budowy portu im. Willy'ego Brandta przekraczają już 7 mld euro.


Nowa runda finansowania dla berlińskiego lotniska zostanie częściowo wykorzystana na dokończenie budowy terminala, a częściowo - na rozbudowę portu lotniczego. Z uwagi na opóźnienie, które wyniesie co najmniej sześć lat, już w momencie uruchomienia lotnisko będzie bowiem zbyt małe, by przejąć cały ruch lotniczy w stolicy Niemiec. 

Komisja Europejska zgodziła się, by publiczni udziałowcy berlińskiego lotniska - czyli landy Berlin i Brandenburgia oraz niemiecki rząd federalny - dofinansowali spółkę kwotą 1,1 mld euro. Drugie tyle port lotniczy otrzyma w formie kredytu komercyjnego gwarantowanego przez publicznych udziałowców. W finansowaniu udział weźmie siedem banków, choć zainteresowanych było znacznie więcej. Wynika to z tego, że dzięki rządowym gwarancjom lotnisko jest bardzo wiarygodnym kredytobiorcą. 

Również Bruksela zgodziła się z argumentem, że dodatkowa inwestycja pozwoli dokończyć budowę, a dzięki temu w długiej perspektywie czasowej lotnisko może zacząć przynosić zyski. Według urzędników Komisji dokapitalizowanie spółki spełnia tzw. test prywatnego inwestora. Oznacza to, że gdyby lotnisko było prywatne, właściciel również podjąłby decyzję o zwiększeniu nakładów. 

Cześć kredytu komercyjnego o wartości do 1,1 mld euro zostanie wykorzystana do przedterminowej spłaty części poprzednich zobowiązań, które łącznie wynoszą 1,4 mld euro. Termin spłaty tego kredytu wypadłby dopiero w 2019 r., a dzięki wcześniejszej spłacie lotnisko obniży koszty finansowania długu. 

Z powodu takiej konstrukcji finansowania nie można teraz ocenić, o ile wzrosną koszty budowy. Do tej pory sięgnęły one już ok. 6 mld euro - po nowej rundzie przekroczą na pewno 7 mld euro. Pierwotny plan zakładał, że budowa lotniska pochłonie maksymalnie 1,7-2 mld euro. 

Zgodnie z obecnym planem, nowe berlińskie lotnisko ma ruszyć pod koniec 2017 r. Pierwotnie planowano obsłużenie pierwszych samolotów już w 2011 r., ale problemy z budową terminala uniemożliwiły dotrzymanie tego terminu. Początkowa przepustowość lotniska ma wynieść 27 mln pasażerów rocznie. W 2015 r. dwa funkcjonujące lotniska w Berlinie odprawiły ok. 28 mln pasażerów. 

Początkowo plan władz Berlina zakładał zamknięcie lotnisk Tegel i Schonefeld natychmiast po uruchomieniu nowego lotniska. Prawdopodobnie jednak lotnisko Schonefeld, dzielące z nowym infrastrukturę lotniskową, zostanie czynne jeszcze przez jakiś czas po uruchomieniu portu im. Willy'ego Brandta.


gość_8e049 - Profil
gość_8e049
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie