Posłowie za przedłużeniem specustawy lotniskowej

20 lipca 2016 07:00
4 komentarze
Jeszcze przez ponad cztery lata będą obowiązywały ułatwienia w budowie i rozbudowie nowych lotnisk. Posłowie zasiadający w sejmowej komisji infrastruktury jednogłośnie zgodzili się na przedłużenie obowiązywania specustawy lotniskowej do końca 2020 r.
Reklama
Specustawa bardzo ułatwia inwestycje lotniskowe. Przede wszystkim skraca ona proces uzyskiwania niezbędnych pozwoleń - wszystkie są wydawane w jednej decyzji przez wojewodę w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od złożenia wniosku przez inwestora. Z kolei właściciele działek wywłaszczani w związku z budową lotniska mogą liczyć na wyższe odszkodowania.

- Jeśli zapadłaby decyzja o budowie Centralnego Portu Lotniczego, to obowiązywanie specustawy bardzo ułatwiłoby tę inwestycję - zaznaczył obecny na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za lotnictwo.

Piotr Samson, nowy p.o. prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, dodał, że nowelizację specustawy należy rozpatrywać razem z planowaną nowelizacją prawa lotniczego. Posłowie chcą tak zmienić to prawo, by ułatwić przekształcanie lotnisk użytku wyłącznego (np. aeroklubowych) w lotniska użytku publicznego. Po przyjęciu obydwu nowelizacji więcej portów lotniczych będzie mogło skorzystać z ułatwień opisanych w specustawie.

- Liczymy, że po przyjęciu nowelizacji prawa lotniczego nawet kilkanaście lotnisk użytku wyłącznego zostanie przekształconych w lotniska użytku publicznego - powiedział Samson na posiedzeniu komisji.

Posłowie komisji infrastruktury dziś (20.07) rozpatrzą projekt nowelizacji prawa lotniczego.

Specustawa lotniskowa została przyjęta na początku 2009 r., a obowiązuje od 17 kwietnia 2009 r. Przepisy miały ułatwić inwestycje w portach lotniczych głównie w związku ze zbliżającymi się wówczas piłkarskimi mistrzostwami Europy w 2012 r. Ustawa wygasła z końcem 2015 r., ale posłowie chcą wznowić jej działanie i przedłużyć ją do końca 2020 r.

Projekt odpowiedniej nowelizacji zgłosiła grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, a w Sejmie projekt uzasadnia poseł Tomasz Ławniczak (PiS). Podczas wczorajszego (19.07) posiedzenia komisji infrastruktury projekt został przyjęty jednogłośnie bez poprawek merytorycznych i niemal bez dyskusji.

Ustawę musi jeszcze przyjąć Sejm, Senat i podpisać prezydent. Wobec braku sprzeciwu którejkolwiek z partii proces powinien przebiec szybko.

#KOREKTA: Piotr Samson pełni obowiązki prezesa ULC#

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
usuniety 2016-07-20 12:22   
usuniety - Profil usuniety
Też nie rozumiem obsesji polskiej prawicy dla koncepcji CPL. Czy Warszawa jest na granicy przepustowości? Niepotrzebna megalomania. Ta specustawa to ułatwienie dla marnowania pieniędzy, gdyby była realna potrzeba inwestycji to i "normalne" prawo nie stałoby na przeszkodzie. Obecne prawo pozwalające na wywłaszczanie wydaje się odpowiednie - w końcu tu nie chodzi o wysokość odszkodowań tylko o naruszanie podstawowego prawa czyli prawa własności. Takie naruszenia powinny podlegać ścisłej kontroli.
lysypiotr76 2016-07-20 12:04   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Ta nowa władza uparta jak osioł. Wałkują CPL bez końca . Tylko co dalej ? CPL będzie widmem bez silnego narodowego przewoźnika . Ale może faktycznie zapóźniony KRK w końcu zdąży wybudować nową drogę startową.
gość_1848e 2016-07-20 09:52   
gość_1848e - Profil gość_1848e
Przypadek że zbiega się to z planem budowy DS w KRK? Nie sądzę ale i dla portu i dla okolicznych mieszkańców to dobre rozwiązanie. Wszystko powinno łatwiej przebiec.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy