Lądujemy w... Olsztynie-Mazurach

12 czerwca 2016 11:47
9 komentarzy
Port lotniczy Olsztyn-Mazury swoje podwoje po trzynastoletniej przerwie otworzył w styczniu 2016 r. Bieżący miesiąc będzie dla niego prawdziwym festiwalem nowości. Pasazer.com sprawdził, jak lotnisko przygotowane jest do przyjęcia większej liczby podróżnych.
Reklama

Informacje ogólne

Lotnisko we wsi Szymany powstało już w latach 50. ubiegłego stulecia. Wtedy funkcjonowało jako port wojskowy, a lata jego świetności przypadły na czas działania w pobliskich Starych Kiejkutach polskiej szkoły szpiegów. Pełniło także funkcje zapasowe dla 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z Mińska Mazowieckiego. W początku lat 70. wybudowano wieżę kontroli lotów i budynek zaplecza socjalnego.

Pod koniec XX w. w związku z coraz mniejszymi potrzebami ze strony wojska postanowiono wykorzystywać je także do celów cywilnych. W 1996 Agencja r. Mienia Wojskowego uznała je za zbędne i przekazała w dzierżawę powołanej spółce Porty Lotnicze "Mazury-Szczytno". I tak do 2003 r. w każdym sezonie letnim wykonywano z niego cotygodniowe rejsy do Warszawy (PLL LOT) oraz miast w Niemczech.


Po zaprzestaniu operacji pasażerskich, w 2004 r., lotniskowa spółka stanęła na krawędzi upadku. Wtedy stało się także jasne, że nie obędzie się bez inwestycji. Te, za kwotę ponad 204 mln zł, podjęto w latach 2007 - 2015. Objęły one m. in. modernizację drogi startowej i budowę terminala pasażerskiego oraz przebudowę dróg dojazdowych.


Obecnie port posiada betonową drogę startową o kierunkach 01/19 (północ-południe), długości 2500 m i szerokości 45 m. Prócz tego znajduje się tu płyta postojowa dla samolotów kodu C oraz miejsce dla postoju jednego śmigłowca oraz płyta do odladzania. Dostępne są także: niezbędne zaplecze do obsługi lotów pasażerskich (handling) oraz ochrona przeciwpożarowa kategorii 5C (ICAO). Na drodze 01 funkcjonuje system naprowadzania ILS kategorii I.


W katalogu IATA lotnisko posiada kod SZY, ICAO - EPSY.

Dojazd

Lotnisko zlokalizowane jest ok. 60 km na południowy-wschód od Olsztyna oraz 10 km od Szczytna. Prowadzi do niego odnoga od drogi krajowej nr 57 (Bartoszyce - Kleszewo przez Wielbark i Przasnysz).


Dojazd do portu lotniczego to zdecydowanie największy jego mankament. Do terminala prowadzi idealnie nowa, równa jak stół droga, z jednym poboczem wyposażonym w chodnik i ścieżkę rowerową. Niestety, to koniec udogodnień. Ze wsi Szymany (z przystanku autobusowego) trzeba tutaj iść dobre pół godziny. Transport drogowy jest poza tym dość kiepski - drogą do samego lotniska póki co z Olsztyna nie dojeżdża nic, więc trzeba odbyć niewygodną podróż z przesiadką w Szczytnie.

Jak zapewnia Dominik Markowski z departamentu marketingu w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury, sytuacja ma poprawić się po otwarciu większej liczby połączeń. Niestety, nie udało się uzyskać więcej szczegółowych informacji w tej kwestii.


Na lotnisko można się dostać także pociągiem. Podróż z Olsztyna Głównego do stacji Szymany-Lotnisko trwa niespełna godzinę. Znów jednak ciężko się na nie załapać, gdyż pierwszy pociąg odjeżdża ze stolicy województwa warmińsko-mazurskiego od poniedziałku do soboty o godz. 6:20, a drugi (codziennie) o godz. 16:35 i dodatkowo w niedziele o godz. 15:52. Na lotnisku w Szymanach składy meldują się odpowiednio o: 7:22, 17:32 i 16:49. W drogę powrotną pociągi wyruszają o godz.: 7:28 (od poniedziałku do soboty), 18:36 (codziennie) oraz 22:10 (w niedziele).


Czołowa stacja kolejowa usytuowana jest tuż przy terminalu i składa się z jednego toru, do którego dobudowano wąski peron wyposażony w wiatę, kilka ławek i system informacji pasażerskiej. Niestety, aby dostać się do terminala trzeba przejść kilkadziesiąt metrów pod gołym niebem.

Terminal z zewnątrz

Przy samym terminalu znajduje się parking na 150 samochodów. Zaraz przy wyjściu do hali zlokalizowane są też przystanek autobusowy i postój taksówek.

Terminal i strefa ogólnodostępna

Budynek terminala jest jednym z najładniej zaprojektowanych tego typu obiektów w Polsce. Duża ilość szkła połączona z drewnem i kamiennymi akcentami tworzą bardzo dobrą kompozycję, przyjemną i pełną światła. Stylistyka przypomina lotniska skandynawskie. Dodatkowo kolory ziemi z zielenią i seledynem doskonale nawiązują do naturalnego dziedzictwa regionu.

Wszystkich przybywających wita rzeźba żurawi - symbolu regionu.
W prawej części głównej hali zlokalizowanych jest sześć stanowisk odprawy oraz informacja turystyczna, która docelowo ma być także biurem, w którym można będzie zakupić pełne pakiety pobytu na Warmii i Mazurach - rodzaj turystycznego concierge.


Po lewej stronie obiektu (w części przylotowej) - znajduje się mały sklep z prasą połączony z kawiarenką oraz stanowiska wynajmu aut.

Dla wszystkich dostępna jest także obszerna antresola, w której ustawiono pufy, sofy i stoliki. Tutaj znajduje się także niewielki punkt gastronomiczny. Jest to także doskonałe miejsce do obserwowania płyty postojowej i pasa startowego.


Całe lotnisko jest świetnie i wyraźnie oznakowane. W niektórych częściach pomyślano o osobach niedowidzących i niewidomych poprzez umieszczenie na specjalnych słupkach oznaczeń w języku Braille'a.

Strefa air-side

W strefie air-side znajdują się dwa wyjścia do samolotów, z czego jedno dostosowane jest do obsługi pasażerów podróżujących poza strefę Schengen. Ustawiono tutaj także wiele ławek, a umiejętne zaplanowanie, duża ilość światła i drewniane wykończenia sprawiają wrażenie dobrze zagospodarowanej, przyjaznej i dużej przestrzeni.


Przy wyjściu nr 2 znajduje się także Business Lounge, która w chwili powstawania niniejszego tekstu była jeszcze w fazie wyposażania. Jak jednak zapewnia przedstawiciel lotniska - salonik ruszy z chwilą otwarcia rejsów do Monachium przez Adrię (17 czerwca br.).


W strefie air-side znajduje się też punkt gastronomiczny oraz niewielki sklep bezcłowy Aelia Duty Free. Operatorem powierzchni handlowych na lotnisku jest firma Lagardere.


Po przylocie do dyspozycji podróżnych jest jedna karuzela do obioru bagażu.

Podsumowanie

Port lotniczy Olsztyn-Mazury jako lotnisko, które niedawno ponownie otworzyło się dla ruchu pasażerskiego stwarza pozytywne wrażenie wizualne. Pięknie zaprojektowany i wykonany terminal oraz stale rozbudowywana siatka połączeń (Sprint Air uruchomił 6 czerwca loty do Wrocławia, 17 czerwca rozpoczną się wspomniane loty do Monachium, dzień później Wizz Air poleci do Londynu-Luton, a 1 listopada - Ryanair do Londynu-Stansted) pozwalają z optymizmem spoglądać na przyszłość portu.

Wielkim jednak minusem jest fatalne skomunikowanie go z resztą regionu, co z pewnością dobrze nie wpływa na jego dostępność i może zniechęcać potencjalnych klientów. Pozostaje jednak żywić nadzieję, że - zgodnie z zapowiedziami władz portu - ulegnie to rychłej zmianie. Żal byłoby bowiem nie wykorzystać zwłaszcza doskonałej, odnowionej infrastruktury kolejowej, która pozwala także na najszybsze dostanie się z Olsztyna na lotnisko.

Dojazd drogowy także wymaga poprawy - znacznym ułatwieniem byłoby chociażby uruchomienie stałego wahadłowego połączenia do Szczytna, gdzie krzyżuje się kilka ważnych dróg krajowych i wojewódzkich, przez co istnieje doskonały dojazd z wielu miejsc zarówno w samym województwie warmińsko-mazurskim, jak i ościennych (chociażby mazowieckim).


fot. Mirosław Pachowicz
grafika Dominik Sipinski/Pasazer.com

Autor tekstu dziękuje obsłudze lotniska za pomoc i życzliwość podczas wizyty.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2016-07-09 14:13   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
W ciągu pół roku od otwarcia lotnisko obsłużyło 10 tys. pasażerów . zobacz link
gość_43057 2016-06-19 13:43   
gość_43057 - Profil gość_43057
Już po pierwszych lotach Wizzaira i Adrii. Do Londynu poleciało 159 osób a 2 mniej przyleciały. Do Monachium odpowiednio 37 i 28. Całkiem niezły wynik!
gość_313c4 2016-06-13 21:59   
gość_313c4 - Profil gość_313c4
Nie rozumiem odczuwalnego negatywnego tonu wypowiedzi co do połączeń kolejowych z Olsztyna. Przecież teraz są dobrze zsynchronizowane z odlotami i przylotami, a ostatnia zmiana cennika jest tylko pozytywna. Oby tak było dalej, gdy lotów przybędzie.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy