Recenzja: Al Safwa First Class Lounge w Dosze

12 sierpnia 2016 10:26
1 komentarz
Ogromna przestrzeń, elegancki, minimalistyczny wystrój i profesjonalna obsługa to cechy wyróżniające Al Safwa First Class Lounge - poczekalnię przeznaczoną wyłącznie dla pasażerów pierwszej klasy Qatar Airways na lotnisku w Dosze.
Reklama
Do skorzystania z oferty poczekalni uprawnieni są wyłącznie podróżujący w klasie pierwszej Qatar Airways. Nadaje to jej ekskluzywny charakter. Obecnie pierwsza klasa oferowana jest w airbusach A380 wykonujących rejsy z Dohy do Bangkoku, Londynu i Paryża, a także w przypadku większości rejsów bliskowschodnich. Katarski przewoźnik oferuje wówczas miejsca wyłącznie w klasach pierwszej i ekonomicznej, a funkcję kabiny klasy pierwszej pełni w samolotach przedział klasy biznesowej.

W przypadku przesiadki w Katarze w drodze z samolotu do poczekalni pasażerom asystuje pracownik Qatar Airways, który gwarantuje błyskawiczne przejście przez kontrolę bezpieczeństwa i służy wszelkimi informacjami dotyczącymi kolejnego rejsu, a także samego lotniska.

Al Safwa (arab. elita) zlokalizowana jest na poziomie 3 w centralnej części terminala. Do wejścia prowadzą ruchome schody oraz winda. Dyżurujący przy nich przedstawiciele linii dyskretnie dbają o to, aby do poczekalni przechodziły tylko osoby do tego uprawnione. Pasażerowie pierwszej klasy rozpoczynający podróż w Dosze w ogóle nie muszą wchodzić do ogólnej części terminala, gdyż z przeznaczonej dla nich hali odpraw dostępne jest przejście bezpośrednio do recepcji salonu Al Safwa.

Z poczekalni nie mogą skorzystać pasażerowie klasy biznes Qatar Airways, nawet jeśli posiadają status platynowy w programie lojalnościowym Privilege Club. Dla nich przeznaczony jest osobny salon Al Mourjan, który Pasazer.com również już recenzował. Wstępu nie mają także klienci first class innych linii oferujących połączenia z Dohy - do ich dyspozycji jest HIA First Class Lounge.


Przy wejściu zlokalizowana jest recepcja, w której rejestruje się wizytę. Do środka poczekalni prowadzi szeroki korytarz. Jego surowy styl zapowiada charakterystyczny design tego miejsca.


Al Safwa w przeciwieństwie do innych poczekalni wypełnionych zwykle po brzegi przytulnymi meblami została urządzona w stylu zdecydowanie minimalistycznym. Od wejścia uderza w niej pustka bardzo wysokich i przepastnych pomieszczeń utrzymanych w jasnej, piaskowej tonacji. Ściany są tu niemal całkowicie pozbawione zdobień.

W centralnej części poczekalni znajduje się przestronna sala w kształcie trójkąta, w której uwagę przykuwa fontanna. Umieszczono w niej także kilka foteli i sof ustawionych na bordowych dywanach. Dookoła rozlega się cichy szum opadającej wody, tworząc warunki sprzyjające relaksowi.


W innych częściach poczekalni rozlokowano więcej miejsc do siedzenia. Do dyspozycji gości są fotele umieszczone w półotwartych suitach, a także kanapy i designerskie krzesła.


W Al Safwa znajdują się dwie strefy restauracyjne. Pierwsza z nich oferuje posiłki w formule a la carte z obsługą kelnerską.


Jedzenie podawane jest do tradycyjnie nakrytych stolików.


Menu w godzinach lunchu nie było nadmiernie rozbudowane, ale oferowało w zupełności wystarczający wybór przystawek, zup, dań głównych i deserów. W ich doborze wyraźnie widać było inspiracje tradycyjną kuchnią arabską i włoską.


Z menu zamówiłem kibbeh z jagnięciny oraz grillowany stek wołowy. Obie potrawy zostały podane w prostej formule i były bardzo smaczne. Na uznanie zasługuje także obsługa, która w niezwykle uprzejmy i zindywidualizowany sposób opiekowała się każdym z gości restauracji, dbając w najmniejszych szczegółach o ich zadowolenie.


Tuż przy sali restauracyjnej znajduje się obszerny bar, przy którym można także usiąść.


Wybór dostępnych w barze win i mocniejszych alkoholi jest spory. Barman na naszą prośbę przygotuje dowolnego drinka, poda kieliszek szampana (w poczekalni, podobnie jak na pokładzie Qatar Airways, serwowany jest Krug), czy zaparzy kawę na jeden z kilkunastu sposobów.

Dla osób preferujących zjeść szybką przekąskę zamiast rozbudowanego posiłku przygotowano drugą salę jadalną, w której znajduje się samoobsługowy bar z wyborem sałatek i sushi. Istnieje tu także możliwość zamówienia dowolnego sandwicha i innych drobnych dań przygotowywanych na bieżąco przez pozostających do dyspozycji gości kucharzy.


Ściany tej sali są oszklone i oferują widok na płytę lotniska. Uzupełnieniem oferty kulinarnej salonu jest osobny bufet z deserami.


Osobną częścią poczekalni pierwszej klasy Qatar Airways jest pięknie urządzone centrum biznesowe.


Dostępne są w nim zapewniające prywatność pokoje do pracy i spotkań z dostępem do komputerów oraz wszystkich niezbędnych urządzeń biurowych, a ponadto czytelnia prasy i czasopism. W centrum biznesowym, jak i w całej poczekalni działa szybki bezprzewodowy internet.


Oprócz tego Al Safwa posiada wiele innych udogodnień dla pasażerów. Znajduje się tu osobna sala telewizyjna, sklep z towarami bezcłowymi, a dla osób mających dłuższą przesiadkę przygotowano kilka funkcjonalnie urządzonych pokoi hotelowych wraz z łazienkami.

Na terenie poczekalni działa ponadto salon spa, który oferuje możliwość zamówienia masaży i innych zabiegów relaksacyjnych, a także skorzystania z łaźni składającej się z pryszniców i sali jacuzzi. Inaczej jednak niż w wielu konkurencyjnych poczekalniach pierwszej klasy, w których zwykle przynajmniej jeden lub kilka zabiegów do wyboru jest darmowych dla pasażerów, wizyta w spa w Al Safwa jest w pełni płatna. Nawet od chcących skorzystać tylko z prysznica pobierana jest opłata w wysokości 200 riali katarskich czyli ok. 210 zł, co jest sporą niedogodnością (można wziąć prysznic korzystając z pokoju hotelowego na terenie poczekalni). Ceny zabiegów są wygórowane i zaczynają się od 340 riali (ok. 360 zł) za opcje 30-minutowe do nawet 780 riali (825 zł) za pełny 70-minutowy masaż.

Mimo pewnych niedogodności związanych z płatną formułą spa i wynikającym z tego brakiem prostego dostępu do pryszniców Al Safwa sprawia ogólnie bardzo pozytywne wrażenie. Design salonu utrzywany jest w podobnej stylistyce co Al Mourjan dla pasażerów klasy biznes, ale jest jeszcze bardziej minimalistyczny i ekskluzywny.


To bardzo przestronna, nowoczesna poczekalnia klasy pierwszej odznaczająca się oryginalną architekturą i ciekawym, minimalistycznym designem. Biorąc pod uwagę relatywnie niewielką grupę pasażerów uprawnionych do skorzystania z jej udogodnień rozmach z jakim przygotowano powierzchnię przeznaczoną na ten lounge jest z całą pewnością godny podziwu.

W kontraście do nieco wręcz ascetycznego wystroju wnętrz pozostaje niezwykła gościnność personelu, który zapewnia serwis na najwyższym poziomie. Do dyspozycji podróżnych jest ponadto rozbudowana oferta kulinarna, znakomicie zaopatrzony bar, nowoczesne centrum biznesowe i wygodne pokoje hotelowe. Wszystko to sprawia, że Al Safwa należy niewątpliwie do najlepszych poczekalni pierwszej klasy na świecie.

fot. Marek Stus

Ostatnie komentarze

gość_19030 2016-08-12 14:43   
gość_19030 - Profil gość_19030
Wystrój wnętrza przypomina uliczki starego miasta w Dausze.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy