36. rocznica katastrofy SP-LBG "Tadeusz Kościuszko"

9 maja 2023 15:59
11 komentarzy
9 maja 1987 roku IŁ62M SP-LBG Tadeusz Kościuszko Polskich Linii Lotniczych LOT, realizujący rejs LO 5055 z Warszawy do Nowego Jorku, rozbił się w Lesie Kabackim w trakcie podchodzenia do awaryjnego lądowania.
Reklama
Komisja badająca przyczyny katastrofy ustaliła, że w końcowej fazie podchodzenia do lądowania awaryjnego, w wyniku rozszerzających się uszkodzeń powstałych w układach samolotu i pożaru na jego pokładzie załoga utraciła możliwość efektywnego nim sterowania, czego następstwem było zderzenie samolotu z ziemią.

Katastrofa wydarzyła się na południowym skraju Lasu Kabackiego, w Warszawie, 5700 metrów od progu drogi startowej na kierunku 33 lotniska Warszawa-Okęcie.

Pomnik ofiar w Lesie Kabackim

Komunikat PAP brzmiał następująco:

"09.05.1987 r. Katastrofa samolotu Ił-62M Tadeusz Kościuszko Warszawa (PAP). 9 bm. po godz. 11.00 pod Warszawą w Lasach Kabackich wydarzyła się tragiczna katastrofa. Rozbił się polski samolot pasażerski IŁ-62M Tadeusz Kościuszko lecący czarterem z Warszawy do Stanów Zjednoczonych. Zginęły 183 osoby"

Pod względem liczby ofiar jest to największa katastrofa lotnicza w historii polskiego lotnictwa

W skład załogi kokpitu wchodzili:
kapitan Zygmunt Pawlaczyk, drugi pilot Leopold Karcher, nawigator Lesław Łykowski, radiooperator Leszek Bogdan, mechanik pokładowy Wojciech Kłossek oraz instruktor mechanik pokładowy Ryszard Chmielewski.

Poniżej prezentujemy zachowaną "ostatnią" rozmowę pilotów z wieżą. Aż ciarki przechodzą gdy słyszy się słowa:
"Dobranoc, do widzenia. Cześć, giniemy".



Od 1972 PLL LOT operował 7 maszynami typu IŁ-62. Umożliwiało to polskiemu przewoźnikowi uruchomienie połączeń transoceanicznych. Pierwszy rejsowy lot odbył się do Kanady. Loty do Nowego Jorku uruchomiono 16 kwietnia 1973.

Po wprowadzeniu wersji zmodernizowanej Ił-62M zastąpiono dotychczas eksploatowane samoloty nową wersją, pozostawiając stronie radzieckiej stare samoloty w rozliczeniu.

Do floty PLL LOT wcielono łącznie 9 maszyn w wersji zmodernizowanej Ił-62M. Wszystkim tym samolotom nadano imiona znanych Polaków, między innymi "Tadeusz Kościuszko".

fot. Grzegorz Petka (źródło: commons.wikimedia.org)

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_fb4bb 2018-07-17 12:06   
gość_fb4bb - Profil gość_fb4bb
Przerażająca historia. Oglądałem dwa dokumenty, czytałem artykuły na temat tej katastrofy, ale największe wrażenie zrobiła na mnie książka 60 minut do śmierci..., która dokładnie opisuje fakty. Byłem zaskoczony, że do tej katastrofy mogło w ogóle nie dojść. Okropne!
usuniety 2016-05-13 14:46   
usuniety - Profil usuniety
marcowy & Affinitor: Dziękuję za odpowiedź.

Affinitor 2016-05-10 15:00   
Affinitor - Profil Affinitor
websterr: nie wybrano Gdańska z dwóch powodów. W tamtym czasie jedynie naprawdę dobrze przygotowanym lotniskiem do lądowania awaryjnego w takiej sytuacji w Polsce było tylko Okęcie. Drugi powód, więcej czasu na zrzucanie paliwa. Wiadomo, że było tak jak napisał marcowy, załoga nie wiedziała do końca co się naprawdę stało i jak wygląda sytuacja, zorientowali się zapewne dopiero tuż przed podjętą próbą lądowania w Warszawie. Pamiętajmy, że upadek samolotu w Lesie Kabackim to nie był przypadek, tylko świadoma decyzja kapitana, który mając już świadomość, że nie uda mu się dolecieć do pasa, skierował samolot nad las, tak żeby nie runął na bloki na Ursynowie, wówczas ofiar byłoby nieporównywalnie więcej.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy