Szef Air France-KLM na czele IATA

6 kwietnia 2016 09:16
2 komentarze
Alexandre de Juniac, prezes koncernu Air France-KLM, stanie na czele Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA). Wybór musi jeszcze zatwierdzić walne zgromadzenie stowarzyszenia, które odbędzie się na początku czerwca.
Reklama
De Juniac zastąpi na stanowisku Tony'ego Tylera, byłego prezesa Cathay Pacific, który jest dyrektorem generalnym i prezesem IATA od lipca 2011 r.

Rada Dyrektorów IATA jednogłośnie zarekomendowała na to stanowisko de Juniaca. Jeśli na początku czerwca jego wybór zatwierdzą wszystkie linie członkowskie stowarzyszenia, to po krótkim okresie przejściowym Francuz obejmie stanowisko dyrektora generalnego i prezesa IATA.

- Pod kierownictwem Tony'ego Tylera IATA się wzmocniła poprzez silniejsze partnerstwa w branży i z rządami oraz dywersyfikację modeli biznesowych linii członkowskich, których jest już 264. Doświadczenie Alexandre w lotnictwie i administracji czyni go idealnym kandydatem na osobę, która jeszcze bardziej rozwinie stowarzyszenie - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Andrés Conesa, prezes Aeromexico i przewodniczący Rady Dyrektorów IATA.


- Czuje się zaszczycony zaufaniem, którym obdarzyli mnie koledzy z branży i świadomy odpowiedzialności. IATA ma krytyczną rolę we wspieraniu udanego rozwoju lotnictwa - musi lobbować, dbać o sytuację finansową branży, tworzyć standardy i współpracować z interesariuszami i rządami - dodał de Juniac.

De Juniac od 2013 r. był prezesem Air France-KLM. Wcześniej (od 2011 r.) szefował francuskiemu oddziałowi tego koncernu. Między 1995 a 2009 r. de Juniac sprawował funkcje kierownicze w Thalesie, był tam odpowiedzialny m.in. za operacje i sprzedaż w Azji, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej.

De Juniac sprawował także funkcje rządowe. Między 1988 a 1993 r. zasiadał w radzie państwa. Był też m.in. zastępcą szefa gabinetu ówczesnego premiera Nicolasa Sarkozy'ego w latach 1993-1995 i szefem gabinetu ówczesnej minister gospodarki, przemysłu i zatrudnienie Christine Lagarde w latach 2009-2011.

fot. Air France-KLM

Ostatnie komentarze

gość_7e8f2 2016-05-06 11:59   
gość_7e8f2 - Profil gość_7e8f2
lysypiotr76 : Nie porównujmy ze sobą LH, BA i AF. Te dwa pierwsze działają w krajach o zdrowej gospodarce, AF jest molochem przeżartym biurokracją i socjalem podobnie jak cała francuska gospodarka, której dobre czasy bezpowrotnie minęły. AF w członie AF-KLM jest tym mniej przewidywalnym partnerem, coś jak Iberia we współpracy z BA.
lysypiotr76 2016-04-06 16:55   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Jakoś ten facet nie przemawia do mnie Za jego prezesury AF był ciągle na minusie Zwalniał ludzi kombinował z przenoszeniem do taniej linii Tysiące pomysłów mało efektów A obok linie Lufthansa czy British Airways notowały zyski
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy