NIK krytycznie o szkoleniach w PAŻP

25 stycznia 2016 09:18
2 komentarze
System szkolenia kontrolerów ruchu lotniczego w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w latach 2012-2014 nie uwzględniał faktycznych potrzeb - oceniła Najwyższa Izba Kontroli. PAŻP podkreśla, że wprowadziła już zmiany.
Reklama
W raporcie po kontroli systemu szkoleń administracji publicznej NIK poświęciła osobny rozdział PAŻP-owi. Izba wystawiła ocenę pozytywną mimo stwierdzonych nieprawidłowości - uznała, że choć cały system szkolenia był oparty na prawidłowych procedurach i dobrze finansowany, to w zakresie szkolenia kontrolerów wystąpiły poważne braki, które mogły wpływać na poziom bezpieczeństwa lotnictwa.

- Od zakończenia prac nad raportem NIK w PAŻP wprowadzone zostały istotne zmiany, które przełożyły się na znaczną poprawę w obszarze szkoleń kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego - podkreśla w oświadczeniu opublikowanym na stronie Agencja.

Wnioski z raportu NIK potwierdzają to, o czym od dawna mówili m.in. przedstawiciele Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego (ZZKRL). W PAŻP brakowało kontrolerów, byli oni nieefektywnie szkoleni, brakowało też niezbędnego sprzętu (np. odpowiedniego symulatora). Braki kadrowe wpływały na to, że Polska była jednym z największych twórców opóźnień w ruchu lotniczym w Europie - Pasazer.com opisywał tę sytuację szczegółowo w Raporcie.

NIK zauważyła, że w kontrolowanym okresie (od 2012 r. do września 2014 r.) nie było ani jednego kontrolera zatrudnionego w Modlinie ani w Lublinie, choć zgodnie z wymogami powinno tam pracować na stałe odpowiednio 18 i 13 osób. PAŻP musiała tymczasowo przenosić na te lotniska osoby zatrudnione w Szczecinie, Gdańsku i Rzeszowie. W Warszawie brakowało ośmiu pracowników (na wymaganych 60), w Krakowie - siedmiu (na 39).

Braki kadrowe przekładały się na nadgodziny wypracowywane przez zatrudnionych kontrolerów. W badanym okresie łącznie przepracowali oni niemal 100 tys. godzin nadliczbowych - ich koszt dla PAŻP wyniósł 30 mln zł.

18 kontrolerów przekroczyło w 2012 r. i w ciągu trzech kwartałów 2014 r. ustawowy limit 300 nadgodzin rocznie.

- W 2013 r. limitu godzin nadliczbowych nie przekroczono tylko dlatego, że w połowie grudnia czasowo podniesiono jego wysokość do 400 godzin, sankcjonując tym samym istniejące już wcześniej przekroczenia - czytamy w raporcie NIK. - NIK wskazuje, że tak wysokie poziomy nadgodzin naruszały regulamin pracy PAŻP i kodeks pracy.


Izba zwróciła uwagę, że tak duża liczba nadgodzin mogła negatywnie wpływać na poziom bezpieczeństwa, bo kontrolerzy byli przemęczeni. Ten sam argument podnosili przedstawciele ZZKRL.

Kontrolerzy skrytykowali również system szkolenia na symulatorze nowego oprogramowania PEGASUS_21 - nazwali je "niesystematycznym, nieskorolowanym z terminami uruchomienia podsystemów i krótszym niż wymagane". Do tego stosowany przez PAŻP do początku 2015 r. symulator odzwierciedlał tylko 30 proc. możliwości systemu PEGASUS_21.

PAŻP przyznaje, że w okresie kontroli, czyli od 2012 do połowy 2014 r., zaniedbania faktycznie występowały. Ale przekonuje, że już trwają procedury naprawcze.

- Po zmianie kierownictwa Agencji w 2015 r. wdrożony został plan szkolenia na lata 2015-2019, który zapewnia skuteczne uzupełnienie kadry kontrolerów ruchu lotniczego. W 2015 r. uruchomiono w ośrodku szkolenia PAŻP rekordową liczbę trzech kursów dla kandydatów na kontrolera ruchu lotniczego - podkreśla PAŻP.

W zeszłym roku licencje otrzymało 50 osób, w tym roku może to być nawet 80 kontrolerów. W cyklu szkolenia znajduje się obecnie 170 osób. PAŻP podkreśla też, że doszło do zmniejszenia liczby nadgodzin, a od stycznia 2015 r. w ośrodku szkolenia znajduje się symulator firmy Indra odzwierciedlający realne stanowiska operacyjne kontrolerów.

Ostatnie komentarze

gość_57767 2016-02-02 18:36   
gość_57767 - Profil gość_57767
Dajcie już spokój z tą skorumpowaną i kumoterską patologią...
gość_9ef86 2016-01-25 11:20   
gość_9ef86 - Profil gość_9ef86
Nie "braki kadrowe" tylko bzdurne zarządzanie personelem i muchy w nosie tegoż...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy