Szpikowski widzi potencjał dla duoportu

20 stycznia 2016 07:26
4 komentarze
Bliższa współpraca Lotniska Chopina i Modlina zamiast budowy Centralnego Portu Lotniczego - ale tylko w oparciu o opracowaną przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju strategię rozwoju lotnictwa. Taką przyszłość lotnisk widzi nowy dyrektor PPL.
Reklama
- W obecnej sytuacji nie widzę szans na budowę Centralnego Portu Lotniczego - podkreślił Mariusz Szpikowski, nowy dyrektor naczelny PPL, na pierwszym spotkaniu z dziennikarzami. - Trzeba się zastanowić, jak stworzyć strategię, która z korzyścią dla lotnisk w Warszawie i Modlinie pozwoli na rozwój.

Szpikowski podczas konferencji wielokrotnie podkreślał potrzebę stworzenia krajowej strategii rozwoju transportu lotniczego. Teraz takiego dokumentu brakuje - ostatni pochodzi z 2007 r. i jest już bardzo nieaktualny. Branża od dawna apeluje o jego aktualizację. Poprzedni rząd chciał przedstawić projekt pod koniec kadencji, ale ostatecznie do tego nie doszło.

Według nowego dyrektora PPL bez takiego strategicznego dokumentu nie da się określić formy i celu współpracy Lotniska Chopina z Modlinem. Szpikowski nie przesądza, czy PPL miałby przejąć pozostałe udziały w Modlinie (teraz ma 30,39 proc.), czy też nadzór nad obydwoma lotniskami miałby sprawować inny podmiot.

- Stworzenie takiej strategii to na pewno nie jest zadanie na miesiące, tylko na więcej niż rok, ale my nie będziemy przez ten czas próżnować. Znając założenia, efekty konsultacji będziemy mogli już przygotowywać się do wdrażania strategii - podkreślił Szpikowski. Podkreślił, że według jego wiedzy potrzebę stworzenia takiego dokumentu dostrzega zarówno minister Andrzej Adamczyk, jak i wiceminister odpowiedzialny za lotnictwo Jerzy Szmit.

Dodał, że od tego dokumentu, którego przygotowaniem powinno zająć się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, zależy również dalsze zaangażowanie kapitałowe PPL w lotniskach regionalnych. Poprzedni dyrektor naczelny przedsiębiorstwa Michał Kaczmarzyk planował wycofanie z większości portów poza Warszawą, Modlinem, Krakowem i Gdańskiem.

Szpikowski podkreślił również, że docelowo Modlin mógłby obsługiwać również część ruchu dalekodystansowego, bo jest to lotnisko pozbawione ograniczeń hałasowych.

Strategia dla transportu lotniczego w ocenie Szpikowskiego powinna być zintegrowana z podobnymi dokumentami dla innych gałęzi transportu. To ważne, by np. określić obszar ciążenia lotnisk, który zależy od sieci dróg i kolei.

- Powinniśmy najpierw zastanowić się, jaka powinna być strategia duoportu, a potem ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie, przeprowadzić zmiany - podsumował Szpikowski.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_ed83e 2016-01-21 15:37   
gość_ed83e - Profil gość_ed83e
niech stworzą duoport z Radomiem
gość_ed83e 2016-01-21 15:37   
gość_ed83e - Profil gość_ed83e
nie zrobią duoport z Radomiem :)
spider_85 2016-01-20 19:39   
spider_85 - Profil spider_85
Trochę z innej beczki, ale bardzo mnie to zastanawia - dlaczego na największym portalu lotniczym w naszym kraju nie ma dotąd żadnej informacji o pierwszym locie z lotniska ,,Szymany-Mazury"? Już nawet w wieczornych serwisach informacyjnych pojawiły się reportaże z tego wydarzenia...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy