TUIFly najbardziej ekologiczną dużą linią

4 grudnia 2015 08:47
1 komentarz
Tunisair Express został uznany za najbardziej ekologiczną linię lotniczą świata w rankingu organizacji atmosfair. Spośród dużych linii wygrały TUIFly, airberlin i TAM. LOT wypadł słabo - zajął 111. miejsce, choć jego statystyki bardzo poprawia flota Dreamlinerów.
Reklama
Organizacja atmosfair ocenia ekologiczność linii lotniczych na podstawie szeregu czynników. Podstawowym jest oczywiście wykorzystywana flota i wielkość emisji gazów cieplarnianych. Jednak na ocenę wpływ mają też m.in. stosowane środki kompensacyjne (mogą to być np. akcje zadrzewiania lub zachęcanie pasażerów do dopłacania na ten cel) i siatka połączeń (np. pod względem niedublowania tras kolejowych).

Atmosfair ocenia linie w trzech kategoriach: lotów do 800 km, od 800 do 3800 km i powyżej 3800 km. Organizacja wyróżnia zwycięzców w każdej z tych grup, a na podstawie łącznej oceny tworzy klasyfikację generalną. Każda linia otrzymuje ocenę od A (najlepsza) do G (najgorsza).

Tylko jedna linia otrzymała ogólną ocenę A. Był to Tunisair Express, regionalny oddział narodowego przewoźnika Tunezji. Linia wykonuje tylko loty do 800 km, co stanowiło przewagę, bo w rankingu łatwiej o wysoką notę na trasach długodystansowych.

Ocenę B za całą działalność otrzymało sześć linii: Maswings (Malezja), TUIFly (Niemcy), Onur Air (Turcja), Thomson Airways i Monarch Airlines (Wielka Brytania) oraz Air Caraibes (Gwadelupa). Wszystkie to linie regionalne lub czarterowe.

Najwyżej sklasyfikowanym dużym przewoźnikiem regularnym był airberlin, który otrzymał notę C i zajął ósme miejsce w rankingu. Kolejne duże linie to: brazylijski TAM (C, 12. miejsce), indyjski Jet Airways (C, 20.) i amerykańskie Alaska Airlines (C, 22.).


LOT wypadł w rankingu bardzo słabo: zajął 111. miejsce z oceną D. Wyżej został sklasyfikowany Eurolot (dane obejmują cały 2015 r.) - 79. miejsce, ale również z oceną D.

Na trasach krótkodystansowych najlepiej wypadły linie Tunisair Express i Air Caraibes, które otrzymały ocenę A. Spośród dużych przewoźników sieciowych triumfował brazylijski TAM (10. miejsce ogółem), choć linia otrzymała notę C.

Polski LOT wypadł w tej kategorii bardzo źle - otrzymał ocenę E i zajął dopiero 131. miejsce.

Pod względem połączeń średniodystansowych najbardziej ekologicznymi liniami zostały: TUIFly, Onur Air i Thomson Airways. Żadna z nich nie zasłużyła jednak na ocenę A. Wśród linii sieciowych wysoką pozycję zajęły: TAM (B, 6. miejsce ogółem), airberlin (B, 7.) i Jet Airways (C, 12.). LOT wypadł tylko minimalnie lepiej niż na krótkim dystansie - zajął 122. miejsce z notą E.


Z kolei na najdalszych trasach, na których najtrudniej o dobry wynik, czołówka wygląda następująco: TUIFly, Thomson Airways, Vietnam Airways i Air Caraibes. Linie te otrzymały jako jedyne ocenę B. W tej kategorii widać "efekt Dreamlinera". Linie z tymi maszynami we flocie uzyskały dobre wyniki - najlepszym przykładem jest LOT, który zajął bardzo wysokie, 8. miejsce z oceną C.

Za najmniej ekologiczne linie analitycy atmosfair uznali: Brussels Airlines, Egyptair, PIA, Shuttle America, Virgin Atlantic Airways i Lufthansę Regional. Wszystkie otrzymały łączną ocenę E.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

teemu 2015-12-04 21:18   
teemu - Profil teemu
nie to, żebym był przeciwny tego typu rankingom, ale ten moim zdaniem nie ma większego sensu. Przewage mają połączenia, na których nie istnieje alternatywa w postaci transportu naziemnego. Tym samym wygrywają linie czarterowe, obsługujące prawie wyłącznie trasy dla których nie ma konkurencji w postaci połączeń bezpośrednich albo linie z krajów, gdzie jest dżungla czy pustynia i bardziej się opłaca inwestować w połączenia lotnicze niż w infrastrukturę kolejową albo drogową. Czyli z automatu trudniej mają linie w krajach o zróżnicowanym profilu transportu. Spośród linii wymienionych w artykule jedynie dla airberlin wyniki zdają się być miarodajne, bo ta linia rzeczywiście dba o takie rzeczy jak redukcja masy samolotu, emisja CO2 itd.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy