Ruszyła budowa nowego terminala we Frankfurcie

6 października 2015 12:18
Ponad 400 pracowników lotniska we Frankfurcie równocześnie wbiło symboliczne pierwsze łopaty na budowie nowego, trzeciego terminala pasażerskiego w tym porcie. W pierwszej fazie ma on mieć przepustowość 14 mln pasażerów rocznie.
Reklama
Pierwsi pasażerowie mają skorzystać z nowego terminala w 2022 r. Zarządzająca lotniskiem spółka Fraport AG zamierza zainwestować w terminal od 2,5 do 3 mld euro.

Nowy terminal powstaje po południowej stronie lotniska, w pobliżu istniejącej infrastruktury cargo. Jego budowa stała się konieczna z uwagi na to, że terminale 1 i 2 są coraz bliżej osiągnięcia maksymalnej przepustowości. Lotnisko zaplanowało aż siedem lat prac - powodem jest to, że nowy terminal będzie budynkiem bardzo zaawansowanym technologicznie.

W pierwszej fazie powstanie budynek terminala wraz z dwoma pirsami. Taka infrastruktura będzie mogła obsłużyć rocznie 14 mln pasażerów. Hala terminala będzie miała powierzchnię ok. 90 tys. m kw. Zewnętrzna wysokość budynku wyniesie 33 metry, a wewnątrz hala będzie miała 20 metrów wysokości. Znajdą się w niej 104 stanowiska do odprawy, do 54 maszyn do samodzielnego nadania bagażu i co najmniej 40 stanowisk biletowych. W terminalu 3 powstanie również 29 stanowisk do kontroli bezpieczeństwa i 10 taśm bagażowych.

Pirsy zostaną oznaczone literami H i J (to kontynuacja istniejącego systemu oznaczeń) - będą miały odpowiednio 400 i 600 metrów długości. Przy terminalu znajdą się 24 stanowiska postojowe, w tym 20 przystosowanych do największych maszyn (airbusów A380 i boeingów 747-8).

W kolejnych latach mogą zostać dobudowane dwa kolejne pirsy, co zwiększy przepustowość do 25 mln pasażerów. Nowy terminal zostanie połączony z istniejącymi kolejką SkyLine.

Podczas otwarcia premier Hesji, w której znajduje się Frankfurt, podkreślił, że tylko dzięki budowie trzeciego terminala lotnisko może utrzymać pozycję jednego z największych światowych hubów. A na obecności tak wielkiego portu lotniczego korzysta cały region - podkreślił Volker Bouffier.

W 2014 r. lotnisko we Frankfurcie odprawiło niemal 60 mln pasażerów, co dało mu 11. miejsce pod względem ruchu lotniczego na świecie. Zarządzająca portem spółka Fraport AG zarobiła na czysto 251,8 mln euro.

- Z moim wieloletnim doświadczeniem w strukturach Fraport, spółki uważanej za jednego z najlepszych operatorów lotniskowych na świecie, jestem pewien, że prace będą zrealizowane w terminie i bez przekraczania budżetu. Fraport ma wielkie doświadczenie w budowie terminali pasażerskich: to m.in. pirs A-Plus we Frankfurcie, nowe terminale w Sankt Petersburgu, Warnie i Burgas, jak również wcześniejsze inwestycje w Delhi i Antalyi - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Karlheinz Weimar, przewodniczący rady nadzorczej Fraport AG.


Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy