PKP Intercity: Więcej Pendolino, szybsze przejazdy

1 października 2015 07:38
2 komentarze
Spółka PKP Intercity zaprezentowała założenia nowego rozkładu jazdy, który wejdzie w życie w połowie grudnia. Poprawi się oferta w całym kraju: składy Pendolino dojadą do większej liczby miast, a czasy przejazdu na większości tras ulegną skróceniu.
Reklama
W nowym rozkładzie dodatkowe kursy Pendolino dotrą do: Zabrza, Bielska-Białej, Tych i Gliwic (po dwa dziennie) oraz do Rzeszowa (raz dziennie). Nowe trasy oznaczają także nowe przystanki - m.in. w Tarnowie czy Czechowicach-Dziedzicach. Dzięki zoptymalizowaniu rozkładu przewoźnikowi udało się dodać nowe trasy bez zmniejszania liczby kursów do miast, dokąd już jeżdżą Pendolino (Trójmiasto, Katowice, Kraków i Wrocław).

- Połączenie do Rzeszowa na razie traktujemy jako test. Dobra oferta jest do Tarnowa, dalej wciąż trwa remont torów - zaznaczył w rozmowie z Pasazer.com Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.


Leonkiewicz dodał, że niewykluczone są także kursy składów Pendolino do Kołobrzegu i Jeleniej Góry. Technicznie jest to możliwe, jednak wymaga uzyskania zgody Komisji Europejskiej. Bruksela dofinansowała zakup składów i przewoźnik nie może wykorzystywać ich na niezatwierdzonych trasach.

W przyszłym roku składy Pendolino mogą przewieźć nawet 6,3 mln pasażerów, w tym 1,7 mln na nowych trasach. Całkowita liczba pasażerów spółki ma wzrosnąć do 35 mln pasażerów (w tym roku będzie to ok. 30 mln). Leonkiewicz zaznaczył jednak, że obydwa szacunki są ostrożne i wyznaczony poziom uda się zapewne przekroczyć zarówno w tym, jak i w kolejnym roku.

Przewoźnik ma też dobre wiadomości dla pasażerów korzystających z innych składów niż Pendolino. W rozkładzie, który wejdzie w życie w połowie grudnia, o 20 proc. wzrośnie łączna liczba uruchamianych pociągów. Będzie ich 365 par dziennie (teraz to 302 pary). Oferta poprawi się na większości tras i we wszystkich kategoriach pociągów.


Dzięki trwającym inwestycjom PKP PLK na niektórych trasach skrócenie czasu podróży będzie spektakularne. Np. z Warszawy do Jeleniej Góry pociągi będą mogły dotrzeć w 5 godz. 35 minut - o niemal 3 godziny szybciej niż obecnie. Z kolei przejazd ze Szczecina do Zielonej Góry będzie możliwy w 2,5 godziny, czyli o 1 godz. 50 minut krócej niż w tej chwili.

Od grudnia pociągi wrócą też na trasę do Białegostoku. Od jesieni zeszłego roku jej fragment jest zamknięty dla ruchu ze względu na remont, a PKP Intercity stosuje autobusową komunikację zastępczą. To bardzo pogarsza ofertę spółki.

- Nie wykluczamy, że będziemy chcieli się przypomnieć pasażerom z Białegostoku i Podlasia poprzez bardzo duże promocje - zapowiedział Leonkiewicz na konferencji prasowej.

Podróż z Warszawy do Białegostoku ma potrwać 2:26 godz, czyli o ponad pół godziny szybciej niż przed remontem. Do poniżej 3 godzin skróci się czas podróży ze stolicy do Bydgoszczy (obecnie 3:24). O ponad godzinę szybciej dotrą pasażerowie z Wrocławia do Gdańska (5 godzin zamiast obecnych ponad 6). Do nieco ponad godziny skróci się czas podróży na ważnej trasie z Łodzi do Warszawy.

Niewielkie, ale bardzo istotne oszczędności uzyskano też przy kursach Pendolino. Z Warszawy do Gdańska podróż potrwa teraz 2:39 (obecnie 2:58), do Krakowa 2:19 (teraz 2:28), a do Wrocławia 3:36 (teraz 3:41). Jak podkreślił Leonkiewicz, każda minuta na tych relacjach daje PKP Intercity przewagę nad autobusami i samolotami.

Leonkiewicz zaznaczył, że dla przewoźnika przy układaniu nowego rozkładu ważne były nie tylko dobre czasy przejazdu, ale i godziny połączeń. Dlatego rozkład kładzie duży nacisk na symetryczność (połączenia rano i wieczorem), regularność (np. cykl godzinny na kluczowych trasach) i zrównoważenie (pociągi wszystkich kategorii cenowych przez cały dzień).

Kluczowe są też przesiadki. W 12 stacjach węzłowych PKP Intercity umożliwi aż 636 dogodne przesiadki tylko w obrębie własnej siatki połączeń. Jeszcze w tym roku bilety z przesiadką będzie można kupić w internecie.

PKP Intercity zwiększy też ofertę połączeń międzynarodowych. Pojawią się pociągi z Krakowa przez Warszawę do Wilna, z Warszawy do Lwowa i z Warszawy do Ostrawy. Częściej będą kursować składy do Pragi i Budapesztu.

fot. PKP Intercity, Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

adam7691 2016-02-23 08:12   
adam7691 - Profil adam7691
czy ktoś wie dlaczego Pędzio nie jedzie do Poznania
gość_673ed 2016-02-23 01:29   
gość_673ed - Profil gość_673ed
Super! Intercity zmienia się na duży plus.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy