×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Chiny będą miały centrum dostaw i wyposażenia A330


Airbus podpisał umowę z władzami Chin dotyczącą lokalizacji zakładu wyposażania wnętrz i dostaw samolotów A330 w tym kraju. Ma on powstać w Tianjinie, gdzie jest już chińska linia montażu końcowego samolotów A320.Umowa została podpisana wczoraj (2.7) podczas wizyty premiera Chin Li Keqianga w Paryżu w obecności Manuela Valls'a, premiera Francji oraz Fabrice Bregiera, prezesa Airbusa. 

Ma to związek z nową wersją A330 promowaną przez Airbusa. Wariant A330 Regional ma mieć masę startową zmniejszoną do 199 ton i zagęszczony układ siedzeń w kabinie, a także nieco słabsze silniki. Europejski producent liczy, że z uwagi na gwałtownie rosnącą liczbę pasażerów na trasach krajowych w Chinach i ograniczenia przepustowości, coraz częściej nawet na krótkich trasach będą wykorzystywane samoloty szerokokadłubowe, które przy dobrym wypełnieniu mogą być tańsze na miejsce niż wąskokadłubowe. 

W trakcie ostatniej wizyty chińskiego premiera podpisany został też kontrakt na sprzedaż 45 samolotów (+ 30 opcji) z rodziny A330. Zamówienie jest warte według cen katalogowych niemal 16 mld dolarów i zapewni Airbusowi prawie 50-proc. udział w chińskim rynku samolotów.

http://www.pasazer.com/img/images/normal/A330,toulouse,completion,centre_1.jpg
Nowy zakład ma być mniej zaawansowany niż linia montażu w Tianijn. Samoloty A330 będą dostarczane do Chin tylko w celu instalacji wyposażenia kabiny. Prawdopodobnie, podobnie jak ma to miejsce z maszynami montowanymi w Państwie Środka, zakład będzie wyposażał A330 głównie na lokalny rynek.

Linia montażu końcowego w Tianjin jest spółką joint venture Airbusa i chińskiego konsorcjum obejmującego Wolną Strefę Handlu Tianjin i firmę AVIC, China Aviation Industry Corporation. Od pierwszej dostawy pierwszego zmontowanego w Chinach Airbusa A320 liniom Sichuan Airlines w 2009 r. 12 linii lotniczych w Chinach odebrało już w sumie 225 maszyn producenta zmontowanych w tym kraju. Obecnie we flotach chińskich linii lata 1130 airbusów: 150 A330 oraz 980 z rodziny A320.

Warto dodać, że ubiegłym roku na kolejnych 10 lat przedłużono umowę na montaż końcowy airbusów A320 (w wersjach ceo i neo) w Tianjin. Obecne porozumienie zakłada, że samoloty te będą montowane w tym mieście co najmniej do 2025 r.

Fot. Airbus Media


Reklama


Booking.com
gość_161cc - Profil
gość_161cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie