Sejm przyjął nowelizację Prawa lotniczego

27 czerwca 2015 08:02
1 komentarz
Posłowie przegłosowali nowelizację Prawa lotniczego. Nowe przepisy mają z jednej strony umożliwić małym samolotom lądowanie na lotniskach wojskowych, z drugiej uprościć procedurę wykorzystania samolotów cywilnych przez wojsko.
Reklama
Rządowy projekt nowelizacji Prawa lotniczego miał przede wszystkim uprościć współwykorzystywanie infrastruktury lotniczej przez lotnictwo cywilne i wojskowe.

Zgodnie z nowymi przepisami samoloty o maksymalnej masie startowej do 5,7 ton lub u mniejszej liczbie miejsc niż 10 będą mogły wykonywać operacje z lotnisk wojskowych (niewpisanych do rejestru lotnisk cywilnych). Do tej pory nie było to możliwe. Piloci będą musieli jednak zawczasu zgłosić taki zamiar, a zgodę wydać będzie musiał zarówno Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, jak i dowódca jednostki. Przepis ten obejmuje także śmigłowce i szybowce.

Z punktu widzenia obronności państwa ważniejsze jest to, że nowelizacja dopuszcza również możliwość lądowania większych samolotów cywilnych na lotniskach wojskowych wtedy, gdy wykonują one zadania dla wojska. Dotyczy to przede wszystkim samolotów transportowych. Największymi samolotami transportowymi w polskim lotnictwie są herculesy C-130. Teraz wojsko będzie mogło wykorzystywać większe samoloty cywilne do okazjonalnego transportu dużych ładunków.

- Ze względu na zasięg, wymiary ładowni oraz udźwig obecnie posiadane przez Siły Powietrzne samoloty transportowe nie pozwalają na przewóz zasadniczego uzbrojenia i sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, w tym wozów bojowych i techniki ciężkiej. Mogą one być wykorzystane jedynie do przewozu żołnierzy, lekkiego sprzętu oraz niewielkich ilości środków zaopatrzenia. Nie posiadając na wyposażeniu Sił Zbrojnych odpowiednich samolotów, Rzeczypospolita Polska, jako członek programów wielonarodowych, korzysta ze strategicznego transportu lotniczego, którego istotą jest czarter cywilnych dużych samolotów transportowych, szczególnie w celu przewozu ładunków wielkogabarytowych - tłumaczy w uzasadnieniu projektu nowelizacji Ministerstwo Obrony Narodowej, które jest autorem prawa.

Resort podkreśla, że to powszechna praktyka w krajach NATO. Jednak obecnie prawo nie zezwala na lądowanie takich samolotów cywilnych na lotniskach wojskowych. Po nowelizacji ma to być możliwe.

MON dodaje, że nie chodzi o udostępnienie lotnisk wojskowych samolotom cywilnym przez cały czas, a jedynie w wyjątkowych okolicznościach.

Lotniska wojskowe nadal będą klasyfikowane odrębnie i nie zostaną wpisane do rejestru lotnisk cywilnych, które nadzoruje Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jednak by umożliwić lądowanie maszyn cywilnych, wojskowi będą musieli m.in. przekazać do cywilnego zbioru informacji lotniczej (AIP) mapy i dane lotnisk.

Nowelizację muszą jeszcze przyjąć senatorowie oraz podpisać prezydent. W Sejmie za byli posłowie wszystkich partii - przeciwko głosowało tylko dwóch posłów niezrzeszonych oraz jeden z Ruchu Palikota.

Ostatnie komentarze

wojtek 2015-06-29 18:04   
wojtek - Profil wojtek
"Jednak by umożliwić lądowanie maszyn cywilnych, wojskowi będą musieli m.in. przekazać do cywilnego zbioru informacji lotniczej (AIP) mapy i dane lotnisk"
Nie do końca jest to prawda. Już od jakiegoś czasu istnieje ogólnodostępny na stronach Pansy MIL AIP Polska gdzie są dane na temat wszystkich polskich lotnisk wojskowych.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy