×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


IAG z zyskiem operacyjnym w I kwartale


Koncern IAG (British Airways, Iberia, Vueling) zanotował w I kwartale 25 mln euro zysku operacyjnego wobec 150 mln euro straty operacyjnej rok temu. Wynik netto grupy wyniósł 26 mln euro straty wobec 184 mln na minusie rok temu. O 12 proc. wzrosły przychody.


Koncern uzyskał przychody w wysokości 4,71 mld euro, czyli o 12,0 proc. więcej niż rok temu. Przychody z działalności pasażerskiej wyniosły 4,12 mld euro, co było wzrostem o 12,3 proc. 

- To pierwszy w historii zysk operacyjny wypracowany przez IAG w I kwartale, tradycyjnie najsłabszym okresie w roku. Po korekcie o wahania kursów walut, przychody wzrosły o 3,7 proc., a przychód jednostkowy zmalał o 0,8 proc. - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Willie Walsh, dyrektor wykonawczy IAG. 

W I kwartale br. IAG zwiększył oferowanie o 5,0 proc., przewozy mierzone wskaźnikiem RPK wzrosły o 6,2 proc., a średnie wypełnienie wzrosło do 77,7 proc. z 76,7 proc. rok temu. O 6,9 proc. (do 6,96 centa) wzrósł wskaźnik PASK, czyli przychód z przewozu pasażera przeliczone na jeden pasażerokilometr. 

Koszty po odliczeniu paliwa wzrosły o 5,9 proc. wobec I kwartału 2014 r. Największą pozycją w bilansie po stronie kosztów było paliwo (wraz z opłatami za emisję i olejem) - 1,39 mld euro (wzrost o 0,1 proc.). Koszty pracy wyniosły 1,12 mld euro (wzrost o 10,4 proc.), a koszty handlingu, cateringu i inne wydatki operacyjne stanowiły 511 mln euro (wzrost o 13,1 proc.). 

Największy zysk operacyjny wypracowały linie British Airways - 117 mln euro (wobec straty 5 mln euro rok temu). Iberia straciła 55 mln euro (111 mln euro straty rok temu), a Vueling stracił 29 mln euro (30 mln euro rok temu). Stosunkowo najmniejsza poprawa w Vuelingu wynika ze wzrostu płac personelu tej linii.

W całym 2015 r. IAG oczekuje zysku operacyjnego na poziomie ponad 2,2 mld euro. 

W ciągu ostatniego roku akcje IAG na londyńskiej giełdzie zyskały 35,84 proc. W ciągu I kwartału notowania poszły w górę o 14,69 proc.


gość_6ad04 - Profil
gość_6ad04
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie
Kalendarz lotniczy