Wzrosty wydatków na podróże służbowe na świecie i w Polsce

25 lutego 2015 13:36
O niemal 7 proc. do 1,17 bln dolarów wzrosną w tym roku wydatki na podróże służbowe - wynika z raportu Global Business Travel Association. Liderem tego rynku pozostaną Stany Zjednoczone, które odpowiadają za niemal jedną trzecia wydatków. Ale rośnie też rynek w Polsce, na czym korzysta LOT Travel.
Reklama

- W Polsce wzrosty obserwowane są już od zeszłego roku i podobnego trendu należy spodziewać się w bieżącym roku - mówi cytowany w komunikacie prasowym Michał Leman, general manager LOT Travel.

Sektor podróży służbowych był jednym z tych, który znacząco odczuł skutki światowego kryzysu gospodarczego. Wydatki z nimi związane były jednymi z pierwszych dotkniętych przez cięcia w budżetach firm. Z najnowszego raportu Global Business Travel Association (GBTA) wynika, że ten trudny czas mija. Najważniejszy rynek - amerykański rósł dynamicznie już w 2014 roku, co jest konsekwencją ponad 3 procentowego wzrostu PKB w USA. Rynek europejski także stopniowo zaczyna piąć się do góry, choć znacznie wolniej.

Jak wynika z raportu GBTA, w 2015 r. wydatki na podróże służbowe sięgną niemal 1,2 bln dolarów, czyli wzrosną o 6,9 proc. rok do roku. Na samym tylko rynku amerykański po wzroście o 6,2 proc. wydatki mają przekroczyć 300 mld dolarów.

- Widać wyraźnie, że amerykańskie firmy zaczynają rosnąć, potrzebują inwestycji i nowych partnerów biznesowych, przez co muszą więcej podróżować, również do Europy. Polska jest w dość podobnej sytuacji, ale nas ogranicza niskie tempo wzrostu gospodarczego w strefie Euro, z której pochodzi większość partnerów polskich firm - mówi Leman.

Cięcia w budżetach firm spowodowały zmiany w politykach i zasadach podróżowania i trudno oczekiwać, że duże korporacje wrócą do starych, zwyczajów - ocenia LOT Travel. Stąd też szereg zmian w ofercie linii lotniczych. Już w trakcie kryzysu wielu przewoźników zdecydowało się na stworzenie i rozwój klasy ekonomicznej premium, czyli produktu pomiędzy klasą biznes a typową klasą ekonomiczną.

Na te trendy odpowiada polski przewoźnik, który obecnie oferuje klasę Premium na rejsach długodystansowych obsługiwanych boeingami 787 Dreamlinera oraz klasę Economy Plus na rejsach krótkodystansowych.

- Pojawienie się produktów typu premium to odpowiedź na potrzeby firm, które chcą ograniczać wydatki, ale uznają za racjonalne zapewnienie kadrze zarządczej wyższego komfortu niż w klasie ekonomicznej. To nie oznacza, że klasa biznes zniknie - ona nadal ma uzasadnienie, ale nie dla wszystkich na krótkich rejsach. Nie ma jednej reguły, wszystko zależy od potrzeb, stąd rozszerzająca się oferta to dla pasażerów bardzo dobra informacja - podkreśla Michał Leman.

Nowe produkty linii lotniczych to nie jedyne zmiany jakie zachodzą na polskim rynku podroży służbowych - dodaje LOT Travel. Zmienia się również sposób planowania i zakupu wyjazdów biznesowych. Wśród dużych korporacji dominowała do tej pory obsługa agencyjna, w tej chwili coraz więcej firm przechodzi na narzędzia elektroniczne, filtrując tylko takie oferty, które są zgodne z firmową polityką podróży oraz pozwalają na oszczędności.

W sektorze małych i średnich firm korzystanie z takich narzędzi również staje się coraz bardziej popularne. Takie podmioty również zaczynają starać się podpisywać bezpośrednie umowy z przewoźnikami, aby uzyskiwać rabaty, premie w specjalnych programach korporacyjnych czy też inne usługi dodatkowe. Na tym korzysta odpowiadająca za obsługę klientów korporacyjnych spółka LOT Travel.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy