QZ8501: Z dna morza wydobyto czarne skrzynki A320

13 stycznia 2015 13:33
2 komentarze
Indonezyjscy płetwonurkowie wydobyli dziś (13.1) drugi rejestrator lotu (czarną skrzynkę) oraz kolejne części kadłuba, skrzydeł oraz silnika Airbusa A320 (PK-AXC) linii AirAsia Indonesia, który rozbił się dwa tygodnie temu - poinformowało ministerstwo transportu Indonezji.
Reklama
Samolot linii Air Asia lecący z Surabai (Indonezja) do Singapuru rozbił się w Morzu Jawajskim w ostatnią niedzielę 2014 r. (28.12). Na pokładzie airbusa A320 znajdowały się 162 osoby.

Ekipie płetwonurków udało się wczoraj (12.1) wyciągnąć pierwszy rejestrator lotu flight data recorder (FDR), kolejny z nich czyli cockpit voice recorder (CVR) został wydobyty dziś nad ranem czasu polskiego. Czarne skrzynki zostały wyciągnięte dopiero po podniesieniu szczątków samolotu z wykorzystaniem nadmuchiwanych worków zainstalowanych do wraku samolotu.

//www.pasazer.com/img/images/normal/mapa,qz8501,malay,navy.jpg
Mapa pokazująca rozmieszczenie na dnie morza fragmentów samolotu

Urzędnik z Narodowego Komitetu Bezpieczeństwa Transportu Indonezji (NTSC) powiedział redakcji Flightglobal, że rejestratory CVR oraz FDR, zostaną przekazane do Narodowej Agencji Poszukiwania i Ratownictwa Indonezji (Basarnas), po czym z powrotem trafią do NTSC. Następnie zostaną przetransportowane do Dżakarty gdzie nastąpi odczytanie zapisanych danych.

- Obecnie skupiamy się na przygotowaniu do wyciągnięcia kadłuba samolotu, a także na lokalizacji jednego z silników, który nie uległ całkowitemu rozpadowi. Do tej pory z morza wyłowiliśmy 48 ciał, z czego 35 zostało już zidentyfikowanych - powiedział agencji Reuters Santoso Sayogo z indonezyjskiej komisji badania wypadków lotniczych.

Warto dodać, że 10 stycznia z dna Morza Jawajskiego wydobyto tylną część kadłuba airbusa.
//www.pasazer.com/img/images/normal/airasia,a320,sin,pbozyk2.jpg

Pogoda mogła być znaczącym czynnikiem w katastrofie airbusa A320 linii AirAsia. Prawdopodobne oblodzenie mogło spowodować uszkodzenie silnika - informowała w ubiegłym tygodniu w specjalnym komunikacie agencja meteorologiczna BKMG Indonezji.

Okazało się także, że samolot być może wcale nie powinien znaleźć się w rejonie zagrożenia, ponieważ leciał na trasie między Surabają a Singapurem bez stosownego zezwolenia. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule "QZ8501: Oblodzenie możliwą przyczyną katastrofy".

Piotr Bożyk
mapa Twitter (ChiefOfNavy)
Fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

gość_c3c9c 2015-01-14 14:16   
gość_c3c9c - Profil gość_c3c9c
Potwierdzało by to też odległość szczątków, które znajdują sie w odległości 10km od miejsca stracenia kontaktu z maszyną, czyli zdarzenie musialo być nagłe. Pytanie czy przypuszczenia ze przyczyna katastrofy bylo oblidzenie silnikow takie zdarzenie powoduje?
gofi92 2015-01-13 14:38   
gofi92 - Profil gofi92
Eksperci na tvn bis wypowiadali się , że dużym prawdopodobieństwem był wybuch na pokładzie w trakcie lotu a co za tym idzie możliwość zamachu bombowego.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy