QZ8501: Z dna morza wydobyto tylną część A320

10 stycznia 2015 16:46
1 komentarz
Z dna Morza Jawajskiego wydobyto niedawno zlokalizowaną tylną część kadłuba airbusa A320 (PK-AXC) linii AirAsia Indonesia, który uległ katastrofie. Jednak w wydobytej części nie znaleziono rejestratorów lotu (czarnych skrzynek).
Reklama
Samolot linii Air Asia lecący z Surabai (Indonezja) do Singapuru rozbił się w Morzu Jawajskim w ostatnią niedzielę 2014 r. (28.12). Na pokładzie airbusa A320 znajdowały się 162 osoby.

Ogon samolotu AirAsia podniesiono z głębokości około 30 metrów (100 stóp) z wykorzystaniem nadmuchiwanych worków, które były zainstalowanego do wraku samolotu oraz dźwigu zamontowanego na statku ratunkowym.

Śledczy nadal szukają czarnych skrzynek rozbitego airbusa w rejonie wydobycia części ogonowej maszyny. Ich odzyskanie jest niezbędne do wyjaśnienia, dlaczego samolot się rozbił.

Prawdopodobnie podczas uderzenia o tafle morza czarne skrzynki oddzieliły się od kadłuba samolotu. Według ostatnich doniesień prasowych statki marynarki wojennej Singapuru i Indonezji odebrały sygnał pochodzący z tych urządzeń. Obecnie trwa ich lokalizacja. Urządzenia zawsze montowane są w najbardziej wytrzymałej tylnej części kadłuba.

//www.pasazer.com/img/images/normal/indonesia,airasia,a320tail,media.jpg
Pogoda mogła być znaczącym czynnikiem w katastrofie airbusa A320 linii AirAsia. Prawdopodobne oblodzenie mogło spowodować uszkodzenie silnika - informowała w ubiegłym tygodniu w specjalnym komunikacie agencja meteorologiczna BKMG Indonezji.

Według wstępnego raportu agencji, który został umieszczony na jej stronie internetowej, wskazuje on na burzową pogodę w rejonie, w którym znalazł się samolot w chwili katastrofy.

//www.pasazer.com/img/images/normal/airasia,a320,sin,pbozyk2.jpg
Okazuje się jednak, że samolot być może wcale nie powinien znaleźć się w rejonie zagrożenia. Władzie lotnicze Indonezji zobowiązały się zbadać, czy AirAsia nie naruszyła obowiązujących harmonogramów lotów, ponieważ samolot leciał na trasie między Surabają a Singapurem bez stosownego pozwolenia. Więcej na ten temat pisaliśmy w naszym artykule "QZ8501: Oblodzenie możliwą przyczyną katastrofy".

Piotr Bożyk
Fot. Indonesian Navy, Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

gofi92 2015-01-11 14:09   
gofi92 - Profil gofi92
Ja nie ogarniam jednej kwestii- jeśli oblodzenie silników było przyczyną to co było później? Ja rozumiem to tak, że jeżeli samolot jest na wysokości kolo 11km to oblodzenie silników powoduje to, że te silniki się wyłączają a samolot przez jakiś czas opada lotem ślizgowym. Jeśli piloci się kontaktowali z wierzą o to aby zwiększyć wysokość lotu a 2 minuty później kontakt się urwał to czy oblodzenie silników powoduję nagłą katastrofę typu wybuch silnika i przez to np nagłe uranie kontaktu i zniknięcie z radarów czy jak? Bo zastanawia mnie czy oblodzenie silnika prowadzi do nagłej katastrofy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy