W Krakowie dyskutowano o bezpieczeństwie

20 listopada 2014 10:36
Problemy kontrolerów ruchu lotniczego i wprowadzonego rok temu nowego oprogramowania do prowadzenia kontroli zdominowały konferencję "Bezpieczeństwo ruchu lotniczego". W Krakowie zorganizował ją TOR Konferencje, a patronem medialnym był m.in. Pasazer.com.
Reklama
W konferencji, która odbyła się 6 listopada w hotelu Park Inn by Radisson w Krakowie, udział wzięli przedstawiciele wszystkich najważniejszych organizacji związanych z bezpieczeństwem lotnictwa w Polsce.

Gospodarzem konferencji był Jan Pamuła, prezes lotniska w Krakowie. Witając gości, Pamuła podsumował trwające w Balicach inwestycje. Przypomniał, że trwa nie tylko budowa terminala pasażerskiego wraz ze stacją kolejową i infrastrukturą towarzyszącą, ale także poprawa systemów meteorologicznych i nawigacyjnych. Prezes krakowskiego portu lotniczego wspomniał także o planach budowy nowego pasa startowego. Przypomniał o tym, że w 2016 r. Kraków będzie gospodarzem konferencji Routes Europe. Pamuła dodał, że priorytetem w strategii lotniska jest przywrócenie połączeń do Stanów Zjednoczonych.


Po Pamule głos zabrał Žarko Sivcev, doradca w European Aviation Crisis Coordination Cell w Eurocontrol. Wystąpienie gościa z Brukseli zapoczątkowało debatę na najważniejszy tego dnia temat - problemów polskiej kontroli lotniczej. Sivcev zaznaczył, że w tym roku wszyscy członkowie Eurocontrolu nie osiągną celu opóźnień na przelocie. Zamiast docelowego poziomu 0,50 minuty na lot średnia wyniesie zapewne ok. 0,61 minuty na lot.

Sivcev podkreślił, że Polska spisuje się najgorzej w stosunku do oczekiwań, a FIR (Obszar Kontroli Lotniczej) Warszawa odpowiada średnio za ponad 1 minutę opóźnienia na lot. Powodem tego według przedstawiciela Eurocontrolu jest m.in. wprowadzony w ubiegłym roku system kontroli Pegasus 21. Pomimo zakończenia okresu przejściowego nadal ma on o 4 proc. niższa maksymalną przepustowość niż stary system.


Do tego tematu nawiązał potem Hubert Adamczyk, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Podkreślił, że nowy i nieodpowiednio wdrożony system to tylko wierzchołek góry lodowej. Problemy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej według Adamczyka to także niewydolny system szkoleń, skutkujący niewystarczającą liczbą kontrolerów i koniecznością pracy w nadgodzinach, a w efekcie - pogorszeniem bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej, a także brak odpowiednich inwestycji.

Przed zarzutami bronił PAŻP-u Mariusz Krzyżanowski, dyrektor Biura Zarządzania Bezpieczeństwem Ruchu Lotniczego i Jakości Usług tej agencji. Przypomniał on o bardzo dużej liczbie inwestycji w infrastrukturę realizowanych przez PAŻP.

Tematyka warunków pracy kontrolerów lotniczych i wyposażenia PAŻP-u zdominowała też debatę moderowaną przez Adriana Furgalskiego z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Wkrótce opiszemy ten problem szczegółowo w Raporcie Pasazer.com.


W debacie poza Adamczykiem i Krzyżanowskim udział wzięli również Jan Pamuła, Bogdan Fydrych z Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych oraz Artur Tomasik, prezes zarządu Związku Regionalnych Portów Lotniczych i prezes lotniska w Katowicach.

Tomasik w swojej prezentacji skupił się na pomocy publicznej z środków unijnych dla lotnisk. Podkreślił, że to niezbędne w kontekście dalszego rozwoju i zapewnienia bezpieczeństwa. O nowych przepisach wspólnotowych w nagranej wypowiedzi mówił też Jacek Krawczyk, przewodniczący Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.

W ostatniej części konferencji skupiono się na infrastrukturze lotniskowej i komunikacji z pasażerami. O zmianach na Lotnisku Chopina, związanych m.in. z planowanymi zmianami w sposobie przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa oraz możliwym wprowadzeniem procedury wstępnej kontroli imigracyjnej dla odlatujących do Stanów Zjednoczonych w Warszawie mówił Sebastian Michalkiewicz, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Ochrony Portów Lotniczych w PPL.


Dominik Sipinski z Pasazer.com podsumował konferencję prezentacją o komunikacji na temat bezpieczeństwa z pasażerami. Na podstawie pilotażowego badania wskazał, że pasażerowie powinni otrzymywać pełną informację na temat usterek i wymogów bezpieczeństwa, gdyż wtedy rośnie ich poziom zadowolenia z lotu. Wnioski z tych badań wkrótce opiszemy bardziej szczegółowo na Pasazer.com.

Na konferencji prezentację wygłosili też Bartłomiej Bodio, poseł PSL i przewodniczący sejmowej Podkomisji ds. Transportu Lotniczego i Gospodarki Morskiej oraz Jose Luis Gonzalez Paz z Indra Sistemas, firmy dostarczającej urządzenia i systemy związane z nawigacją lotniczą i kontrolą ruchu lotniczego.

Na konferencji zabrakło reprezentantów Departamentu Lotnictwa w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie pojawili się oni pomimo wcześniejszych zapowiedzi.

TOR już planuje kolejne wydarzenia skierowane do branży lotniczej na przyszły rok.

fot. Michał Kudła

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy