Lądujemy w... Karlsruhe/Baden-Baden

15 listopada 2014 10:36
5 komentarzy
Niewielkie i nastawione na czartery, a poza sezonem puste, choć przyjazne dla pasażerów. Mirosław Pachowicz odwiedził port lotniczy Karslruhe/Baden, położony niedaleko słynnego kurortu Baden-Baden. Dominującym przewoźnikiem jest tam airberlin.
Reklama
Port lotniczy Karlsruhe/Baden Airpark (kod IATA: FKB) położony jest w miejscowości Rheinmünster oddalonej o ok. 12 km na zachód od kurortu i uzdrowiska Baden-Baden oraz ok. 40 km na południe od miasta Karlsruhe. W 2013 r. obsłużono tam nieco ponad milion pasażerów (o prawie 300 tys. mniej niż w rekordowym 2012 r.). Baden Airpark to 18. lotnisko pod względem ruchu w Niemczech i trzecie w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia.


Lotnisko powstało na miejscu kanadyjskiej bazy wojskowej Söllingen. Gdy po zjednoczeniu Niemiec wiadomo było, że teren ten stanie się dostępny, już w 1991 r. pojawiły się plany przekształcenia lotniska w cywilne. Udało się je zrealizować w 1997 r. Pierwszym lotem (17 maja 1997 r.) był rejs na Majorkę.

W 2001 r. powstała nowa spółka, której głównym udziałowcem jest lotnisko w Stuttgarcie. Zarządza ona lotniskiem do dziś.

Lotnisko posiada jedną asfaltową drogę startową na kierunku 03/21 o długości 3120 m i szerokości 45 m. Wyposażenie nawigacyjne to m.in.: ILS kat. IIIb na kierunku 21 oraz kat. I na drugim kierunku.

Połączenia i linie lotnicze

Spośród miliona pasażerów rocznie znaczna większość korzysta z lotniska w sezonie letnim.

Rejsy regularne na w sumie 9 kierunkach oferuje tylko trzech przewoźników (w tych dwóch niskokosztowych: Ryanair i Germanwings oraz jeden tradycyjny: airberlin). Pewne znaczenie posiada także ruch general aviation.

W sezonie zimowym 2014/15 z Baden Airpark najwięcej połączeń (23 tygodniowo) oferuje airberlin do Berlina. Germanwings lata 12 razy tygodniowo do Hamburga. W ofercie Ryanaira znajduje się m.in. Londyn-Stansted (7 razy w tygodniu) oraz rzadsze loty na południe Europy.

Terminal i jego otoczenie

Jednopiętrowy budynek terminala nie jest szczególnie duży. Jego wykonanie i materiały są raczej proste - przeważnie szkło i metal. Rozległy teren otaczający terminal mieści parkingi średnio- i długoterminowe, które przygotowane są dla pasażerów linii czarterowych. Można dzięki temu niemal pod drzwiami lotniska zostawić samochód przed wyjazdem na wypoczynek.


Coraz bardziej rozbudowuje się także miasteczko lotniskowe. Już teraz stoi kilka niewielkich biurowców, dwa kolejne są w budowie. Dostępny jest także hotel sieci B&B Hotels.

Wnętrze utrzymane jest w bardzo minimalistycznej stylistyce. Ze względu na rozmiary budynku wszystko jest w nim na wyciągnięcie ręki. W północnej części znajduje się niewielka strefa restauracyjna. Idąc na południe miniemy kolejno stanowiska kontroli bezpieczeństwa, następnie sklep z książkami i prasą, sklep z pamiątkami, biuro informacji turystycznej, strefę check-in, wyjście ze strefy przylotów, kącik informacyjny o atrakcjach regionu Schwarzwald, a w maleńkim południowym skrzydle - sieciowe wypożyczalnie samochodów i biura administracji portu.

Z kolei na niemal całej ścianie wschodniej budynku znajdują się boksy, w których swoje przedstawicielstwa mają rozmaite biura podróży. Jest ich w sumie ponad 15. To wyraźnie świadczy o głównym obszarze działalności portu lotniczego.


W strefie ogólnodostępnej znajdują się także dwa bankomaty. Zwracają uwagę czystość i porządek, panujące we wszystkich zakątkach terminala.

Check-in i kontrola bezpieczeństwa

Przewidziano 20 stanowisk check-in. Odprawiając się na rejs do Berlina nie musiałem nawet stać w kolejce. Ponieważ przybyłem na ponad dwie godziny przed odlotem, mogłem bezpośrednio udać się po swoją kartę pokładową i nadać bagaż. Cała procedura zajęła zaledwie kilka minut. Obsługa była sympatyczna i bezproblemowa.


Podobnie wyglądała kontrola bezpieczeństwa. Spośród 5 stanowisk (w tym jednego Fast Line przeznaczonego dla pasażerów statutowych airberlin i Germanwings) otwarte było tylko jedno. Mimo to - ze względu na bardzo niewielu pasażerów tego dnia - cały proces zajął zaledwie parę chwil. Pracownicy byli bardzo uprzejmi.

Strefa air-side

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa wchodzimy na niezbyt dużą, ale wystarczającą dla natężenia ruchu strefę odlotów. W sumie port lotniczy ma 8 gate'ów. Trzy zlokalizowane są w strefie non-Schengen. Dodatkowo taką funkcję może spełniać także wyjście nr 4. Jest ono obudowane przesuwaną szklaną ścianą, więc w zależności od potrzeb znajduje się w strefie Schengen lub non-Schengen.


Do samolotów z wyjść 6-8 pasażerowie przewożeni są autobusem. Z kolei z gate'ów 4-5, z których korzysta przede wszystkim Ryanair, należy przejść pieszo pod częściowo zadaszonym przejściem.


Strefa komercyjna nie jest zbyt duża. Składa się na nią jedna restauracja i jeden proponujący dość skromny asortyment sklep wolnocłowy. Znajdziemy także automat z zimnymi napojami i drobnymi przekąskami. Najmłodsi pasażerowie mogą skorzystać z kącika przeznaczonego specjalnie dla nich.

Ciekawostką jest wydzielone niewielkie zewnętrzne patio, na którym rozstawiono stoliki i urządzono mały plac zabaw. W szczycie sezonu można tam skorzystać z usług food-trucka.


Dojazd

Port lotniczy Karlsruhe/Baden jest łatwo dostępny z całego regionu, przede wszystkim ze względu na niewielką odległość od autostrady A5. Ponadto połączenie z większymi miastami regionu zapewnia komunikacja publiczna: spod dworca głównego Baden-Baden co godzinę odjeżdża autobus nr 205 (koszt biletu to 3,30 euro). Ponadto, choć bardzo rzadko, funkcjonuje jeszcze linia 234 w kierunku Rastatt przez Hügelsheim i Iffezheim. Połączenie z Karlsruhe, a także Mannheim i Heidelbergiem zapewnia Hahn Express (linia nr 140).

Autobusy zatrzymują się bezpośrednio przed terminalem lotniska.

Podsumowanie

Lotnisko Karlsruhe/Baden, zwłaszcza poza sezonem, kiedy spada ilość pasażerów rejsów czarterowych, jest portem niezbyt zatłoczonym. Wszystkie procedury przebiegają szybko i bezproblemowo. Obsługa jest pomocna i sympatyczna. Sam terminal - zadbany i czysty. Pewien niedosyt, zwłaszcza wśród miłośników zakupów na lotniskach, pozostawić może uboga strefa komercyjna.

Na uwagę zasługuje duże skupisko przedstawicielstw biur turystycznych, które często mają w ofercie ciekawe propozycje wyjazdów dostępnych niemal od ręki.

Siatka regularnych połączeń lotniczych nie jest zbyt rozbudowana, ale wydaje się być zadowalająca. Najciekawszą ofertę ma bez wątpienia airberlin, który w dni powszednie aż 4 razy dziennie oferuje loty do swojego hubu przesiadkowego w Berlinie-Tegel.

Wydaje się także, iż włodarzom portu zależy na jak największym otwarciu na szerokie spektrum pasażerów. Świadczy o tym nie tylko fachowa obsługa i dobre wrażenie estetyczne, ale także dbałość o dobre skomunikowanie lotniska z miastami regionu. Pozytywnie odebrałem także ukłon w stronę najmłodszych podróżnych. Dobrym pomysłem jest zewnętrzne patio w strefie odlotów, które może cieszyć się sporym powodzeniem zwłaszcza przy dobrej pogodzie.

Fot. Mirosław Pachowicz

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_7ff67 2017-11-12 18:21   
gość_7ff67 - Profil gość_7ff67
Z Baden-Baden pociągiem regionalnym z przesiadka w Offenburgu lub ew. Appenweier.
gość_ebb0f 2017-11-12 15:54   
gość_ebb0f - Profil gość_ebb0f
czy ktoś ma doświadczenie jak dojechać ze Strasbourga na to lotnisko-oczywiście autobusem lub pociągiem
gość_a7343 2014-11-16 20:27   
gość_a7343 - Profil gość_a7343
istnieja pasazerowie statusowi, a nie statusowi...
poza tym - nie ma sie do czego przyczepic, fajny tekst!
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy