Sąd Europejski: Płatny bagaż w zgodzie z prawem UE

25 września 2014 20:25
Pobierane przez linie lotnicze w Europie opłaty za bagaż rejestrowany są zgodne ze wspólnotowym prawem - zadecydował Sąd Europejski. Opinia została wydana w związku z procesem galicyjskiego Instytutu ds. Konsumentów przeciwko Vuelingowi.
Reklama
Postępowanie sądowe w Hiszpanii rozpoczęło się w 2010 r. W sierpniu tego roku M. J. Arias Villegas kupiła cztery bilety powrotne na lot Vuelinga z A Coruni (Hiszpania) do Amsterdamu. Za nadanie bagażu rejestrowanego zapłaciła łącznie 40 euro, a po odbyciu lotu złożyła skargę na przewoźnika. Podstawą było hiszpańskie prawo o żegludze powietrznej z 1960 r., które mówi o obowiązku bezpłatnego przewozu bagażu pasażerów (z wyjątkiem nadbagażu i przedmiotów niebezpiecznych).

Skarga trafiła do Instytutu ds. Konsumentów autonomicznego rządu Galicji, który nałożył na Vueling karę w wysokości 3000 euro. Przewoźnik odwołał się, powołując się na prawo wspólnotowe. Sprawa trafiła do lokalnego sądu administracyjnego w mieście Ourense, który zdecydował się wykorzystać tryb pytania prejudycjalnego i zapytać o opinię Sąd Europejski.

Pytanie prejudycjalne ma zastosowanie wtedy, gdy sąd krajowy musi rozstrzygnąć o właściwej interpretacji prawa unijnego. Ostateczny wyrok wydaje sąd krajowy, po uwzględnieniu opinii otrzymanej z Luksemburga.

Vueling
Sąd administracyjny zapytał, czy art. 22 unijnego rozporządzenia nr 1008/2008, gwarantujący liniom swobodę ustalania taryf, należy interpretować jako ważniejszy od krajowych przepisów, które mogą nakazywać przewóz bagażu rejestrowanego bez dodatkowych opłat.

Sąd Europejski stwierdził, że prawo unijne jest w tym względzie ważniejsze od krajowego i linie działające na terenie UE mogą dowolnie kształtować taryfy i opłaty dodatkowe, w tym za bagaż rejestrowany. Żadne przepisy krajowe na terenie UE nie mogą nakazać liniom darmowego przewozu bagażu rejestrowanego.

Orzekający w pięcioosobowym składzie trybunał zwrócił uwagę, że nawet rząd hiszpański wyraził opinię, iż galicyjski Instytut ds. Konsumentów źle zinterpretował prawo. Sąd Europejski przypomniał, że choć tradycyjnie bagaż rejestrowany zawierał się w cenie, to w wyniku ewolucji modelu biznesowego linii lotniczych coraz częściej jest płatny, co jest dozwoloną praktyką. Zwrócił uwagę, że prawo wspólnotowe musi być wszędzie stosowane tak samo, bo tylko wtedy pasażerowie będą mogli wiarygodnie porównywać ceny biletów i wybierać najlepszą dla nich opcję.

Sąd Europejski dodał, że światowe prawodawstwo lotnicze rozróżnia bagaż podręczny i rejestrowany. Ten pierwszy, w rozsądnej wielkości i wadze, przysługuje pasażerom, ale nie wiąże się też z odpowiedzialnością i kosztami linii lotniczej. To pasażer odpowiada za zawartość bagażu i zajmuje się jego "handlingiem" (czyli go nosi). Natomiast bagaż rejestrowany, za który linie lotnicze mogą pobierać opłatę, generuje koszty i odpowiedzialność przyjmującego go przewoźnika.


fot. Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy