Komercjalizacja PPL-u coraz bliżej

18 września 2014 21:25
1 komentarz
Ustawa o komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" coraz bliżej. Projekt przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i ponoć nie budzi większych kontrowersji nawet wśród pracowników spółki.
Reklama
Zapowiadany przez odchodzącą do Brukseli minister infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską projekt ustawy o komercjalizacji spółki zarządzającej Lotniskiem Chopina ujrzał światło dzienne pod koniec sierpnia.

Zgodnie z projektem, PPL ma zostać przekształcony w spółkę akcyjną, której 100-proc. akcjonariuszem będzie Skarb Państwa. Nie będzie miało to bezpośredniego wpływu na strukturę organizacyjną spółki ani nie doprowadzi do prywatyzacji, natomiast mocno wpłynie na ekonomię działalności PPL-u.

Projekt przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe i społeczne. Chociaż m.in. Ministerstwo Finansów, Spraw Zagranicznych i UOKiK pozgłaszały zastrzeżenia, nie są one bardzo duże i dalsze prace nad ustawą powinny postępować szybko. Jak powiedział cytowany przez PAP Michał Kaczmarzyk, dyrektor naczelny PPL-u, wkrótce projekt powinien trafić pod obrady rządu. Dodał, że nie wzbudza on kontrowersji, zgadzają się na niego także pracownicy spółki, a wszystkim zależy na jak najszybszym uchwaleniu ustawy.

Dopiero po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy projekt będzie mógł trafić do Sejmu.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, PPL obecnie jest powołanym na mocy specjalnej ustawy w 1987 r. samodzielnym, samorządnym i samofinansującym się przedsiębiorstwem. Komercjalizacja ma przyczynić się do rozwoju spółki i zwiększenia jej możliwości inwestycyjnych, ale również spowoduje, że możliwa będzie upadłość PPL. Jako przedsiębiorstwo powołane odrębną ustawą, PPL obecnie nie może upaść.

Ponieważ zmiana będzie polegała jedynie na nowej formie prawnej spółki, wszystkie umowy (w tym z pracownikami i kontrahentami) zostaną automatycznie i bez zmian przeniesione do PPL SA, zgodnie z zasadą sukcesji generalnej.

W projekcie ustawy podkreślono, że przekształcenie struktury nie będzie wiązać się ze sprzedażą udziałów PPL-u w lotniskach regionalnych. Skarb Państwa nie planuje też na razie sprzedaży żadnych akcji PPL-u.

Pierwszym prezesem nowej spółki ma zostać automatycznie jej dyrektor naczelny z momentu komercjalizacji. Kolejnych szefów PPL-u będzie już wybierać rada nadzorcza na zasadach zgodnych z kodeksem spółek handlowych. Swojego przedstawiciela lub przedstawicieli w radzie nadzorczej będą mieli również pracownicy PPL-u.

Komercjalizacja da PPL-owi możliwość podejmowania decyzji takich jak nabycie akcji innych spółek czy tworzenie nowych spółek. Może to oznaczać inwestycje i rozszerzenie działalności.

Ostatnie komentarze

gość_d0544 2014-09-20 16:55   
gość_d0544 - Profil gość_d0544
Powinni to już dawno sprywatyzować, nie byłoby tyle beznadziejnych decyzji, bo w końcu nie swoje pieniądze wydaje się na najbardziej absurdalne rzeczy.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy