Podsumowanie cargo w Łodzi

2 sierpnia 2013 23:03
Reklama
Dziś (02.08) Port Lotniczy Łódź podsumował dotychczasowy ruch cargo jaki udało się mu wypracować przez półtora roku funkcjonowania.

Jak informuje lotnisko minione półtora roku dla rozwoju cargo na łódzkim lotnisku to okres bardzo pozytywny. W ciągu roku odprawiono ponad 1000 ton frachtu i sukcesywnie powiększa się też liczba spedytorów i firm logistycznych współpracujących z lotniskiem. Jedną z najważniejszych zalet cargo w Łodzi jest jego położenie w centrum Polski. Dodatkowym atutem jest możliwość dopasowania godzin pracy cargo do potrzeb klienta. Dział cargo pracuje 24 godziny na dobę, podobnie jak Urząd Celny. Pracownicy zostali przeszkoleni przed DGM - certyfikowany ośrodek szkoleniowy IATA.

Dział Cargo dysponuje niezbędnym sprzętem do obsługi frachtu:
  • wózki widłowe o udźwigu: 1,5t; 2,5t; 3t
  • paleciaki ręczne i elektryczne z wagą
  • przyczepy rolkowe
  • stoły rolkowe
  • Highloader – urządzenie do załadunku kontenerów i palet lotniczych
  • nagrzewnicę (Kocoverk) do utrzymywania odpowiednich warunków temp. w magazynie przy przesyłkach o określonych warunkach przechowywania oraz urządzenie do kontroli X-ray ładunków (Rapiscan).
Dział Cargo rozpoczął samodzielne funkcjonowanie z dniem 1 stycznia 2012 roku. W ramach przygotowywania zostało przyjętych 8 pracowników, którzy odbyli cykl niezbędnych szkoleń zewnętrznych i wewnętrznych. W ciągu roku dział został wyposażony w sprzęt niezbędny do obsługi frachtu. W trakcie przygotowań do działalności został pozyskany numer EORI (numer identyfikacyjny do czynności celnych), oraz został ustanowiony na terenie lotniska magazyn czasowego składowania. Na chwilę obecną obsługa frachtu lotniczego dotyczy głównie Road Feeder Service (czyli ruchu na truckach) oraz drobnego czarterowego ruchu samolotowego. Większość linii lotniczych w swojej działalności posługuje się samochodami, gdyż są one w stanie zabrać ładunki o
dużo większych gabarytach niż większość samolotów wykonujących rozkładowe rejsy do i z Polski. W tej chwili większość linii lotniczych operuje do i z Polski samolotami wąskokadłubowymi, które posiadają zbyt małe przestrzenie, aby zabrać ładunki o dużych wymiarach.

W ciągu roku łódzki oddział cargo podpisał dwie umowy wg. standardów IATA z liniami lotniczymi: Lufthansa Cargo oraz SAS Cargo, które to uruchomiły rozkładowe połączenia RFS odpowiednio do Frankfurtu i Kopenhagi. Dział współpracuje także z grupą AIR FRANCE, KLM, Martin Air oraz innymi przewoźnikami lotniczymi. Nawiązana została współpraca z największymi spedytorami
funkcjonującymi na rynku, a jeden z nich (DB Schenker) ustanowił swoje biuro w wynajmowanym pomieszczeniu w Terminalu 1.

Tak szybka implementacja umów z liniami i spedytorami jest autorskim projektem Andrzeja Zarzyckiego - pełnomocnika ds. cargo i kluczowych inwestycji w Lodz Airport, który wprowadził do codziennej pracy zespołu swoje doświadczenie spedytorskie (był właścicielem firmy Cargo Express i GSA Lufthansy Cargo oraz był handlingowcem Lufthansy Cargo).

Przez Cargo w Lodz Airport przechodzą każdego rodzaju towary od czekoladek do Chin, przez telefony komórkowe, chemię, po silniki samolotowe, części do silników okrętowych, kadłuby śmigłowców, części do platform wiertniczych. Towary pochodzą nie tylko z regionu łódzkiego, ale z całego kraju. W czerwcu 2012 roku podpisano umowę na przeprowadzenie szkoleń z firmą DGM Poland (certyfikowana szkoła IATA), umowa obejmuje szkolenia dotyczące obsługi general cargo a w szczególności obsługi materiałów niebezpiecznych. Celem LCJ Cargo na przyszły rok jest dalsze umacnianie naszej pozycji na polskim rynku frachtu lotniczego, pozyskiwanie mniejszych spedycji, oraz przygotowanie naszego działu do obsługi frachtowca.

W najbliższej przyszłości planowany jest zakup sprzętu do obsługi samolotów (highloader, dodatkowe stoły magazynowe) oraz rozbudowa powierzchni magazynowej z możliwością regulacji temperatury w zakresie -5 do +25 stopni Celsjusza oraz budowa dwóch doków dla ciężarówek. Planowana jest dystrybucja okryć termicznych na palety z farmaceutykami przy w współpracy z Holandią. Trwają rozmowy z dostarczycielem usług RFS Ian de Rijk w sprawie wspólnego produktu.

W całym 2012 roku odprawiono 1 047 395 kg frachtu.
Przez pierwsze 7 m-cy 2013 roku odprawiono 1 612 359 kg.
W całym 2013 roku planowane jest obsłużenie 3 mln kg ładunków.

Linie lotnicze lub ich przedstawiciele z którymi współpracuje łódzkie cargo to: Lufthansa Cargo, SAS Cargo, Air France, KLM, Martinair, Alitalia, Emirates, SKY.XS czyli:Air Balltic, Air Canada, Cargoloux, China Airlines, Coyne Airways, Delta, Korean, Icleclanair, Malysia, Virgin Atlantic Cargo, Turkish Cargo.

Czarterowe samochody innych linii lotniczych: Ethiopian, United, ELAL, British Airways, Qatar.

Spedytorzy i logistycy:
  • DB Schenker
  • Panalpina
  • Omega Air
  • Air Logistics
  • Express Polska
  • Polsped
  • Hartrodt
  • Raben
  • SDV
  • Air & Ocean
  • Solid
  • DHL GF
  • Kuehne & Nagel
  • Cargo Services
  • Diera
  • POL-Mare
  • Agility
  • Cargo Link Express
  • Expeditors
  • DSV
  • Cargo Partner
  • Dachser
  • PEKAO Cargo
Lotnisko chwali się uznaniami os swoich partnerów:

- Z okazji pierwszej rocznicy działalności Portu Lotniczego w ramach obszaru obsługi cargo lotniczego pragniemy pogratulować Państwu tej, jakże oczekiwanej inicjatywy w regionie łódzkim. Przez ten rok udowodniliście Państwo, że przy mądrym i konsekwentnym podejściu do rozwoju możecie stworzyć ciekawą i atrakcyjną alternatywę dla innych portów lotniczych w Polsce, Prawdopodobnie też żadna ze znanych nam inicjatyw nie wykorzystała tak skutecznie i szybko zmian infrastrukturalnych pojawiających się w pobliżu. Życzymy Państwu dalszych sukcesów i deklarujemy chęć w uczestnictwa w rozwoju cargo lotniczego w Łodzi przy udziale Portu Lotniczego - Michal Grochowski, product manager of air freight Poland Schenker.

- Z okazji pierwszej rocznicy istnienia LCJ Cargo, życzymy Właścicielom, Zarządowi, pracownikom oraz współpracownikom dalszego rozwoju i wielu lat udanej współpracy z firmą Kuehne + Nagel Sp. z o.o.W trakcie tego roku Kuehne+Nagel odnotowała znaczny wzrost ilości zrealizowanych wspólnie przesyłek. Wysoki standard obsługi jaki został osiągnięty w trakcie tak krótkiej działalności gwarantuje dalszy rozwój i zwiększenie udziału w rynku transportu lotniczego w Polsce. Dziękujemy za bardzo dobrą, dotychczasową współpracę i liczymy na jej pomyślną kontynuację w przyszłości - Jolanta Malachowska, air freight director Poland
Kuehne+Nagel.

- Podziękowania za pierwszy rok owocnej współpracy w zakresie obsługi przesyłek lotniczych naszych klientów. Jesteśmy bardzo zadowoleni z państwa usług i liczymy na dalszy dynamiczny rozwój naszej aktywności w łódzkim porcie - zespół Air France–KLM Cargo.

- Cargo Lodz Airport to sprawny i szybko reagujący na zmieniające sie otoczenie partner. Od samego początku działalności Emirates SkyCargo w Polsce Lodz Airport Cargo jako agent handlingowy wykazał się daleko idącą elastycznością i chęcią współpracy. Cieszymy się, iż w trosce o naszych klientów możemy liczyć na pełne zaangażowanie, chęć niesienia pomocy oraz solidność przy obsłudze frachtów lotniczych. Wyrażam nadzieję, iż kontynuacja takiej postawy przyczyni się nie tylko do rozwoju skali działania agenta handlingowego, ale również korzystnie wpłynie na poszerzenie aktywności gospodarczej istniejących firm produkcyjnych oraz logistycznych w regionie - Jarek Jakubczak, cargo manager Poland Emirates SkyCargo.

- Cenimy wasze zaangażowanie, entuzjazm w pokonywaniu przeszkód i profesjonalne podejście. Wszystkie przesyłki, które zrealizowaliśmy przy waszym udziale były handlingowane z zachowaniem naszych standardów pod względem bezpieczeństwa, właściwego załadunku i sprawnej obsługi celnej. Wzrastające z miesiąca na miesiąc tonaże są tego najlepszym dowodem - Leszek Karolak, logistics manager, Lufthansa Cargo.

- Był to bardzo pracowity i udany rok, który pozwolił szerzej spojrzeć na istotne aspekty i zagadnienia związane z kompleksową obsługą przesyłek towarowych. Łódzki Port Lotniczy poprzez swój profesjonalizm i zaangażowanie znalazł trwałe miejsce na mapie międzynarodowych przewozów lotniczych.W imieniu SAS Cargo życzę Wam kolejnych sukcesów oraz umacniania pozycji na rynku - Radosław Szafko, cargo manager Poland Global Sales WAWAFSK.

Na dzisiejszej konferencji przedstawiciel firmy spedycyjnej Schenker ogłosił, że nowy projekt firmy związany z wysyłaniem dziennie sporej ilości ładunków cargo będzie uruchamiany już w Łodzi.

LCJ Cargo otrzymało akces do certyfikatu TAPA, który ma szczególne znaczenie przy transporcie komputerów z łódzkiej fabryki Dell i przyszłościowo fabryki HP.

6 sierpnia ruszyła strona internetowa LCJ Cargo: //cargo.airport.lodz.pl/

Tomasz Wyszyński
Komentowanie tego wątku zostało wyłączone.
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy