Poradnik: Wypożycz auto na wakacje

6 lipca 2015 08:46
9 komentarzy
Reklama
Takie rozwiązanie docenią przede wszystkim turyści niezależnie organizujący sobie podróż. Wcale nie jest ono drogie.

Niejednokrotnie wynajem samochodu na tygodniowy pobyt na wakacjach kosztuje taniej niż dodatkowa opłata za transfer czy taksówki. Wiele firm promuje swoje usługi online, aby łatwo i prosto dotrzeć do turystów i zaoferować im tani samochód na wynajem.

Jedno z najczęściej zadawanych pytań to czym się kierować i na co zwracać uwagę podczas rezerwacji samochodu. Poniższe porady dostarczą wiele cennych wskazówek, nie tylko dla rezerwujących pierwszy raz samochód na wymarzone wakacje.

Wypożycz auto z auta.pasazer.com!

1. Planuj z wyprzedzeniem

Planuj z wyprzedzeniem, a zaoszczędzisz najwięcej. Sprawdź najlepsze oferty wynajmu samochodów szukając online. Zawsze warto porównać ceny na porównywarkach online, a zwłaszcza na stronach konsolidatorów skupiających wszystkie oferty w jednym miejscu, takich jak Rentalcars.com. Tutaj walka o klienta owocuje największymi korzyściami dla klienta.

Wskazówka: W większości wynajem na miejscu bezpośrednio po przylocie wiąże się z dużo większymi kosztami. Brak floty zniechęca niejednego klienta, który nie może znaleźć samochodu dopasowanego do swoich potrzeb. Wtedy pozostaje nam zarezerwować te, które są dostępne. Tymczasem w internecie, przed przylotem, mamy nieograniczony wybór.

2. Podaj datę i godzinę

Zawsze podaj datę i godzinę przyloty z numerem lotu. Dostawca lokalny będzie świadomy jakichkolwiek opóźnień przewoźnika i poczeka z samochodem. Jeśli jednak opóźnienia są dłuższe niż kilkadziesiąt minut, zwłaszcza w przypadku odbioru w centrum miasta, poinformuj o tym fakcie lokalnego dostawcę lub pośrednika. W przeciwnym razie dostawca może potraktować rezerwację jako anulację i wynająć samochód innemu klientowi.

Wskazówka: Sprawdź jakie warunki obowiązują w przypadku niestawienia się po samochód. Trzeba także wiedzieć, jaka polityka odwołania obowiązuje u dostawcy czy pośrednika. W przypadku niepoinformowania dostawcy o anulacji, może on zatrzymać cały koszt wynajmu zgodnie z warunkami umowy.

3. Dane kontaktowe

Przed wyjazdem upewnij się, czy masz wszystkie numery kontaktowe do pośrednika czy dostawcy na miejscu. Przy odbiorze upewnij się, pod jakim numerem należy zgłaszać jakiekolwiek problemy.

Wskazówka: Główny kierowca zobowiązany jest do poinformowania lokalnego dostawcy o każdym wypadku. Zgodnie z warunkami umowy jest zobowiązany do zawiadomienia policji i spisania raportu wypadkowego. To konieczne, by w pełni obowiązywały warunki ubezpieczenia.

4. Sprawdź ubezpieczenie

Zawsze sprawdź, co zawarte jest w ubezpieczeniu i czego ono nie obejmuje. Trzeba wiedzieć jakie będą dodatkowe opłaty na miejscu: lokalne podatki, limitowany przebieg kilometrów na dzień, polityka tankowania i zwrotu paliwa etc.

Wskazówka: Jeśli samochodem będzie kierować ktoś poza głównym wynajmującym, dla tej osoby trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Mogą również mieć zastosowanie opłaty za zwrot pojazdu w innym miejscu niż odbiór. Dodatkowe wyposażenie typu fotelik dla dziecka czy system nawigacji również podlegają dodatkowej opłacie.

5. Szczegóły ubezpieczenia

Zapoznaj się ze szczegółami ubezpieczenia samochodu, szczególnie z kwotą, na którą jest zawarte. Każde standardowe ubezpieczenie OC obejmuje uszkodzenia mechaniczne samochodu przez osoby trzecie. Dodatkowo zazwyczaj główny kierowca zobowiązany jest do pozostawienia wkładu własnego w formie blokady na karcie kredytowej. Ta kwota jest rezerwowana przez dostawcę samochodu na poczet naprawy uszkodzeń spowodowanych przez kierowcę wynajętego samochodu.

Wskazówka: Czytaj warunki umowy pod względem wkładu własnego. Porównując ceny, szukaj ofert z zerowym wkładem własnym i bez odpowiedzialności za uszkodzenia. Sprawdź, jakie są wyjątki nieobjęte ubezpieczeniem. Warto także pamiętać, że czasami do założenia depozytu na poczet naprawy uszkodzeń dostawca samochodu może wymagać karty kredytowej, a nie płatniczej.

6. Pełne ubezpieczenie

Warto rozważyć wykupienie pełnego ubezpieczenia pokrywającego uszkodzenia z winy głównego kierowcy. Dostawcy oferują całą gamę różnego rodzaju dodatkowych ubezpieczeń. Przy wykupieniu potrzebnego zabezpieczenia z wyprzedzeniem, najprawdopodobniej zaoszczędzisz najwięcej, zwłaszcza przy wyborze produktu DER (Damage Excess Refund). Porównując stawki za zabezpieczenie wkładu własnego z podobnymi ofertami lokalnych dostawców, przy wynajmie na minimum 5 dni, stawki za ubezpieczenie z wyprzedzeniem będą o 20-30 proc. tańsze.

Zazwyczaj do wyboru pozostaje standardowe lub pełne ubezpieczenie AC, które zaczyna się od zabezpieczenia uszkodzeń mechanicznych, zewnętrznych samochodu, uzupełniając kolejnymi pakietami obejmującymi podwozie, opony, szyby, lusterka, kluczyki czy nawet wnętrze samochodu wraz z mieniem osobistym pasażera i współtowarzyszy.

Wskazówka:
Należy zwrócić uwagę, czy dostawca lokalny w momencie podpisania umowy i dokumentów odbioru, nie zawarł dodatkowych ubezpieczeń, a nawet dodatkowych usług (podniesienia klasy samochodu, zmiana na pojazd o napędzie diesel). Podpisanie dokumentu stanowi zgodę na każdą w nim zawartą usługę, a więc i pobranie odpowiednich środków z karty kredytowej, i nie podlegać będzie zwrotowi na drodze zażaleń. Zwracaj uwagę, co podpisujesz z lokalnym dostawcą i pytaj o wyjaśnienia.

7. Poinformuj o wyjeździe zagranicę

Jeśli planujesz wyjazd poza granice kraju, w którym wynajmujesz samochód, należy o tym fakcie poinformować lokalnego dostawcę. Dostawcy mogą mieć obostrzenia odnośnie warunków wynajmu poza granicami. Zazwyczaj związane jest to z wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia.

Wskazówka: Przed wyjazdem skontaktuj się z pośrednikiem czy też dostawcą lokalnym, w celu ustalenia warunków i poinformowania dostawcy o swoim zamiarze. Unikniesz rozczarowań na miejscu!

8. Wymagane dokumenty

Zawsze sprawdź, czy posiadasz wszystkie wymagane dokumenty opisane dokładnie w warunkach umowy czy na potwierdzeniu rezerwacji:
  • Paszport lub dowód tożsamości - ważny przez co najmniej 6 miesięcy 
  • Prawo jazdy - ważne od co najmniej roku (przy większym samochodzie od dwóch lat) 
  • Kartę kredytową na imię i nazwisko głównego kierowcy - samochody luksusowe, SUV czy rodzinne siedmioosobowe lub więcej wymagać mogą przedstawienie dwóch kart kredytowych
  • Dowód rezerwacji

9. Karta kredytowa

Dostawcy mają restrykcyjną polityką dotyczącą kart kredytowych, które muszą być wypukłe i wystawione na imię i nazwisko głównego kierowcy.

Wskazówka: Upewnij się że masz wystarczający dzienny limit na zablokowanie kwoty wysokości wkładu własnego, oraz najczęściej baku paliwa (w zależności od warunków oferowanych usług). W razie wątpliwości skontaktuj się z bankiem lub usługodawcą wystawiającym kartę kredytową.

10. Sprawdź raport odbioru

Podczas odbioru samochodu sprawdź dokładnie czy raport odbioru pokrywa się z faktycznym stanem samochodu odnośnie ewentualnych zarysowań czy uszkodzeń. Zgłoś wszelkie nieobjęte raportem uszkodzenie dostawcy przed odjazdem z prośbą o zawarcie ewentualnych brakujących informacji w umowie i raporcie odbioru.

Wskazówka: Złożony podpis na umowie z dostawcą lokalnym nie pozwoli na roszczenie ewentualnych strach czy zażaleń po powrocie z wakacji. Wszelkie problemy w lokalizacji zgłaszaj od razu lub skontaktuj się z pośrednikiem lub dostawcą w celu udzielenia informacji lub wyjaśnienia zaistniałej sytuacji. Zrób zdjęcia stanu samochodu przed i po wynajmie.

11. Polityka paliwa

Sprawdź warunki dotyczące paliwa. Zwykle wynajmujemy samochód zatankowany do pełna: dostawca może oczekiwać, że przed oddaniem pojazdu uzupełnimy paliwo lub obciążyć nas kwotą dotankowania do pełna. Czasem, niezależnie od faktycznej ilości paliwa w baku, dostawca obciąży nas opłatą za bak paliwa.

Wskazówka: Jeśli wybrałeś opcję samodzielnego uzupełnienia paliwa, zwróć samochód z taką samą ilością jak przy odbiorze, ponieważ dotankowanie może sporo kosztować. Jeśli opłacasz bak paliwa przy odbiorze, należy zwrócić samochód z jak najmniejszą ilością paliwa.

12. Weź ze sobą GPS

Jeśli chcesz zaoszczędzić jeszcze więcej, doradzamy, aby zaopatrzyć się we własny system nawigacji GPS czy nawet fotelik dla dziecka. Stawki dostawcom za takie dodatkowe wyposażenie są bardzo wysokie.

13. Zrób zdjęcia

Zwracając samochód sprawdź i porównaj stan pojazdu z raportem odbioru. Jeśli wszystko jest w takim samym stanie, nadal doradzamy, aby zrobić finalne zdjęcia jako dowód w przypadku jakichkolwiek przyszłych nieporozumień. Jeśli samochód został uszkodzony, zgłoś to dostawcy lokalnemu i poproś o raport zwrotu, na którego podstawie możesz uzyskać zwrot poniesionych kosztów w przypadku zakupienia ochrony od wkładu własnego.

Jeśli ubezpieczenie zostało wykupione z dostawcą lokalnym, na podstawie warunków dostawca nie potrąci kosztów uszkodzenia samochodu z pozostawionego jako wkład własny depozytu na karcie kredytowej.

14. Nie łam zasad!

Każde ubezpieczenie samochodu traci swoją ważność w momencie złamania zasad użytkowania pojazdem: jazdę pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających, brawurowe prowadzenie pojazdu czy poruszanie się po drogach szutrowych. W takich przypadkach kierowca odpowiedzialny będzie za łączną kwotę poniesionych szkód nawet do równowartości rynkowej pojazdu.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_2884a 2015-09-07 14:08   
gość_2884a - Profil gość_2884a
Jeśli chodzi o teren naszego pięknego kraju, to zawsze korzystam ze swojej sprawdzonej wypozyczalni. Nazywa się CarFree. W porównaniu do innych wypożyczalni dostępnych na rynku ma całkiem korzystne ceny. No i zawsze do tej pory byłem zadowolony z samochodu. Nie było żadnych problemów.
usuniety 2015-07-07 21:34   
usuniety - Profil usuniety
gość_42354, tak zgadzam się, dzielenie krajów na cywilizowane jest niepoprawne, dlatego też napisałem "tzw. cywilizowane" i jeśli kogokolwiek uraziłem to przepraszam. Są natomiast kraje, w których uczestnicy ruchu drogowego przestrzegają przepisów i są takie, w których panuje chaos. Uwaga którą napisałem panuje z mojego doświadczenia, kiedyś wypożyczyłem samochód na Bali, gdyż uważałem że po latach życia w Azji będę w stanie tam jeździć. Okazuje się, że byłem w błędzie, na Bali nie ma dobrych dróg, nie ma oznaczenia kierunków, ludzie i zwierzęta na ulicach robią no i co 10 minut byłem zatrzymywany przez policje, która sprawdzała moje prawo jazdy w nadziei, że nie mam ważnego dokumentu i wyciągną ode mnie łapówkę. Ogólnie jazda tam była nieomalże traumatycznym doświadczeniem. ;)
gość_ca5eb 2015-07-07 13:50   
gość_ca5eb - Profil gość_ca5eb
adam7691: Dobrze mówisz- warto wziąć ubezpieczenie; zwłaszcza kiedy się jedzie w miejscach, gdzie są duże szanse na wyskoczenie jakiegoś zwierzaka (głównie lasy), a tym bardziej jak się jedzie nocą. Jadąc dzisiaj w nocy przez Czechy (na szczęście nie wypożyczonym samochodem) w przeciągu 100 km miałem bliskie spotkanie z 4 sarnami, 3 lisami i kilkoma kunami.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy