×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Szymany: Pas za ponad 110 mln złMostostal Kraków rozbuduje pas startowy na lotnisku w Szymanach. Spółka złożyła ofertę wartą 116 mln zł brutto i była jedyną spełniająca warunki zamawiającego w przetargu. 

Przetarg to największa inwestycja na warmińskim lotnisku. W ramach kontraktu Mostostal Kraków m.in. zmodernizuje i przedłuży do 2600 metrów drogę startową wraz z oświetleniem, rozbuduje drogi kołowania, zbuduje płaszczyzny postojowe samolotów i postawi wartownię. Umowa obejmuje także budowę systemu radionawigacyjnego ILS/DME. 

Spółka ma czas do 1 listopada tego roku na zakończenie prac związanych z drogą startową, drogą kołowania i płytą postojową. System ILS/DME ma być zbudowany do końca marca przyszłego roku, a do 30 czerwca 2015 r. ma być wpisany do rejestru lotniczych urządzeń naziemnych. Wszystkie prace objęte kontraktem zakończą się planowo do 1 listopada 2015 r. 

Jak podkreślił cytowany przez "Gazetę Wyborczą" Leszek Krawczyk, prezes lotniskowej spółki, inwestycje na lotnisku zamkną się zapewne w planowanej kwocie 205 mln zł. 

Druga oferta złożona w przetargu przez konsorcjum, którego liderem była firma KRAL została wykluczona. Spółki nie udokumentowały wystarczająco doświadczenia w inwestycjach obejmujących m.in. budowę dróg i innych powierzchni betonowych. Konsorcjum ma 10 dni na odwołanie, choć ich oferta i tak była droższa.

Lotnisko w Szymanach musi ruszyć do końca 2015 r., by rozliczyć wynoszącą 76 proc. kosztów inwestycji unijną dotację. Władze przyznają, że lotnisko będzie deficytowe - na początku ma przynosić 6,5 mln zł straty rocznie, potem deficyt ma się zmniejszyć do 3,5 mln zł. 

W Szymanach trwa także przetarg na budowę terminala. Będzie on kosztował ok. 60 mln zł. W kwietniu pierwszy przetarg został unieważniony po odwołaniu konsorcjum, którego liderem jest spółka Porr. Nowy przetarg został rozpisany 10 maja. Terminal musi powstać do końca września przyszłego roku. 

Dominik Sipiński


Reklama


Booking.com
gość_a8872 - Profil
gość_a8872
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie