KE apeluje o przejrzystość opłat lot.

25 maja 2014 14:29
3 komentarze
Reklama
Od 2011 r. największe europejskie lotniska zwiększyły przejrzystość opłat lotniskowych, ale wciąż potrzeba lepszej harmonizacji w całej UE. Takie wnioski płyną z raportu Komisji Europejskiej o stanie realizacji dyrektywy o opłatach lotniskowych.

KE podkreśliła, że od czasu wejścia w życie dyrektywy w 2011 r. na około 75 objętych nią lotniskach poprawiła się sytuacja. Odbywają się regularne konsultacje władz portów lotniczych i przewoźników, a opłaty lotniskowe nadzorują niezależne organy.

Raport wskazuje jednak, że przepisy nie są stosowane w identyczny sposób w całej UE. Zgodnie z prawem unijnym dyrektywy nie obowiązują bezpośrednio, lecz dopiero po uchwaleniu wdrażającego je prawa narodowego, co powoduje rozbieżności między państwami.

- Chodzi o jakość, którą linie lotnicze otrzymują za swoje pieniądze oraz oczywiście o pasażerów. Jeśli europejscy przewoźnicy mają mieć możliwość odpowiedzenia na wyzwania i dalszego zapewnienia transportu wewnątrz UE i globalnie, usługi lotniskowe muszą być konkurencyjne - podkreślił Siim Kallas, wiceprzewodniczący KE odpowiedzialny za transport.

Komisja szacuje, że koszty związane z opłatami lotniskowymi stanowią 10 proc. wydatków linii lotniczych. Są one przenoszone na pasażerów w cenach biletów.

Dyrektywa o opłatach lotniskach dotyczy wszystkich unijnych lotnisk, które obsługują rocznie powyżej 5 mln pasażerów. W Polsce oznacza to wyłącznie Lotnisko Chopina. Zgodnie z tym prawem, lotniska powinny kierować się zasadami przejrzystości i niedyskryminacji przy ustalaniu opłat lotniskowych. Niezależny organ powinien pełnić funkcję nadzorczą, a pomiędzy portem lotniczym a jego użytkownikami powinny odbywać się regularne konsultacje.

Przedstawiciele Airports Council International Europe (ACI Europe) podkreślają, że zmieniająca się sytuacja na rynku lotniczym wymusza też działania ze strony lotnisk i zwracają uwagę, że pewna elastyczność jest niezbędna.

- Lotniska nie mogą przenieść się na lepszy rynek, jak robią to linie lotnicze, które maja szeroki wybór portów lotniczych. Lotniska mogą jedynie próbować zwiększyć atrakcyjność swojej lokalizacji, a konkurencyjne opłaty lotniskowe są podstawą. I to bez interwencji regulacyjnej - powiedział Olivier Jankovec, dyrektor generalny ACI Europe.

Zgodnie z oświadczeniem ACI Europe, jednym z obszarów konfliktu z KE są schematy zachęt dla przewoźników oraz preferencyjnych zniżek, dzięki którym rośnie ruch lotniczy.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_2c611 2014-05-26 23:31   
gosc_2c611 - Profil gosc_2c611
Kiedyś w końcu wezmą się też za małe porty i wtedy Rzeszów i Bydgoszcz będą miały ciężko.
gosc_1f20a 2014-05-26 10:39   
gosc_1f20a - Profil gosc_1f20a
konkurencja to nie lotnisko 30 km dalej. Twoim tokiem rozumowania przy każdym lotnisku powinno być budowane drugie, żeby była "konkurencja".
gosc_51d82 2014-05-25 21:03   
gosc_51d82 - Profil gosc_51d82
KE: "usługi lotniskowe muszą być konkurencyjne" ale konkurencyjne lotnisko dla trojmiasta w gdyni jest zle, bo jst konkurncja dla rebiechowa...ot kolejny absurd KE
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy