Nowa czarna lista linii lotniczych - Pasazer.com×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Nowa czarna lista linii lotniczychKomisja Europejska opublikowała już 23. edycję czarnej listy linii lotniczych, które nie mogą wlatywać w unijną przestrzeń powietrzną. Najważniejsze zmiany to zezwolenie na więcej rejsów Air Astany do Europy oraz zniesienie zakazu dla Cebu Pacific Air z Filipin. 

- Gdy kraj robi, co należy, by poprawić bezpieczeństwo lotnictwa, ważne jest, by Unia Europejska to doceniała. Dowodem na to jest poprawa bezpieczeństwa, którą obserwujemy w Afryce. Suazi to drugi kraj po Mauretanii, który został wykreślony z czarnej listy. Postęp jest też w Zambii, Sudanie, Mozambiku i Libii, a także na Filipinach i w Kazachstanie - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Siim Kallas, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za transport. 

Cebu Pacific Air jest drugim dużym przewoźnikiem z Filipin, który został wykreślony z czarnej listy. W ubiegłym roku KE uznała za bezpieczne narodowe linie Philippine Airlines. 

Choć przewoźnicy z Kazachstanu nadal nie mogą latać do Europy, Air Astana jest wyjątkiem. Przewoźnik może oferować rejsy do UE dzięki nowoczesnej flocie samolotów produkcji zachodniej: Boeingom 757 i 767 oraz Airbusom A319, A320 i A321. KE podkreśliła, że Libia zrobiła postęp w zakresie bezpieczeństwa lotnictwa. Kraj ten zdecydował się utrzymać dobrowolny zakaz lotów do UE, który obowiązuje od rewolucji w 2011 r. 

Na liście łącznie znajduje się 296 linii lotniczych, w tym wszyscy przewoźnicy zarejestrowani w 20 krajach: Afganistanie, Angoli (z wyjątkiem TAAG Angolan Airlines), Beninie, Republiki Kongo, Demokratycznej Republiki Kongo, Dżibuti, Gwinei Równikowej, Erytrei, Gabonu (z wyjątkiem Afrijet, Gabon Airlines i SN2AG), Indonezji (z wyjątkiem 5 linii, w tym m.in. Garuda Indonesia), Kazachstanu (z wyjątkiem Air Astany), Kirgizji, Liberii, Mozambiku, Nepalu, Filipin (z wyjątkiem 2 linii), Sierra Leone, Wysp Św. Tomasza i Książęcej, Sudanu i Zambii. 

Dodatkowe 10 linii jest objętych ograniczenia operacyjnymi. Dotyczy to m.in. Air Astany, Air Koryo, Iran Air oraz TAAG Angolan Airlines. 

Całą listę można pobrać na stronie internetowej Komisji Europejskiej (plik pdf). KE uruchomiła też wyszukiwarkę przewoźników z czarnej listy, dzięki której pasażerowie łatwo mogą sprawdzić, czy linia lotnicza, którą lecą, została uznana za bezpieczną. 

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński


Reklama


Booking.com
gość_ddbd2 - Profil
gość_ddbd2
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie