Cargo w 2013 r. na polskich lotniskach

23 kwietnia 2014 10:58
51 komentarzy
Reklama
W 2013 r. w Polsce odprawiono na lotniskach 90 tys. ton cargo i poczty. 70 proc. obsługuje warszawskie Lotnisko Chopina, a z portów regionalnych zdecydowanym liderem są Pyrzowice. Niemal 30 proc. towarów było jednak przewożonych ciężarówkami, bo do Polski latają zbyt małe samoloty - choć ten udział bardzo różni się pomiędzy lotniskami.

Pasazer.com jako pierwszy zebrał kompleksowe dane dotyczące cargo na polskich lotniskach, zebrane bezpośrednio od portów lotniczych. Tak dokładnych danych nie ma nawet Urząd Lotnictwa Cywilnego. Niektóre porty podawały do ULC tylko ruch samolotowy, inne samolotowy i samochodowy, część lotnisk wliczało pocztę, a część nie.



Jak udało nam się dowiedzieć - Urząd pracuje nad rozwiązaniem, które pokazywało by rzeczywisty ruch cargo w Polsce z podziałem na segment lotniczy, samochodowy i pocztę. Aktualnie wyniki prezentowanie przez ULC pokazują dane (niepełne) z pierwszego kwartału ubiegłego roku.



Dział cargo dla lotniska jest dodatkowym źródłem finansowania. Czasami dodaje lotnisku prestiżu, innym razem ruch cargo na danym kierunku może mieć decydujące znaczenie w otwarciu kierunku pasażerskiego z uwagi na towar zabierany do luku.


Transportowy Rusłan we Wrocławiu

Jak wynika ze statystyk zebranych przez Pasazer.com, zdecydowanym liderem polskiego rynku cargo jest warszawskie Lotnisko Chopina. Port obsłużył 69 proc. ruchu towarowego. To do Warszawy regularnie lata największy samolot cargo w Polsce - McDonnell Douglas MD-11F przewoźnika UPS.

Wśród portów regionalnych zdecydowanym liderem są Katowice, które odprawiają aż ponad 10 tys. ton cargo rocznie. Na dalszych miejscach znalazły się Gdańsk i Wrocław.



"Cargo samolotowe" to fracht lotniczy przewieziony na pokładach statków powietrznych zarówno specjalnie do tego przeznaczonych, jak i pasażerskich (ładunki pod pokładem samolotu). Kolejnym sposobem transportu ładunków z lotnisk są połączenia samochodami ciężarowymi RFS (Road Feeder Service).

Większość linii lotniczych w swojej działalności posługuje się samochodami, gdyż są one w stanie zabrać ładunki o dużo większych gabarytach niż większość samolotów wykonujących rozkładowe rejsy do i z Polski.

RFS cargo w Lodz Airport

Ładunek transportowany na ciężarówkach RFS jest odprawiany na danym lotnisku w Polsce i po dotarciu np. do Frankfurtu jest bezpośrednio umieszczany w samolocie cargo. W porcie wylotu nie wymaga dalszej odprawy. Tak naprawdę połączenie RFS to pierwszy etap połączenia lotniczego "na kołach".

70 proc. frachtu na polskich lotniskach trafia bezpośrednio do samolotów. Reszta jest transportowana drogą lądową jako RFS.



Poniższy wykres prezentuje lotniska z największą liczbą odprawianego frachtu typowo samolotowego. 77 proc. polskiego cargo "on board" odprawiane jest w Warszawie (ponad 48 tys. t).


Warszawa prowadzi również pod względem cargo RFS z wynikiem 13,8 tys. ton (52 proc.) w 2013 r. Wysoką pozycję zajmuje Łódź, gdzie tylko niewielka część frachtu trafia bezpośrednio do samolotów.



Przy omawianiu frachtu cargo należy przedstawić również liczbę przesyłek pocztowych. W ubiegłym roku na polskich lotniskach odprawiono łącznie 21,6 tys. ton przesyłek pocztowych, z czego w Warszawie aż 74 proc.


Lotnisko Chopina łącznie z pocztą odprawiło niecałe 78 tys. ton ładunków. Z tego 62 proc. frachtu odleciało lub przyleciało na pokładzie samolotów. Połączeniami "na kołach" odprawiono 18 proc. ładunków, pozostałe 21 proc. to przesyłki pocztowe.



Na drugim miejscu lotnisko w Pyrzowicach, gdzie 84 proc. ładunków przyleciało lub odleciało bezpośrednio na pokładzie samolotów. Zgodnie z poprawnymi danymi przekazanymi przez lotnisko po publikacji raportu, w Pyrzowicach cargo RFS stanowi 8 proc. ogółu odprawianych towarów.


Trzecie z kolei lotnisko w Gdańsku to głównie cargo na pokładach coraz większych samolotów towarowych.



Czwartą pozycje zajmuje port we Wrocławiu, którego znaczna część frachtu to cargo na kołach.



Na piątym miejscu Kraków, który połowę swoich ładunków odprawia na pokładach ciężarówek operujących między Krakowem a hubami lotniczymi.



Szósta pozycja przypada Łodzi. Tutaj praktycznie całe cargo odprawia się w ruchu Road Feeder Service.



Poznań na siódmym miejscu ze znacznym udziałem cargo "na kołach".


Ósmy Szczecin, gdzie znakomita część ładunków to przesyłki pocztowe.



Dziewiąty Rzeszów również ze znacznym udziałem poczty.



Na dziesiątej pozycji port w Bydgoszczy, gdzie ruch towarowy to praktycznie tylko przesyłki pocztowe.



Pozostałe lotniska obsłużyły bardzo mało cargo lub wcale go nie odprawiały.

Dane potwierdzają silną pozycję Katowic w segmencie cargo. Jednak przewaga Warszawy nad portami regionalnymi jest w tym obszarze nawet większa niż w liczbie pasażerów. Zebrane przez nas dane pokazują też duże znaczenie cargo RFS. Choć dla niektórych może to być "podróbka" lotniczego cargo, towary te są odprawiane na lotniskach i to one na nich zarabiają.

Aktualizacja 25.04.2014

Po publikacji naszego raportu otrzymaliśmy wiele sygnałów od naszych czytelników oraz osób z branży cargo, że dane dla lotniska w Pyrzowicach są niezgodne ze stanem rzeczywistym. Okazuje się, że lotnisko Katowice podawało do tej pory ruch RFS jako wspólny z cargo lotniczym. Po wyjaśnieniach udało się zdobyć dane nt ruchu RFS dla pyrzowickiego lotniska, który wynosi 845 t. Aktualnie w artykule znajduje się poprawiony wykres.

Kolejna aktualizacja dotyczy ilości poczty odprawionej na lotnisku w Gdańsku. Po opublikowaniu raportu otrzymaliśmy informacje z gdańskiego portu, że dane uprzednio podane przez port zawierały błąd i w rzeczywistości ilość odprawionej poczty w 2013 to 903 t a nie 155 t.

Pozostałe zbiorcze wykresy zostały zaktualizowane zgodnie z poprawnymi danymi otrzymanymi od dwóch wymienionych portów.

Tomasz Wyszyński
Fot. Andrzej Rejter, TNT, Marcin Strzelecki, LH Cargo

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_ccbf6 2014-05-12 23:17   
gosc_ccbf6 - Profil gosc_ccbf6
b737800max Przeczytałem wszystkie komentarze do Twojej wypowiedzi i w końcu kumam o co chodzi, ale do teraz nie doszukałem się w nich cienia hejtu za to mnóstwo konkretnej merytoryki. Dziękuję gościom za konkretne wyjaśnienie a Tobie za wywołanie tematu. W końcu to forum ma również cel edukacyjny :)
usuniety 2014-05-12 22:52   
usuniety - Profil usuniety
@gosc_00dd9: "Idą dalej tropem Twojego rozumowania to pasażerowie tranzytowi również nie powinni być liczeni bo przecież to ci sami pasażerowie tylko przesiadając się na lotniskach tranzytowych nabijają statystykę ...." Oczywiście, że tak. Ale to jest tylko mój pogląd, z którym zarówno "goście anonimki" i "zalogowańce" jak to nazwał @gosc_52ff2 mają prawo się nie zgodzić. Od tego jest forum, żeby wyrazić swój pogląd na dany temat. Ale goście woleli na mnie naskoczyć z hejtem.
gosc_52ff2 2014-05-09 19:55   
gosc_52ff2 - Profil gosc_52ff2
anonimki, nie pouczajcie zalogowańca!!! heh
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy