×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


airberlin pozywa berlińskie lotniskoLinie airberlin po raz kolejny pozywają spółkę zarządzającą nowym berlińskim lotniskiem Flughafen Berlin Brandenburg GmbH. Powodem jest gigantyczne opóźnienie w oddaniu do użytku nowego portu lotniczego, który ma być hubem dla airberlin. Przewoźnik domaga się obecnie 48 mln euro odszkodowania.

Lotnisko im. Willy'ego Brandta, budowane niemal zupełnie od podstaw z wykorzystaniem jednej z dróg startowych portu Schönefeld, miało być pierwotnie otwarte w październiku 2011 r. Później datę uruchomienia nowego lotniska przełożono na czerwiec 2012 r. Następnie okazało się, że pierwsze loty odbędą się dopiero w październiku 2013 r. Jednak i tej daty nie utrzymano i zaplanowano ją na koniec 2014 r., ale nie wiadomo, czy otwarcie nie nastąpi dopiero w 2015 r


airberlin podkreśla, że straty związane z opóźnieniem oddania nowego portu są trudne do oszacowania, ale na pewno powinny być liczone w dziesiątkach milionów euro.

Już w listopadzie 2012 roku airberlin mający być największym operatorem nowego portu wystąpił z pierwszymi roszczeniami odszkodowawczymi z tytułu strat, które ponosi w związku z opóźnieniem oddania tej inwestycji do użytku. Sprawa trafiła do sądu, a inicjatorem pozwu był ówczesny prezes airberlin - Hartmut Mehdorn. Następnie został prezesem berlińskiego lotniska i musiał bronić się w sądzie przed... własnymi oskarżeniami.Berliński przewoźnik, który w 2012 roku dołączył do sojuszu oneworld, wiązał szczególne nadzieje z nowym lotniskiem. Linia ma być jego głównym użytkownikiem. Od sezonu letniego 2012 r. Air Berlin uruchomił ok. 230 dodatkowych rejsów tygodniowo z Berlina. Wszystkie miały być obsługiwane z nowego lotniska. Obecnie większość ruchu lotniczego w Berlinie nadal obsługuje działające już na granicy możliwości operacyjnych lotnisko Tegel. By chociaż doraźnie poprawić panujące tam warunki, rada nadzorcza spółki Berliner Flughafen zadecydowała o zainwestowaniu 20 mln euro w stary port lotniczy.

Opóźnienie i coraz większe nakłady finansowe na berliński port lotniczy wywołują falę niezadowolenia i krytyki niemieckich podatników z których kieszeni pochodzą dodatkowe nakłady na inwestycję.

Piotr Bożyk
Fot. Piotr Bożyk


Reklama


Booking.com
gość_843ac - Profil
gość_843ac
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!
Wylot:
Przylot:
  • Data wylotu:
  • Data powrotu:
Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie