5 pytań do... Petra Duchka (BA)

27 listopada 2013 11:37
32 komentarzy
Reklama
Gościem Pasażera jest Petr Duchek, country manager British Airways na Europę Środkowo-Wschodnią. Od 2004 roku pracuje dla brytyjskiego przewoźnika. Największą jego pasją jest lotnictwo oraz podróże. W chwilach wolnych uwielbia zajmować się fotografią.

British Airways w ostatnich latach zmniejszyły liczbę lotów do Polski. Zrezygnowały z tras do Krakowa i Poznania, a częstotliwość rejsów do Warszawy zmniejszyły z trzech do dwóch dziennie. Wcześniej samoloty przewoźnika latały też z Gdańska. W latach 1997-98 linia obsługiwała również trasę Warszawa-Manchester. Mimo to Duchek zapewnia, że dzięki współpracy z innymi przewoźnikami oferta BA dla Polaków jest coraz lepsza.


Pasazer.com: British Airways oferuje obecnie loty w Polsce tylko do Warszawy, ale w przeszłości linia była obecna także na polskich regionalnych lotniskach. Czy jest szansa na powrót np. do Krakowa?

Petr Duchek: Nieustannie analizujemy naszą działalność w Polsce oraz na świecie i zawsze jesteśmy w trakcie ulepszania naszej oferty lotniczej. Niemniej jednak sytuacja na rynku zmieniła się w ostatnich kilku latach i często nie jest wymagane uruchamianie bezpośrednich połączeń lotniczych na dane lotnisko ze względu na globalne i regionalne sojusze lotnicze. Posiadamy transatlantycki sojusz z American Airlines, Iberią oraz Finnair. Współpracujemy z Japan Airlines na lotach z Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej do Japonii oraz wykorzystujemy możliwości, jakie dało dołączanie do sojuszu oneworld linii Air Berlin, Qatar Airways oraz Malaysia Airways.



Pasazer.com: W sezonie zimowym 2011/12 British Airways zmniejszyły liczbę połączeń na trasie Warszawa - Londyn Heathrow z 3 do 2 dziennie. Czy jest szansa, aby to trzecie połączenie powróciło z do Warszawy? Wiemy, że wielu pasażerów chwaliło sobie poranne wyloty i możliwość późnego powrotu do Warszawy.

Petr Duchek: Mimo tego, że dla niektórych grup naszych pasażerów dwa loty dziennie między Warszawą a Londynem Heathrow nie są wystarczające, to jednak dla innych pasażerów nasza obecna oferta, w której skład wchodzą nowe ceny oraz opcje łączenia ofert z naszymi partnerami, są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Pasazer.com: Czy brak większego zainteresowania Polską, to może wynik tego, że linia airberlin została członkiem sojuszu oneworld i British zwyczajnie nie chce zabierać partnerowi polskich pasażerów?

Petr Duchek: Polska na pewno jest bardzo ważnym rynkiem dla British Airways, tak jak dla sojuszu oneworld, którego jesteśmy też założycielami i partnerami. Pomimo tego, iż obsługujemy mniej lotów między Warszawa a Londynem, nie oznacza to, że oferujemy naszym klientom mniej opcji. Powiedziałbym, że jest odwrotnie. Nasi pasażerowie dzięki sojuszowi mają teraz więcej możliwości podróżowania zarówno na wschód jak i zachód.

Pasazer.com: Jakie trasy w siatce połączeń British Airways są najbardziej popularne wśród polskich klientów linii?


Petr Duchek: Poza Londynem dużą popularnością cieszą się wszystkie nasze destynacje w Ameryce Północnej, w szczególności Nowy Jork, Newark, Chicago, Toronto oraz Los Angeles. Atutem naszej ofert jest nasz transatlantycki sojusz z American Airlines, Iberią oraz Finnair dający naszym pasażerom większą siatkę połączeń i lepsze ceny.

Najpopularniejsze z naszych lotów długodystansowych to połączenia do Hong Kongu, Sao Paolo, Buenos Aires, Johannesburga oraz Kapsztadu. Szczególnie interesujące są ostatnie dwa połączenia, ponieważ dają one możliwość skorzystania z naszego partnera franczyzowego Comair, dzięki któremu możemy dolecieć to najbardziej popularnych lokalnych celów jak Victoria Falls, Windhoek oraz wielu innych.



Pasazer.com: Przejdźmy teraz do tematów flotowych. W ostatnim czasie flota British Airways przechodzi duże zmiany. Pojawiły się nowe Airbusy A380 oraz Boeingi 787-8 Dreamliner. Jak przewoźnik ocenia pierwsze miesiące tych maszyn w służbie? Czy wydarzyły się jakieś problemy lub usterki związane z ich użytkowaniem?

Petr Duchek: Obecnie wykorzystujemy A380 na trasach z Londynu do Los Angeles oraz Hong Kongu, a od 12 lutego 2014 roku wykorzystamy ten model też na trasach do Johannesburga. Jeśli chodzi o B787 to obsługuje obecnie loty z Heathrow do Newark i Toronto. Oba typy samolotów działają w zgodzie z naszymi wcześniejszymi oczekiwaniami. Od momentu premiery cieszą się popularnością zarówno pośród naszych pasażerów, jak i naszych załóg.

Pasazer.com: W przyszłości przewoźnik chce także budować swoją flotę dalekodystansową w oparciu o Airbusy A350-1000 oraz Boeingi 787-9/-10. Czy w najbliższym czasie możemy spodziewać się także zainteresowania lub zamówienia Boeingów 777X czy obecnie przewoźnik nie jest zainteresowany tym samolotem?

Petr Duchek: IAG, do którego należą British Airways oraz Iberia nieustannie analizuje potrzeby obu linii, jeśli chodzi o zapotrzebowanie flotowe. W 2010 roku wdrożyliśmy program odnowy floty za ponad 5 mld funtów, dzięki któremu udało nam się unowocześnić flotę, linię produktową oraz kabiny. Jak pan dobrze zauważył najnowszymi dodatkami do naszej floty były modele 787 w wersjach -9 i -10, co oznacza, że posiadamy teraz pełna gamę samolotów 787. Razem z zamówieniem na Airbusa A350 i samolotami A380, które już posiadamy jesteśmy usatysfakcjonowani naszą obecną flotą. Niemniej jednak bacznie obserwujemy nasze zapotrzebowania na nowe samoloty i w miarę wzrostu potrzeb będziemy myśleli o dalszych inwestycjach.

Pasazer.com: Czy są przygotowane harmonogramy odejścia ze służby Boeingów 767-300ER oraz B747-400?

Petr Duchek: Nie ma jeszcze ustalonej daty wycofania tych samolotów, ponieważ wszystkie takie zmiany muszą być skoordynowane z dostarczeniem nowych samolotów do naszej floty. Dlatego dzięki inwestycjom i ulepszeniu kabin naszych obecnych samolotów pasażerowie, którzy nie mają okazji latać SuperJumbo czy Dreamlinerem doświadczają podobnie wysokiego standardu na pokładzie wszystkich naszych maszyn.

Pasazer.com: Dziękuję za rozmowę.

Piotr Bożyk
Fot. British Airways, Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gosc_5d36a 2013-11-28 14:54   
gosc_5d36a - Profil gosc_5d36a
A poza tym ten wywyaid to rozmowa ze ścianą - żadnych odpowiedzi. Czy cjceice Boeinag 777x... ble ble ble jesteśmy zadowoleni z tego co mamay. Czyli chcecie w przyszłości czy nie ? W dopoweidziach tegfo Pana nie ma tak naprawdę żadnych odpoeidzi oprócz bełkotu marketing style.
sauvi 2013-11-28 13:17   
sauvi - Profil sauvi
@marcowy: fajno by sie dowiedziec, co takiego dokladnie jest w tej bazie. O ile mi wiadomo, potoki z jednego lotniska na drugie sa dostepne, na tej podstawie bada sie mozliwosc otwarcia polaczen bezposrednich, ale nie jest powiedziane jakimi liniami ani przez jaki hub pasazer lecial. Zreszta, jezeli takiej LH czy SAS oplaca sie wozic Polakow, a BA w tym nie widzi interesu, to nie wydaje sie to byc spojne.
marcowy 2013-11-28 13:13   
marcowy - Profil marcowy
czyli reasumując - masz wiedzę np ile w danym miesiącu było globalnie pasażerów na trasie GDA - NYC
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy