Co się stało w Modlinie? Komentarz

22 grudnia 2012 23:40
42 komentarzy
Reklama
Lotnisko w Modlinie będzie zamknięte co najmniej do końca roku. Powodem są uszkodzenia betonowej, mierzącej 1000 m części pasa. Natychmiastową naprawę zalecił Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Pierwsze sygnały o problemach z drogą startową lotniska w Modlinie docierały jeszcze przed jego otwarciem.

Już w maju br., półtora miesiąca przed oficjalnym otwarciem lotniska w Modlinie pojawiły się wątpliwości co do jakości drogi startowej wybudowanej przez firmę ERBUD S.A. Na wybetonowanym pasie startowym pojawiło się wtedy tysiące tajemniczych otworów. Po ich ujawnieniu ekipy ręcznie specjalistyczną żywicą łatały otwory w betonie. O sprawie pisało "Życie Warszawy".



Zazwyczaj podobne rysy wynikają z tego, że w wyniku mrozu któryś element składu betonu pęka – wyjaśniał wtedy Marcin Danił, wiceprezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin w rozmowie z "Życiem Warszawy".

Te rysy wypełniane były podgrzaną żywicą, która jest wielokrotnie bardziej wytrzymała i twardsza niż beton. Cała nawierzchnia pokryta została środkiem hydrofobizującym, który zapobiega nasiąkliwości wody i chroni ją przez trzy lata. Wszystko razem się spaja, a jak już się scali, to nie ma możliwości, żeby wypełnienie odłamało się od nawierzchni – przekonywał.

Swojego zaniepokojenia nie krył prof. Mirosław Graczyk, kierownik Laboratorium Diagnostyki Nawierzchni Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

Jeśli w świeżej nawierzchni betonowej takie wady powstały, to musiała być jakaś wada techniczna mieszanki. Uszkodzenia nawierzchni mogą być powodem awarii koła samolotu podczas lądowania lub startu. Także to lepiszcze, którym wypełniane są powstałe dziury może w dłuższym terminie zachowywać się różnie – ocenia ekspert - wyjaśniał.

Graczyk twierdził, że na pasie stało się coś niezwykłego.

- Nie wiem, czy to skutek mroźnej zimy czy zastosowanej technologii, błędów w wykonaniu, czy wadliwych materiałów. Ocenia, że takie wady mogą być niebezpieczne dla samolotów odrzutowych. Szczególnie dla tych, których silniki są nisko zawieszone nad nawierzchnią - mówił.

Wykonawca modernizacji drogi startowej, firma ERBUD, obowiązana jest do dokonania naprawy wszystkich uszkodzeń występujących na drodze startowej w ramach gwarancji. Firma zostanie też zobowiązana do pokrycia strat wynikłych z konieczności zawieszenia działania portu lotniczego.

Komentarz Pasazer.com

Na razie nie wiadomo, co dokładnie spowodowało uszkodzenie drogi startowej w Modlinie. Być może problemy z betonową nawierzchnią wyniknęły z silnych mrozów lub błędów konstrukcyjnych. Z całą pewnością wiemy jednak, co oznacza zamknięcie pasa w Modlinie.

To gigantyczny problem dla lotniska. Po tym, jak (oficjalnie) z powodu częstych mgieł i braku systemu ILS na lotnisko Chopina wrócił Wizz Air, teraz zagrożone są także loty Ryanaira, który nie wiadomo, czy zechce wrócić do Modlina. Naprawa betonowego pasa może potrwać dłużej niż do końca roku - wiele zależy od temperatur i pogody.

Nawet jeśli drogę startową w Modlinie udałoby się otworzyć do 31 grudnia, to straty wizerunkowe i finansowe dla lotniska są olbrzymie. Jeszcze przed dzisiejszymi wiadomościami wielu pasażerów z niepokojem pytało, czy uda im się odlecieć z tego portu lotniczego zgodnie z planem - teraz jeszcze więcej będzie w to wątpić.

Port lotniczy w Modlinie zdołał przez pół roku działalności zgromadzić gigantyczną liczbę uchybień. Niedziałające w momencie otwarcia punkty gastronomiczne i sklepy; zastępujący je barowóz; niezadaszone miejsca oczekiwania pasażerów na samolot; częste mgły, łatwe do przewidzenia w tej lokalizacji; brak sprawnego systemu ILS (który, trzeba to przyznać, wiele by nie pomógł); aż po uszkodzony i niezdatny do użytku pas.

Choć konkurencja w tym roku będzie spora (wystarczy wspomnieć plajtę OLT), Modlin ma duże szanse w dorocznym plebiscycie Pasazer.com na "Fiasko roku".

Paweł Cybulak, Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
rafox 2012-12-26 11:59   
rafox - Profil rafox
Istnieją i jest ich całkiem sporo różnica jest istotnie niewyczuwalna w samolocie. Takie pasy na pewno ma RIX i CPH.
felix 2012-12-26 11:36   
felix - Profil felix
Oczywiście, moje pytanie nie dotyczy betonu jako nawierzchni pasa, bo to jest powszechnie stosowane rozwiązanie. Pytam tylko, czy łączenie na jednym pasie asfaltu i betonu zdarza się gdzie indziej, czy samo w sobie - bez względu na jakość betonu - nie jest przykładem "polskiego dziadostwa"? I dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie?
gosc_3e9c9 2012-12-26 09:51   
gosc_3e9c9 - Profil gosc_3e9c9
felix: Twoja uwaga jest zasadna, ale istnieją pasy startowe w całości betonowe i nie kruszą się jak ten w WMI > ważny jest styk betonu z asfaltobetonem, dlatego odcinki przeznaczone do lądowania i startu powinny być wykonane z jednego rodzaju materiału ...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy