Chiński Harbin z poważnymi lotniczymi planami

3 września 2018 13:58
2 komentarze
Samorząd prowincji Heilongjiang w Chinach chce do 2020 r. uruchomić sześć bezpośrednich tras ze stolicy prowincji, miasta Harbin do Ameryki Północnej. Do 2035 r. liczba pasażerów w Harbinie ma wzrosnąć z 16 do 80 mln.
Reklama
Według pomysłodawców, jeszcze w 2019 r. Harbin zyskałby bezpośrednie połączenia lotnicze z Los Angeles, San Francisco oraz Anchorage. W kolejnym roku siatka połączeń dalekodystansowych wzbogaciłaby się o Seattle, Toronto oraz Nowy Jork.

Realizacja planów władz prowincji oznaczałaby, że chińskie miasto położone na północy kraju nie tylko zyskałoby połączenia dalekodystansowe, ale także podwojeniu uległaby siatka rozkładowych połączeń międzynarodowych realizowanych z lotniska. Obecnie loty z Harbina dolecimy do Seulu (Asian Airlines), Tajpej (EVA Air), Singapuru (Scoot), Bangkoku, Makau oraz Nagoi (Spring Airlines). Czarterowe loty do Denpasar realizują także linie lotnicze Lion Air.

Loty z Harbina za ocean mogłyby realizować linie lotnicze China Southern Airlines, które obecnie są największym pod względem liczby pasażerów przewoźnikiem na lotnisku. W przeszłości przewoźnik chętnie inaugurował trasy z mniej znanych miast w Chinach. W ubiegłym miesiącu linie lotnicze zapowiedziały inaugurację lotów z innego miasta położonego na północy kraju, Shenyang, do Los Angeles.

Innym pretendentem do obsługi połączeń są lokalne linie lotnicze LJ Air, zdradzili przedstawiciele przewoźnika w rozmowie z Orient Aviation. W tym roku flota LJ Air wzbogaci się o siedem airbusów A320, w kolejnym roku o siedem kolejnych maszyn tego typu oraz o dwa airbusy A330, które dołączą do floty w listopadzie oraz w grudniu. W 2020 r. przewoźnik odbierze siedem kolejnych airbusów A320 oraz dwa airbusy A330, a następnie sześć airbusów A320 oraz trzy kolejne airbusy A330.


Tuż po odbiorze pierwszego airbusa A330, 10 listopada przyszłego roku LJ Air chcą zainaugurować loty z Harbinu do Sydney obsługiwane od dwóch do trzech razy w tygodniu, a następnie w grudniu loty do Singapuru. W dalszej kolejności LJ Air zapowiadają loty do San Francisco, Melbourne, Londynu - Heathrow, Paryża oraz Los Angeles.

Do 2021 r. przewoźnik chce obsługiwać 36 tras krajowych, zainaugurować kolejne huby w Nanning i Xian oraz przewozić 4 mln pasażerów rocznie. LJ Air planują także stworzyć własny program lojalnościowy.

Do rozwoju przygotowuje się także port lotniczy Harbin Taiping International Airport. Lotnisko przechodzi teraz program rozbudowy, która obejmuje stworzenie nowej drogi startowej, nowego terminala o powierzchni 163 tys. m kw. oraz 43 nowych stanowisk postojowych dla samolotów. Do 2020 r. przepustowość lotniska wzrośnie z obecnej 16 mln pasażerów do 22 mln pasażerów. Do 2025 r. lotnisko planuje obsłużyć 42 mln pasażerów, a do 2035 r. 80 mln pasażerów.

fot. Jeremy Thompson (Flickr/CC)

Podobne artykuły
Brak wiadomości
Reklama

Ostatnie komentarze

jjemiolo 2018-09-04 19:10   
jjemiolo - Profil jjemiolo
Plan rozwoju HRB jest nawet szybszy niz w planowanym CPK! A tak na marginesie: liczba prowincjonalnych chinskich miast z bezposrednimi polaczeniami dalekodystansowymi rosnie bardzo szybko. To juz nie tylko PEK czy SHA, ale tez CTU, TAO, SHE, XIY, itd.
gość_fede1 2018-09-03 15:36   
gość_fede1 - Profil gość_fede1
Mają rozmach...
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy