LOT wprowadza podwyżki pensji dla pilotów

25 maja 2018 09:18
9 komentarzy
Od pięciu do 12 proc. wzrosną pensje pilotów samolotów LOT. Równocześnie zwiększy się liczba godzin pracy personelu kokpitowego. Zmiany wejdą w życie od 1 czerwca i w pierwszej kolejności obejmą pilotów zatrudnionych na umowy o pracę.
Reklama
- Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zarząd LOT kontynuuje proces zmian w wynagrodzeniach różnych grup zawodowych pracowników. Zmiany te będą wdrażane stopniowo i mają dotyczyć zarówno stałych, jak i zmiennych części wynagrodzeń. Naszą intencją jest, aby rozwój spółki przekładał się również na zadowolenie naszych pracowników - powiedział Adrian Kubicki, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej LOT w rozmowie z PAP.

Od 1 czerwca zmieni się podstawa wynagrodzenia pilotów LOT, wypłacana niezależnie od wylatanych w miesiącu godzin. Równocześnie godziny pracy pilotów boeingów 787 zostaną zwiększone z 40 do 45 w miesiącu. Po podwyżce wynagrodzenie zasadnicze dla kapitanów ma wzrosnąć z 16,5 tys. złotych brutto do 18,6 tys. złotych brutto. Pierwsi oficerowie zamiast 13,3 tys. złotych brutto będą zarabiać 15 tys. złotych brutto.

Liczba godzin pilotów boeingów 737 oraz embraerów zostanie zwiększona z 43 do 45. Kapitanowie tych maszyn zamiast jak dotychczas zarabiać 16 tys. złotych brutto zaczną zarabiać 16,8 tys. złotych brutto. Pensja pierwszych oficerów maszyn wąskokadłubowych ma wynieść 11 tys. złotych, czyli o 500 złotych więcej niż dotychczas.
Zwiększone liczby godzin pracy mają również dotyczyć pracowników spółek córek LOT-u: pilotów współpracujących z LOT Crew i personelu pokładowego współpracującego z LOT Cabin Crew w formule B2B. Piloci i stewardessy z 30 godzin będą mogli teraz pracować 40.

Również od 1 czerwca zarząd uruchomi program pilotażowy dla instruktorów kokpitowych. 

Zasadnicza zmiana będzie polegała na zastąpieniu stałego dodatku wynagrodzeniem za faktycznie wykonane czynności instruktorskie. W okresie pilotażowym stały dodatek będzie zachowany, natomiast aktywni instruktorzy otrzymają dodatkowe wynagrodzenie za sesje symulatorowe, loty sprawdzające i szkolenia wykraczające ponad ten stały dodatek - wyjaśnia Kubicki.


Nowe podwyżki stanowią wyjście naprzeciw żądaniom pracowników LOT, którzy od końca kwietnia pozostawali w gotowości do strajku. Pierwotnie związki zawodowe działające w LOT planowały przeprowadzenie strajku generalnego, którego rozpoczęcie planowano na 1 maja. W tej sposób pracownicy domagali się przywrócenia regulaminu wynagrodzenia z 2010 r. W tej chwili prawie połowa pensji jest uzależniona od różnych dodatków, stąd też pracownicy nie są w stanie przewidzieć ile zarobią. Związkowcy przypominają, iż przez lata godzili się na obniżenie pensji by w ten sposób wesprzeć LOT w trudnej sytuacji finansowej, przez którą przechodził. W tej chwili LOT chwali się dobrymi wynikami finansowymi, a spółka przedstawiana jest jako największy biznesowy sukces rządzącej partii. Mimo to, poprawa kondycji przedsiębiorstwa nie przekłada się na poprawę zarobków pracowników, co budzi niezadowolenie związkowców.



Zarząd LOT oraz prezes spółki przekonują, że spełnienie żądań związków zawodowych jest niebezpieczne dla finansów przedsiębiorstwa. Przedstawiciele władz zapewniają, że oferowały pracownikom liczne przywileje, na które nie chciały się zgodzić związki zawodowe. Najnowsza podwyżka jest kolejną z inicjatyw zarządu zmierzających do poprawy warunków wynagrodzeń.

- To jest wzrost zasadniczego wynagrodzenia, a więc odpowiedź na postulat pracowników, by zabezpieczyć i zagwarantować większą niż do tej pory liczbę godzin, za które pilot otrzyma wynagrodzenie niezależnie od realnego nalotu w danym miesiącu. W ten sposób zwiększamy poczucie stabilności pracy w LOT i udział w "owocach" naszego rozwoju. Po tych zmianach oznacza to, że dajemy 5 proc. podwyżki w przypadku pilotów małych samolotów i 12 proc. podwyżki dla pilotów dużych samolotów - mówi Kubicki.

fot. Piotr Bożyk

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
vscrew 2018-05-28 09:59   
vscrew - Profil vscrew
@gość_61531 Jako spółka skarbu państwa LOT zwraca pożyczkę płacąc w kraju podatki.
gość_61531 2018-05-25 23:40   
gość_61531 - Profil gość_61531
A może niech najpierw LOT zwróci do budżetu pieniądze otrzymane od państwa.
gość_318db 2018-05-25 17:36   
gość_318db - Profil gość_318db
LOT powinien był przeznaczyć część zysków na jednorazowe premie, z zapewnieniem, że zysk za każdym razem będzie dzielony. To dało by pracowników poczucie, że coś mają z zysków firmy. Gdyby podzielić 50 mln miedzy pracowników, 2,5 mln dla zarządu spotkałoby się z dużym zrozumieniem.

A w przypadku kryzysu i strat LOT miałby mniejsze koszty.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy