WTO: Nieuczciwe wsparcie dla Boeinga

13 marca 2012 10:03
Reklama
Panel Apelacyjny Światowej Organizacji Handlu (WTO) podtrzymał wczoraj (12.2) wyrok w sprawie o nielegalne subsydia, które miał otrzymywać Boeing. Skargę złożyła Unia Europejska w odwecie za podobny pozew wytoczony przez amerykańskiego producenta europejskiemu koncernowi. Obydwaj producenci samolotów twierdzą, że wyrok jest po ich myśli.

Panel Apelacyjny WTO orzekł, że Boeing otrzymał pomiędzy 1989 a 2006 r. co najmniej 5,3 miliarda dolarów nieuczciwych subsydiów i zgodził się z Airbusem, że rynkowy efekt tego wsparcia był jeszcze większy. Siedmioosobowy skład Panelu uznał również, że amerykański producent ma otrzymać w przyszłości od 3 do 4 miliardów dolarów od władz lokalnych i federalnych. WTO uznało, że nieuczciwa pomoc m.in. od NAS-y i Departamentu Obrony pomogła Boeingowi zyskać przewagę rynkową nad samolotami Airbus A330 i A350, ale nie przyczyniła się do triumfu modelu 777 nad A340.

W wypowiedziach dla mediów wszyscy zainteresowani sprawą uznali się za zwycięzców.

- Porównując najważniejsze twierdzenia obydwu stron, wynik netto jest jasny: gotówkowe granty dla Boeinga są fundamentalnie nielegalne, a system pożyczek europejskich rządów dla Airbusa jest legalny i może być kontynuowany - powiedział Rainer Ohler, dyrektor ds. komunikacji Airbusa.

- Wyrok potwierdza to, co UE twierdzi od dawna - Boeing otrzymał olbrzymie datki od rządu w przeszłości i nadal je otrzymuje. Koszty dla unijnego przemysłu wynikające z tych długotrwałych subsydiów liczy się w miliardach euro - dodał Karel de Gucht, komisarz UE ds. handlu.

Boeing nie zgadza się z wnioskami UE i Airbusa.

- Decyzja potwierdziła, że pod względem wielkości, natury i efektu wsparcie amerykańskiego rządu dla Boeinga jest minimalne w porównaniu z europejskimi subsydiami dla Airbusa. Subsydia dla Boeinga to jedna szósta tego, co Europa dała Airbusowi. Boeing musiał konkurować z całą flotą samolotów Airbusa, które, jak uznało WTO, prawdopodobnie nie powstałyby bez nielegalnego wsparcia na początku - brzmi oświadczenie Boeinga.

- Teraz to jasne, że europejskie subsydia dla Airbusa są duże większe - wielokrotnie - i znacznie bardziej szkodliwe dla rynku niż cokolwiek, co Stany Zjednoczone zrobiły dla Boeinga - dodał Ron Kirk, przedstawiciel Stanów Zjednoczonych.

W maju 2011 r. Panel Apelacyjny WTO zakończył sprawę przeciwko nielegalnej pomocy publicznej dla Airbusa. WTO, które jest najważniejszą instytucją w światowym handlu i ma władze nad polityką handlową państw członkowskich, orzekło, że europejski koncern otrzymał 18 miliardów dolarów nielegalnego wsparcia, w tym m.in. 4 miliardy na wprowadzenie programu A380. Również wtedy obydwie strony uznały się za zwycięzców.

Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy