Nowy sprzęt na lotnisku Chopina

20 lutego 2012 15:55
7 komentarzy
Reklama
Robot pirotechniczno-bojowy, taktyczny robot miotany, wyrzutnik pirotechniczny, przenośny rentgen oraz pojazdy patrolowe trafiły do Straży Granicznej i Izby Celnej zabezpieczających ruch podróżnych na lotnisku Chopina w Warszawie. Sprzęt, którego łączna wartość wyniosła ponad 2,2 mln zł przekazał wojewoda mazowiecki.

- Mając na uwadze funkcje fiskalną i ochronną, jakie pełni służba celna, otrzymany sprzęt przyczyni się do zwiększenia jakości wykonywanych przez funkcjonariuszy celnych działań, co ważne szczególnie podczas EURO 2012 – powiedziała nadkomisarz Maria Rutka, dyrektor Izby Celnej w Warszawie.

Zadowolenie z przekazanych urządzeń wyraził również dyrektor Lotniska Chopina.

- Cieszę się, że nowy sprzęt ufundowany przez wojewodę mazowieckiego będzie służył poprawie bezpieczeństwa pasażerów Lotniska Chopina, a straż graniczna i służba celna jeszcze skuteczniej będą mogły wykonywać swoje obowiązki – dodał Michał Marzec, dyrektor lotniska Chopina.



Strażnicy graniczni otrzymali dwa roboty. Robot pirotechniczno – bojowy IBIS przystosowany jest do pracy w trudnym i zróżnicowanym terenie tj. piach, śnieg czy podłoże skalne. Urządzenie, które może pracować do 8 godzin wyposażone jest w cztery kamery, z możliwością rejestrowania obrazu m.in. w kolorze, podczerwieni i termowizji.

- Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Izba Celna w Warszawie to pierwsze w Polsce służby mundurowe, które posiadają tak funkcjonalne pojazdy patrolowe, a straż graniczna jako jedna z pierwszych robota pirotechniczno - bojowego
- podkreślił Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.



Stanowisko operatorskie wyposażone jest w ekran LCD obrazujący widok z kilku kamer jednocześnie. Robot ten przystosowany jest do współpracy z dodatkowym wyposażeniem, m.in. z wyrzutnikiem pirotechnicznym, który został także przekazany strażnikom. Zestaw ten umożliwia zniszczenie lub zdalne rozbrojenie ładunków niewiadomego pochodzenia bez narażania ludzi. Wyrzutnik pirotechniczny może neutralizować ładunki z bliska i z daleka, na otwartej przestrzeni oraz w pomieszczeniach. Robot współpracuje także z przenośnym urządzeniem do kontroli rentgenowskiej FLAT SCAN TPXI, które umożliwia prześwietlanie niezidentyfikowanych przedmiotów lub bagaży. Urządzenie dodatkowo wyposażone jest w narzędzia analityczne ułatwiając operatorowi podjęcie szybkiej decyzji.

Do głównych zadań przekazanego taktycznego robota miotanego należy wspieranie operacji w trudno dostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Składa się on z trzech urządzeń, które mogą przekazywać informacje do stanowiska operatorskiego z kilku punktów jednocześnie. Kamera umieszczona na korpusie robota umożliwia precyzyjne rozpoznanie terenu, a mikrofon - zdalny nasłuch.



Straż Graniczna oraz Izba Celna otrzymały także metalowe szafy na broń oraz po trzy elektroniczne pojazdy patrolowe typu Segway. Urządzenie umożliwia przewożenie ładunku i dodatkowego ekwipunku. Dodatkowo wraz z graniczną stacją sanitarno – epidemiologiczną jednostki zostały wyposażone w komputery, a graniczny punkt kontroli weterynaryjnej w system przeciwpożarowy.

Justyna Żyła
Fot. Lotnisko Chopina
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
mietek 2012-02-22 09:55   
mietek - Profil mietek
Qatar, Emirates, Etihad - wszystko mi jedno.
gosc_f1364 2012-02-22 09:42   
gosc_f1364 - Profil gosc_f1364
Qatar ma 320-stki, oni tez mogli by zawitac w WAW ;)
mietek 2012-02-22 09:40   
mietek - Profil mietek
Może być i na A320, choć takich nie mają;-)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy