Poznań: Będą odszkodowania za hałas

31 stycznia 2012 18:01
2 komentarze
Reklama
Radni sejmiku województwa wielkopolskiego zadecydowali wczoraj (30.1) o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania wokół poznańskiego lotniska Ławica. Teraz mieszkańcy, których domy zostały objęte strefą, mogą ubiegać się o odszkodowanie.

Decyzja w sejmiku zapadła nieoczekiwanie. Stowarzyszenie Przyjaciół Przeźmierowa i Baranowa, położonych w pobliżu lotniska, skrytykowało radnych sejmiku za brak konsultacji planu strefy i domagało się odłożenia głosowania. Po stronie mieszkańców opowiedzieli się radni lewicy, a klub Prawa i Sprawiedliwości wstrzymał się od głosu. Mimo to projekt został uchwalony zgodnie z propozycją marszałka województwa, Marka Woźniaka.



Projekt utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania został złożony przez samo lotnisko w maju ubiegłego roku. Podstawą jest decyzja Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, która określa warunki rozbudowy i modernizacji portu lotniczego.

Port przygotowywał się do ustanowienia obszaru od dłuższego czasu, wypracowując pionierską w skali kraju procedurę obsługi roszczeń związanych z hałasem lotniczym. Wkrótce rozpocznie się specjalna akcja informacyjna. Nastawiamy się na ugodowe rozwiązanie kwestii roszczeń. Środki finansowe na ten cel są zabezpieczone w planie finansowym portu - wyjaśnia Hanna Surma, rzeczniczka poznańskiego lotniska.

Podobny obszar ograniczonego użytkowania został utworzony w ubiegłym roku wokół warszawskiego lotniska Chopina. Od 4 sierpnia 2011 r. mieszkańcy okolic portu lotniczego mogą składać wnioski i domagać się świadczeń. 

Przemysław Przybylski, rzecznik PPL-u, mówi nam, że do tej pory wpłynęło ponad 150 wniosków. Mieszkańcy mogą wnioskować o dodatkową izolację akustyczną domu opłaconą przez PPL. Niezależny ekspert musi stwierdzić konieczność np. wymiany okien, a kosztorys remontu musi zostać pozytywnie zatwierdzony przez lotnisko. Wnioski o odszkodowanie z tytułu utraty własności oraz o wykup nieruchomości trafiają automatycznie do sądu, bo tylko sąd ma narzędzia, by ocenić wartość nieruchomości. 

- W rezerwie jest kilkadziesiąt milionów złotych, ale nie sposób przewidzieć, ile faktycznie wydamy - mówi Przybylski. Wnioski można składać przez dwa lata, czyli do 3 sierpnia 2013 r. W międzyczasie lotnisko prowadzi kampanię informacyjną, dociera do mieszkańców poprzez lokalne media i uruchomiło specjalną stronę internetową.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

mietek 2012-02-01 12:36   
mietek - Profil mietek
Popieram goscia w 100%.
gosc_58317 2012-01-31 20:40   
gosc_58317 - Profil gosc_58317
To jest SKANDAL!!! Lotnisko Ławica było już wtedy jak tam nikt nie mieszkał. Przecież nikt na siłę nikomu nie kazał budować domu w okolicach lotniska. Moim zdaniem to mieszkańcy powinni być wywłaszczani pod dobro rozbudowy i rozwoju lotniska.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy