Wypożycz samochód


  Zarezerwuj hotel
pasazer.com wiadomości
 Poradnik: Przewóz nietypowego bagażu
 Anna Żuchlińska 2011-08-24 00:20

 
      

Jak przewieźć narty w samolocie? A co z gitarą, rowerem czy kijami golfowymi? W kolejnym odcinku "Poradnika dla pasażera" przyglądamy się przewozowi bagażu nietypowego, czyli sprzętu sportowego, rowerów, instrumentów muzycznych etc.


Linie lotnicze umożliwiają przewóz sprzętu sportowego oraz innych nietypowych przedmiotów za dodatkową opłatą. Sprzęt sportowy musi być odpowiednio zabezpieczony oraz zapakowany w przeznaczonych do tego torbach (kije golfowe, narty i kijki). W przypadku sprzętu do nurkowania przewieźć możemy puste butle. W przypadku rowerów - pedały muszą być przykręcone, kierownica odkręcona, a powietrze z kół spuszczone. Instrumenty muzyczne muszą być przewożone w futerałach. Przyjrzyjmy się warunkom oraz opłatom za przewóz takiego bagażu w poszczególnych liniach lotniczych, oferujących najwięcej połączeń z polskich lotnisk.

W tradycyjnych liniach...

PLL LOT

Lecąc Lotem za przewóz sprzętu sportowego musimy zapłacić na lotnisku w dniu wylotu zgodnie z obowiązującymi na ten dzień przepisami dotyczącymi przewozu bagażu.

Poniżej przedstawiamy, jak kształtują się opłaty za przewóz sprzętu sportowego.

Informacji o przewozie innych nietypowych przedmiotów, jak instrumenty muzyczne czy przedmioty łatwo tłukące się, udziela biuro rezerwacji oraz agenci LOTu.

Lufthansa

W Lufthansie bagaż sportowy zalicza się do jednej z trzech kategorii: mały, średni i duży. Kategorie w limicie wagowym:
 • mały: do 15 kg i/lub 1,40 m

 • średni: 15 - 32 kg i/lub 1,41-2 m

 • duży: powyżej 32 kg i/lub ponad 2 m.
Niemiecki przewoźnik ma dość zawiły system pobierania opłat za przewóz sprzętu sportowego w zależności od obowiązującego limitu bagażu. Tam, gdzie obowiązuje limit bagażu w sztukach, bagaż sportowy zaliczony do kategorii "mały", jak również kije golfowe i narty, wliczane są w bezpłatny limit bagażu i pobiera się za nie opłatę jedynie w przypadkach, gdy przekroczona została dozwolona ilość sztuk bagażu. Za każdy inny sprzęt sportowy pobierana będzie opłata.
Tam, gdzie limit bagażu dopuszcza przewóz bezpłatnie tylko jednej sztuki bagażu w klasie turystycznej, zezwala się dodatkowo na bezpłatny przewóz jednej pary nart (za wyjątkiem tras północnoatlantyckich).

Opłaty za przewóz sprzętu sportowego w Lufthansie:


Przewóz sprzętu sportowego należy zadeklarować 24 godziny przed rejsem.

SAS

Korzystając z linii lotniczych SAS za przewóz bagażu sportowego (narty, kije golfowe) zapłacimy:
 • 20 EUR na krajowych trasach skandynawskich
 • 30 EUR na trasach europejskich
 • 40 EUR na trasach dalekodystansowych.
Za przewóz roweru o maksymalnej wadze 23 kg zapłacimy:
 • 30 EUR na krajowych trasach skandynawskich
 • 45 EUR na trasach europejskich
 • 60 EUR na trasach dalekodystansowych.
Jeśli nasza torba zawierająca narty lub kije golfowe będzie ważyła mniej niż 12 kg, może zostać uwzględniona w naszym bezpłatnym limicie bagażowym.

Małe instrumenty muzyczne mogą być przewożone na pokładzie samolotu pod warunkiem, że nie przekraczają wymiarów 55x40x23 cm oraz ważą mniej niż 8 kg.  Instrument jest wtedy traktowany jako bagaż podręczny. Na pokładzie samolotu można przewieźć także wiolonczelę, dla której należy wykupić dodatkowe miejsce. Pozostałe instrumenty przewożone są w luku bagażowym.

I tanich liniach...

Wizz Air

Podróżując tanimi liniami Wizz Air możemy zabrać ze sobą następujący sprzęt sportowy jako bagaż rejestrowany: sprzęt narciarski i snowboardowy, sprzęt surfingowy oraz torby golfowe, tyczki do skoków, rowery, sprzęt do nurkowania, poroża i trofea można przewozić wyłącznie na podstawie ważnego świadectwa służb weterynaryjnych.

Opłata za przewóz jednej sztuki sprzętu sportowego, dokonana na stronie internetowej przewoźnika lub telefonicznie wynosi 135 PLN. Na lotnisku zapłacimy 180 PLN.

Bagaż specjalny, czyli przedmioty delikatne lub nieporęczne, a także instrumenty muzyczne mogą być przewożone na pokładzie samolotu, jednak jeśli nie mieszczą się w schowkach lub pod fotelem musi być dla nich wykupione dodatkowe miejsce według stawki dla osoby dorosłej.

Ryanair

Lecąc Ryanairem za przewóz jednej sztuki sprzętu sportowego o maksymalnej wadze 20kg (rowery do 30kg) zapłacimy 40GBP/EUR. Tyle samo zapłacimy za instrument muzyczny. Opłata wzrasta, jeśli będziemy uiszczać ją na lotnisku - wtedy wyniesie 50GBP/EUR.

Gitary, skrzypce i podobne instrumenty muzyczne, które chcemy przewieźć na pokładzie samolotu wymagają rezerwacji dodatkowego miejsca.

easyJet

Tanie linie lotnicze easyJet zezwalają na przewóz między innymi kijów golfowych, nart, desek surfingowych, windsurfingowych czy do kitesurfingu. Opłatę można uiścić przy rezerwacji biletu lub telefonicznie do dwóch godzin przed planowanym odlotem.

Małe instrumenty muzyczne, które będąc w futerale nie przekraczają wymiarów 30x117x38 cm mogą być przewożone na pokładzie samolotu w schowkach, o ile znajdzie się tam dla nich miejsce. Wszystkie większe instrumenty muszą zostać nadane jako bagaż rejestrowany.  

Za przewóz sprzętu sportowego lub instrumentów muzycznych zapłacimy 120 PLN za sztukę w przypadku, gdy opłatę uiścimy podczas rezerwacji lub 150 PLN, gdy opłatę wniesiemy na lotnisku.

Norwegian

Aby przewieźć sprzęt sportowy (deski surfingowe, rowery) w liniach Norwegian należy skontaktować się z ich centrum rezerwacyjnym do 48 godzin przed wylotem. Pobierana jest wtedy nie tylko opłata za przewóz, ale również za rezerwację telefoniczą w wysokości 10 EUR.

Przewóz nart lub kiji golfowych można zarezerwować na stronie przewoźnika lub na lotnisku, nie można tego zrobić przez telefon.

Norwegian na lotach krajowych pobiera opłatę w wysokości:
 • 14 EUR za przewóz sprzętu do wędkowania
 • 27 EUR za przewóz sprzętu do nurkowania, kiji golfowych, dużych instrumentów muzycznych, nart
 • 41 EUR za przewóz roweru, deski surfingowej oraz kitesurfingowej.
Opłaty pobierane na lotach międzynarodowych wynoszą:
 • 13 EUR za przewóz sprzętu do wędkowania
 • 25 EUR za przewóz sprzętu do nurkowania, kiji golfowych, dużych instrumentów muzycznych, nart
 • 38 EUR za przewóz roweru, deski surfingowej oraz kitesurfingowej.
Norweski przewoźnik nie umożliwia przewozu desek windsurfingowych.

Anna Żuchlińska
Zainteresował Cię ten tekst - polub i poleć
Dodaj swój komentarz
Nie ma możliwości komentowania artykułów starszych niż 3 miesiące!

Ostatnie 10 komentarzy

game napisał w dniu 2011-08-24 o 19:52

Warto jeszcze dodać że w Wizzairze można zabrać sprzęt muzyczny na pokład (jezeli to JEDYNA sztuka podręcznego i wymiary są zgodne z wymogami). Dodatkowo przy przewozie takich bagaży do nadania o jakich mowa w artykule agent zobowiązany jest do wypisania tzw. deklaracji 'limited release', zwalniający przewoźnika z odpowiedzialności za uszkodzenia bagażu specjalnego (jezeli jest zle zapakowany, sa przewozone elementy bardzo lekkie i kruche). Dlatego dodatkowo warto ubezpieczać bagaże specjalne.

game napisał w dniu 2011-08-24 o 19:52

Warto jeszcze dodać że w Wizzairze można zabrać sprzęt muzyczny na pokład (jezeli to JEDYNA sztuka podręcznego i wymiary są zgodne z wymogami). Dodatkowo przy przewozie takich bagaży do nadania o jakich mowa w artykule agent zobowiązany jest do wypisania tzw. deklaracji 'limited release', zwalniający przewoźnika z odpowiedzialności za uszkodzenia bagażu specjalnego (jezeli jest zle zapakowany, sa przewozone elementy bardzo lekkie i kruche). Dlatego dodatkowo warto ubezpieczać bagaże specjalne.

llukasz napisał w dniu 2011-08-24 o 19:39

@pcharasz: bliżej 10EUR ;)

pcharasz napisał w dniu 2011-08-24 o 19:38

dzięki aynis, będę próbował dowiadywać się u agenta.

aynis napisał w dniu 2011-08-24 o 19:03

pcharasz: dla nas ta opłata pozostała tajemnicą, musisz się skontaktować z agentem. jsg: niestety nie. Wkurzających i pijanych dorosłych pasażerów też niestety nie można nadać jako bagażu.

nederland napisał w dniu 2011-08-24 o 18:24

Takie dzieciaki lecą w klatkach razem z Cocker Spanielami :D

jsg napisał w dniu 2011-08-24 o 17:59

A wrzeszczace dzieci tez mozna nadac jako ponadwymiarowy?

pcharasz napisał w dniu 2011-08-24 o 15:21

Dzięki za artykuł, informacje przydadzą się bardzo ;) Mam tylko takie pytanie: jakiej wielkości jest mniej więcej opłata serwisowa w LOT? Rozumiem, że się różni w zależności od agenta, ale czy jest to coś bliżej 10 czy 50 euro?

Pasazer.com na Facebooku
Ostatnio na forum (tylko artykuły)
Informacje z Polski
LOT: Zamów posiłek i bagaż online
(28.07) Polskie Linie Lotnicze LOT uruchamiają nową usługę pozwalającą zamówić posiłek premium jak również dodatk... dalej »
Bliżej świata: Eurolotem na Uznam
(28.07) Dla Niemców Uznam to krajowy odpowiednik Cannes czy Portofino. Region pełen luksusowych hoteli, dzięki sp... dalej »
26.07 Babimost chce do Krakowa
24.07 LOT i Wizz Air wznawiają loty do Izraela
24.07 Wizz: 11 milionów w Katowicach
22.07 Przemysł lotniczy ze wsparciem MG
21.07 Bliżej świata: Sozopol (Bułgaria)
21.07 Muzyka z marzeń na pokładach Eurolotu
21.07 Graj o studia. Zwycięzcy
18.07 Gość Pasażera: Mariusz Jachimek