Farnborough zamówieniami stoi

20 lipca 2010 21:37
12 komentarzy
Reklama
Nowo powstała firma zajmująca się finansowaniem i leasingiem samolotów – Air Lease Corporation (ALC) – swoje pierwsze zamówienie na nowe samoloty złożyła bezpośrednio w firmie Airbus podczas targów i pokazów lotniczych w Farnborough.

Fundusze leasingowe zapomniały o kryzysie?

Zamówienie obejmuje 20 samolotów A321 i 31 samolotów A320. W ceremonii podpisania umowy udział wzięli przewodniczący zarządu i dyrektor generalny firmy ALC Steven F. Udvar-Hazy, prezes i dyrektor operacyjny firmy ALC John L. Plueger, prezes i dyrektor generalny firmy Airbus Tom Enders oraz dyrektor operacyjny firmy Airbus ds. klientów John Leahy.

Firma ALC została założona na początku tego roku przez jej przewodniczącego zarządu i dyrektora generalnego Stevena F. Udvar-Hazy’ego – założyciela oraz byłego przewodniczącego zarządu i dyrektora generalnego firmy International Lease Finance Corporation (ILFC). ALC będzie zajmować się zakupem i leasingiem komercyjnych samolotów odrzutowych dla linii lotniczych z całego świata. Firma ALC zgromadziła kapitał wynoszący kilka miliardów dolarów, aby nabyć nowoczesne samoloty pasażerskie i móc szybko rozszerzyć swą ofertę o najnowocześniejsze modele.

ALC zaoferuje klientom paliwooszczędną opcję Sharklet, która będzie zastosowana pod koniec 2012 r. w samolotach A320, a w 2013 r. – w modelach A319 i A321. Sharklet to duże, specjalne końcówki skrzydeł, które zwiększają ekowydajność, zasięg i ładowność samolotów z serii A320. Są one dostępne jako opcja montowana na zamówienie i mają zmniejszać zużycie paliwa na dłuższych dystansach o min. 3,5%, co odpowiada rocznemu ograniczeniu emisji CO2 o ok. 700 ton/samolot. Ten najnowszy wynalazek jest częścią programu ciągłego udoskonalania rodziny A320, na który co roku przeznacza się ponad 100 milionów euro.

Nie tylko nowe fundusze...

Także Spółka GE Capital Aviation Services (GECAS), podmiot zależny General Electric, zajmująca się leasingowaniem i finansowaniem samolotów, podpisała zamówienie na dostawę dodatkowych 60 samolotów z rodziny A320. To nowe zamówienie zwiększa portfel zamówień GECAS na samoloty A320 do 327 sztuk, a zamówienia do zrealizowania wynoszą w chwili obecnej 99 sztuk.

Klienci GECAS będą mieli możliwość wybierania opcji „Sharklet” w tych samolotach, które będą dostarczane począwszy od końca 2012 r. Nowe końcówki skrzydeł typu „Sharklet” mają poprawiać wydajność ekologiczną oraz zasięg i ładowność samolotów rodziny A320, co pozwoli na przynajmniej 3,5-procentowe ograniczenie zużycia paliwa na dłuższych trasach.

Rodzina A320, w której skład wchodzą modele A318, A319, A320 i A321, jest uważana za sztandarową rodzinę w segmencie samolotów wąskokadłubowych. Sprzedano ponad 6.500 samolotów typu Airbus A320 ponad 310 klientom i przedsiębiorcom na całym świecie, co uczyniło ten model najlepiej sprzedającym się samolotem pasażerskim w historii.

GECAS, amerykańsko-irlandzka spółka należąca do grupy GE, zajmująca się finansowaniem i leasingiem samolotów, dysponuje flotą składającą się z ponad 1800 samolotów stanowiących jej własność i zarządzanych przez nią. Korzysta z nich około 245 linii lotniczych w ponad 75 krajach.

LOT nie zamawiał. Jeszcze...

Intensywne rozmowy z producentami samolotów i leasingodawcami pod Londynem prowadził także zarząd Polskich Linii Lotniczych LOT, z prezesem Sebastianem Mikoszem na czele. Nie jest żadną tajemnicą, że polski przewoźnik jest przed podjęciem decyzji o zakupie nowych samolotów krótkodystansowych, a wybór rozegrać ma się między ATR-600 a Bombardierem Q400.

Nieoficjalnie mówi się, że realniejszym, lepszym i wysoce prawdopodobnym - choć droższym - wyborem, będzie Bombardier. Samoloty kanadyjskiego producenta są praktycznie "od ręki" i mogłyby się pojawić w PLL LOT wiosną; niestety jesienny termin 2010 roku, o którym także wspominano w ostatnim czasie, wydaje się być nierealnym.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
4tech 2010-07-21 17:51   
4tech - Profil 4tech
d800:jurku? Ty " zlosliwcze pospolity":)) co do stoiska ATR przyznaje Tobie racje.
2010-07-21 16:24   
 - Profil
Oczywiście, jurku, że masz rację. Jednak nie jest to aż takie od zera, jak się może wydawać. A poza tym, lepszy jest Bombardier i tyle. Pod każdym względem, poza ceną. A ATR skreślony winien być za samo "stoisko" i prezentację swojego ATRa w wersji... "cargo". ŻENUA ;p
4tech 2010-07-21 16:14   
4tech - Profil 4tech
d800: o ile się orientuję w tych sprawach to mając nawet dopuszczenie na np B767/737 do lotu "noc trudne" to nie możesz lecieć Q400/ATR600 w takich warunkach. Pisząc "od zera" nie miałem na mysli nauki od podstaw natomiast chodzilo mi o poszczegolne dopuszczenia zalog do lotow w danych warunkach oraz do kategorii np: ILS. A caly proces szkolenia pilota przy zmianie typu samolotu nie trwa dwa tygodnie. Mowienie ze " przeszkole pilota w dwa tygodnie" mija sie z prawda i jest wg. mnie totalna bzdura.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy