Na kogo padnie, na tego bęc...?

18 stycznia 2010 15:44
19 komentarzy
Reklama
Międzynarodowe stowarzyszenie przewźników IATA zapowiedziało wg swoich prognoz iż linie lotnicze przyniosą w 2010 r. 5,6 miliarda dolarów strat. Największe straty poniosą linie lotnicze w Europie i Stanach Zjednoczonych gdzie rynek lotniczy w dalszym ciągu się kurczy. Straty linii lotniczych w 2009 r. wyniosły 11 mld. dolarów.

Kolejnego, tak ciężkiego okresu najprawdopodobnie nie przetrwa 16 kolejnych przewoźników lotniczych. Prognozy te moga okazać sie mylne, gdyż zakładają stabilność cen na paliwo lotnicze, a tylko na przestrzeni jednego miesiąca ceny paliw podrożały o kilkanaście procent.

Pierwszymi ofiarami kryzysu 2010 r padły jeszcze przed Nowym Rokiem hiszpańskie linie Air Comet. Zadłużone na prawie 20 mld Euro musiały zawiesić wszystkie operacje lotnicze z powodu "braku paliwa". Żadna firma nie chciała sprzedać Air Comet paliwa. Tym samym przewożnik pozostawił ponad 7 tyś. pasażerów na lotniskach.

Bardzo podobny przebieg miało bankructwo szkockich tanich linii lotniczych Flyglobespan, które pozostawiły na lotniskach w Portugali, Hiszpanii i na Cyprze ponad 5 tyś pasażerów. Tuż po Nowym Roku upadły Mesa Airlines które realizowały połączenia dla Delta, USAirways oraz United.

Jednakże najwiekszym bankrutem okazały sie Japońskie Linie Lotnicze-JAL stawiając w bardzo trudnej sytuacji japoński rząd oraz wierzycieli. Firma zadłużona jest na ponad 16 mld dolarów a strata za 2009 r wynosi 800 mln. dolarów. Rząd Japoni podjął jedyną możliwą decyzję o likwidacji tego największego Azjatyckiego przewoźnika.

Prognozy IATA nie przewidują głośnych bankructw na rynku europejskim. Linie lotnicze takie jak nasz rodzimy PLL LOT czy też Malev i Czech Airlines dzięki cięciom kosztów unikną widma bankructwa. Nasz narodowy przewożnik w ostatnich miesiącach 2009 odnotował zyski a nie straty i na tle innych przewźników w regionie prezentuje sie nadspodziewanie korzystniej niż pozostałe linie lotnicze. Przed firmą jeszcze sporo pracy ale widać że podjęte działania były słuszne i przynoszą efekt.

Mimo licznych zapowiedzi o rozwoju połączeń narodowego przewoźnika z regionalnych portów lotniczych w Polsce, jak do tej pory w tym kierunku nie zrobiono nic lub uczyniono bardzo mało. Na 10 regionalnych portów lotniczych w Polsce, PLL LOT obecny jest tylko w siedmiu z nich.

W Łodzi, Bydgoszczy i Zielonej Górze samolotów naszego narodowego przewoźnika nie widać. Z lotniska w Szczecinie, samoloty LOT-u operują tylko na trasie do Warszawy, z pozostałych lotnisk przewoźnik operuje na kilku trasach w Europie oraz do USA. Jak na narodowego przewoźnika, skromnie. Należy mieć tylko nadzieję, że zapowiedzi przedstawicieli przewoźnika o rozwoju połączeń z portów regionalnych nie okażą się kolejną burzą w szklance wody, i że za rok będzie można dalej wysłuchać komunikatu..."Wylądował samolot Polskich Linii Lotniczych LOT rejs nr 001 z Nowego Jorku ...", czego firmie jak i pasażerom życzę z całego serca.

Tomasz Szymczewski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
nadja 2010-01-19 11:23   
nadja - Profil nadja
gral: padam na kolana i przyznaję Ci rację :)
gral 2010-01-19 10:36   
gral - Profil gral
nadia: najstarsze samoloty Ryanaira pochodza z grudnia 2002, wiec nie w kazdej linii lataja 20-letnie :)
laowai 2010-01-19 10:10   
laowai - Profil laowai
Wlasnie sprawdzam na necie srednia wieku floty LOT: 9.5 roku
Lufthansa: 13
BA: 11.4
Alitalia: 10.7
Ryanair: 3
United: 13.4
AA: 15.3
SAS: 11.7
AirFrance: 9.2
KLM: 10.2

Wiec nasz lot nie wyglada tak najgorzej. Powyzsza srednia dla LOT-u nie wlicza LOT Charters ;) Ich srednia 15.3 lol
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy