Hiszpanie zamkną 30 lotnisk

25 maja 2012 19:33
15 komentarzy
Reklama
30 spośród 47 zarządzanych przez państwo lotnisk w Hiszpanii zostanie częściowo zamkniętych - informuje brytyjski dziennik "The Telegraph". Wiele z nich zostało wybudowanych za fundusze unijne w okresie boomu gospodarczego, a teraz niemal połowa nie obsługuje nawet 100 tys. pasażerów rocznie.

Wśród rekordowych lotnisk, o których pisze "The Telegraph", są porty w Badajoz (ostatni komercyjny lot w styczniu) i Huesce (niecałe 3 tys. pasażerów w 2011 r., ale na lotnisku jest kilka restauracji i sklepów). Na lotniskach w Sabadell i San Bonet nie odprawiono w 2011 r. ani jednego pasażera, a w Madrycie-Cuatro Vientos, wspomnianej Huesce, Albacete i Cordobie liczba podróżnych nie przekroczyła 10 tys.

Teraz zarządzająca hiszpańskimi lotniskami państwowa agencja AENA, która odpowiada także za kontrolę ruchu lotniczego, planuje zamknąć lub skrócić godziny działania dwóch trzecich lotnisk. Część z nich będzie działać tylko w godzinach lotów, a inne zostaną sprowadzone do roli lotnisk awaryjnych z minimalnym wyposażeniem.



Ruch AEN-y ma poprawić trudną sytuację finansową hiszpańskiej agencji. Według szacunków wszystkie lotniska obsługujące mniej niż pół miliona pasażerów rocznie przynoszą straty. Rzecznik agencji poinformował, że trwa analiza i każde lotnisko jest rozpatrywane indywidualnie.

AENA zarządza prawie wszystkimi hiszpańskimi lotniskami, w tym największymi hubami, ale w kraju jest też kilka portów kontrolowanych przez rząd Katalonii oraz prywatnych. Również one mają problemy. Prywatne lotnisko w Castellon, wybudowane za ok. 150 mln euro, przez ponad rok nie przyjęło ani jednego komercyjnego lotu.

Pomimo kłopotów z dochodowością lotnisk, lotnictwo krajowe jest w Hiszpanii mocno rozwinięte. Madryt jest najbardziej ruchliwym portem w Europie pod względem rejsów krajowych. Z kolei połączenie pomiędzy Madrytem a Barceloną jest najczęściej obsługiwanym rejsem w UE. W Hiszpanii na trasach krajowych lata więcej osób niż w jakimkolwiek innym kraju europejskim.

Dominik Sipiński
fot. Dominik Sipiński

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_251b0 2015-11-13 23:34   
gość_251b0 - Profil gość_251b0
Zamknąć Modlin, to lotnisko jest nic nie warte. Odejdzie Ryan i po lotnisku.
gość_7127e 2015-11-13 21:46   
gość_7127e - Profil gość_7127e
Affinitor zestawianie tych lotnisk z LUZ jest nie na miejscu. W 3 roku działalności ma bazę LCC. Co miesiąc juz bedzie przed LCJ i BZG. Szykuje sie zwiększenie oferowania od FR i LH. To wszystko bez wielkiego terminala, drug kołowania, itd. Lotnisko prowadzone z głową.
Affinitor 2015-11-13 21:20   
Affinitor - Profil Affinitor
fu3i: KRK i KTW raczej to nie grozi, natomiast taka przyszłość spotka zapewne takie lotniska jak Radom, Lublin, nie mowiac juz o lotniskach typu Szymany. Poza tym po doświadczeniach z Hiszpanii i Portugalii u nas nie udało sie na szczescie tak bardzo rozdmuchać infrastruktury, vide choćby lotnisko w Gdyni.
A co do Ryana, to nie wiem czy lataliby z Okęcia. MOL kiedys był przeciwny takiemu lataniu, dopiero przymusowa przeprowadzka z Modlina na Okecie dała mu pewnie do myślenia i dzis byłoby juz zapewne inaczej, ale bez Modlina Ryan zapewne w ogole do Warszawy by nie wszedł, a prędzej obsługiwał Warszawę z LCJ.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy