Czy Ryanar oszukuje klientów?

Ostatnio robiłem rezerwację w FR. Koszty podczas całego procesu rezerwacji podawane były w PLN. Na ostatnim etapie - płatności wszystko zostało przeliczone na EUR. W opcjach płatności pojawia się informacja, że transakcja została przeliczona bo atrakcyjnym gwarantowanym kursie i odznaczenie tej opcji może spowodować: "Jeśli nie akceptujesz naszego kursu wymiany, usuń zaznaczenie pola poniżej. Jeśli usuniesz zaznaczenie pola poniżej, kurs wymiany oferowany przez Twój bank nie jest gwarantowany i podlega dziennym wahaniom, co może znacząco podnieść koszt waluty." Faktycznie kurs atrakcyjny, więc zapłaciłem. Dostałem ładne potwierdzenie od Ryana, że zapłaciłem X.XX PLN !. Tyle, że potem trochę się zdziwiłem, że na mojej karcie pojawiła się blokada kwoty nie w PLN ale w EUR i oczywiście Bank przeliczył tę kwotę po swoim kursie. W efekcie koszt zakupu biletu w Ryanair okazuje się o ponad 10% wyższy niż pokazuje strona rezerwacji!. Sprawdziłem warunki i tam znajduję coś takiego: "Customers who pay for their flights with a credit card billed in a currency other than the currency of the country from which the flight departs will be charged in the currency of issue of the credit card ...". Karta wydana przez polski bank, wylot z Polski to płatność powinn być w PLN. Czy ja to źle interpretuje ? Czy Ryanair zrobił mnie w bambuko ?
17/02/2017 10:08  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gość_5846b 2017-02-20 11:11   
gość_5846b - Profil gość_5846b
Po prostu warto czytać informacje na stronie, przed potwierdzeniem transakcji. Na stronie jest explicite informacja, w jakiej walucie zostanie obciązona karta, i można to zmienić własnie tym ptaszkiem dot. kursu. Często waluta karty jest źle wykrywana przez Ryan i dlatego trzeba zwrócić to uwagę i ew. skorygować przewalutowanie. A faktycznie kurs przewalutowania Ryana nie jest korzystny, ale tak samo jest z większością polskich banków.
kinder 2017-02-20 10:43   
kinder - Profil kinder
Zmieniło tekst "pasazer(kropka)com" na linka.
kinder 2017-02-20 10:42   
kinder - Profil kinder
zobacz link - czy możemy prosić o opinię prawnika w tej sprawie ?
tomwkr7 2017-02-20 10:14   
tomwkr7 - Profil tomwkr7
Ja lecę na trasie krajowej WAW-GDN. Płatności dokonywałem kartą kredytową MasterCard i podobnie cena podana była w PLN a obciążenie karty było już po kursie przewalutowania w Euro. Wcześniej nie wnikałem czemu tak się stało skoro cenę miałem podaną w rodzimej walucie a ostatecznie zapłaciłem w euro bo sądziłem że rezerwując popełniłem jakiś błąd a tu proszę... Teraz już wiem że to celowe działanie ze strony FR i też uważam że jest to bezprawne.
kinder 2017-02-20 09:54   
kinder - Profil kinder
Nie jestem pierwszy zrobiony w bambuko:
zobacz link
Pytanie czy to nie kwalifikuje się do zgłoszenia do UOKiK ?
A co na to prawnik Pasażer.com ?
spooks 2017-02-19 23:08   
spooks - Profil spooks
Ryanair w procesie rezerwacji domyślnie używa waluty kraju, w którym rozpoczynasz podróż (pierwszy lot). Stąd w pierwszych krokach rezerwacji widziałeś kwoty w PLN ponieważ podróż rozpoczynałeś w PL. Na ostatnim kroku system rozpoznaje z jakiego kraju jest karta i taką walutę proponuje. U Ciebie widać rozpoznał że jest to karta spoza PL i zaproponował obciążenie Cię w EUR (trochę dziwne - skoro karta jest polska) po swoim, pseudo-atrakcyjnym kursie. Jak sam piszesz, nie odznaczyłeś opcji wymiany waluty, więc obciążył Cię tą kwotą, jaką wyświetlał na ostatnim kroku płatności zanim kliknąłeś że potwierdzasz zakup. Jak pisze @dareck - zwykle nie warto przystawać na kurs proponowany przez Ryana.
dareck 2017-02-19 20:23   
dareck - Profil dareck
Generalna zasada: jeśli przy jakichkolwiek operacjach finansowych (zakupy przez internet, ale również wypłata obcej waluty w bankomacie) jakaś instytucja oferuje kurs "gwarantowany" to nie ma takiej możliwości, żeby klient nie zapłacił więcej niż normalnie - i o ile nie jesteśmy w Zimbabwe czy innym kraju, w którym waluta może zmienić kurs o 50% dziennie to lepiej nie korzystać z tych "gwarantowanych" opcji - no chyba, że naprawdę musimy znać co do grosza wysokość obciążenia konta.

A Ryanair przy płatności kartą kredytową sprawdza po jej numerze, w jakim kraju została wydana i proponuje właśnie tego typu "gwarantowane" transakcje. Zalecam ostrożność :)
pablakiss 2017-02-17 12:17   
pablakiss - Profil pablakiss
Przeliczyli na euro bo powrót z kraju w którym obowiazuje waluta euro .
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy