Radom wybuduje drugie lotnisko!

Cześć, właśnie przed chwilą ciekawe informacje do mnie doszły. Jak się dowiedziałem, miasto Radom planuje budowę nowego, drugiego portu lotniczego. Lotnisko ma zostać wybudowane około 5 km na północny wschód od Radomia i nosić nazwę “Port Lotniczy Radom-Janiszew”. Podobno po wnilkiwych analizach wyliczono, że przez 4 nowe loty Sprint Air, lotnisko w Radomiu będzie tak zapchane, że nic innego nie da rady otworzyć, a tymczasem szykują się liczne czartery, a nawet loty regularne. Właśnie dlatego nowy port lotniczy w pobliżu Janiszewa obsłuży początkowo loty czarterowe, a potem też część tych normalnych, których pierwszy port nie będzie w stanie przyjąć. Oczywiście to jeszcze nie w tym roku, ale niestety miasto dopiero teraz zauważyło, że aktualne lotnisko nie jest przystosowane do tak zawrotnej ilości połączeń. Nieoficjalnie dowiedziałem się, że budowa ma pochłonąć około 150 milionów złotych (do czego doliczyć trzeba wycinkę lasu i odszkodowania dla właścicieli działek, na których znajdzie się lotnisko) i potrwać niecałe 3 lata. Ekspresowe tempo narzuca duża liczba chętnych linii do otworzenia lotów z Radomia. Nie wiadomo jednak, kto za to zapłaci i czy będą jakieś dofinansowania, ale jak przeczytałem na pewnym bardzo tajnym forum, Radom będzie się ubiegał o fundusze z UE w ramach finansowania budowy lotnisk w miastach poniżej 10 chętnych na jeden lot. Oprócz tego, podobno odbyło się ściśle tajne zebranie marszałków wszystkich województw oraz prezesów wszystkich portów lotniczych w Polsce, którzy zgodnie orzekli, że drugie lotnisko dla Radomia jest inwestycją konieczną i każdy się dorzuci. Radom-Janiszew pierwszych pasażerów ma obsłużyć na początku 2019 roku. Pracownicy jednak zostaną zatrudnieni jeszcze w 2017 roku, aby mogli przygotować się do swoich obowiązków, a ich pensję będą identyczne z tymi, jakie otrzymują pracownicy działającego już lotniska w Radomiu. To pisałem ja, Tygrysek.
01/04/2016 00:01  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gość_692e4 2016-07-12 15:22   
gość_692e4 - Profil gość_692e4
Jak chciałeś być wiarygodny, to chociaż mogłeś sprawdzić, z której strony Radomia Janiszew leży...
lysypiotr76 2016-04-01 16:32   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Tygrysek ma poczucie humoru Ale skoro jest Prima Aprilis to nawet na miejscu Choć w Radomiu akurat ten dzień mają na okrągło cały rok
gość_43df5 2016-04-01 12:40   
gość_43df5 - Profil gość_43df5
"Radom będzie się ubiegał o fundusze z UE w ramach finansowania budowy lotnisk w miastach poniżej 10 chętnych na jeden lot." Haha, nie no tym wygrałeś Tygrysek xD Przynajmniej po tym się zorientowałem o wadze tego przedsięwzięcia... :)
marcowy 2016-04-01 09:34   
marcowy - Profil marcowy
nie...skądże :)
HanZel 2016-04-01 09:27   
HanZel - Profil HanZel
Prima aprilis? :)
gość_1ffcc 2016-04-01 09:19   
gość_1ffcc - Profil gość_1ffcc
Właśnie słyszałem w radiu o tym....
gość_a30ab 2016-04-01 08:30   
gość_a30ab - Profil gość_a30ab
Przy potencjale biznesowo - turystyczny takim jakim dysponuje Radom nie można się dziwić, że zdecydowano się na takie strategiczne decyzje.
PS
Pojawiła się też informacja, że Ryanair zamierza otworzyć kilkadziesiąt połączeń z Radomia w związku z czym będzie odkupował sloty od Sprinaria.
greg0303 2016-04-01 05:23   
greg0303 - Profil greg0303
Wygląda na to, że nowe radomskie lotnisko będzie w przyszłości polskim Centralnym Portem Lotniczym (CPL). W pierwszej fazie przepustowość ma wynosić około 3 mln pasażerów rocznie, a docelowo nawet 25 milionów. Pojedyńcza droga startowa ma mieć długość 4000m, a szerokość 60m, czyli A380 z pełnym obciążeniem będą miały wystarczająco miejsca, kategoria ILS IIIb. W drugim etapie ma powstać równoległa druga droga startowa tej samej długości i szerokości. Terminal pasażerski ma wybudować ta sama firma, która budowała budynki lotniska Berlin/Brandenburg. Wszyscy stwierdzili, że należy im dać drugą szansę, gdyż wiele się nauczyli w stolicy Niemiec. Skromne plany lotniska zakładają, że wszyscy światowi przewoźnicy na 5-gwiazdkowej liście SkyTrax będą z niego obsługiwali swoje rejsy (Singapore, Malaysia, Hainan, Qatar, ANA, Asiana, Garuda i Cathay). LOT planuje rozpoczęcie zbazowania swoich Dreamlinerów w Radomiu już w 2019 roku. Polski narodowy przewoźnik ponownie chce zamienić pozostałe zamówienia B787-8 na B787-9 w związku z nową inwestycją w Radomiu i być może zamówi też parę sztuk B777-9X. Stacja kolejowa Radom Lotnisko Janiszew będzie obsługiwana przez pociągi Pendolino. O wyborze Radomia jako miejsca budowy CPL zaważały centralna lokalizacja oraz wieloletnie doświadczenia związane z transportem lotniczym.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy