Dokument Al Jazeera o bezpieczeństwie B787

Od kilku dni sporo dyskusji wywołuje reportaż przygotowany przez telewizje Al Jazeera: "Al Jazeera Investigates - Broken Dreams: The Boeing 787" (dokument można obejrzeć na kanale Al Jazeera English na youtube) Zdaniem autorów reportażu, samoloty Boeing 787 nie są bezpieczne. Dziennikarze dotarli do pracowników Boeinga, którzy mają zastrzeżenia co do bezpieczeństwa produktu, poza tym dziennikarze sugerują, iż część robotników Boeinga zażywa narkotyki i wielu z nich boi się latać samolotami, którzy sami produkują. Jakie jest wasze zdanie na temat tego reportażu?
16/09/2014 05:52  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
gość_7aafc 2014-09-18 15:36   
gość_7aafc - Profil gość_7aafc
ja lecialem 6 razy lotowskim dreamlinerem, i za kazdym razem byl problem z IFE, raz nie dzialal przez 80% lotu , stewardesy co chwile go restartowaly ale nic nie dawalo , po logo samolotu wisial dalej , raz kiedy lecialem nyc waw , system pokazywal ze lecimy do chicago , no i raz kiedy lecialem z waw do nyc wszystko zgaslo w samolocie oswietlenie , piloty IFE, po jakis 15 min oswietlenie wlaczyli ale system juz nie ruszyl . mam nadzieje ze juz ogarneli te problemy :-/
gość_914d8 2014-09-16 18:57   
gość_914d8 - Profil gość_914d8
gosc_8188: nie wiem o jakim personelu pokladowym LOT-u mowa, ale ja latam na tym samolocie i moge powiedziec, ze nic z tego co napisales nie jest prawda! Zadnych dziwnych dziekow nie wydaje ten samolot, w bufetach nie zauwazylam jakos ostrych krawedzi, IFE do tej pory zawiesilo sie tylko raz i to na ziemii, a po zresetowaniu systemu dzialalo juz prawidlowo. Proponuje nie pisac o rzeczach o ktorych nie ma sie pojecia. Latalam juz na wielu maszynach A340/346 (gdzie system IFE byl tak przekombinowany, ze zawieszal sie wlasciwie na co drugim rejsie) i B744 w VS i teraz na B787 i naprawde uwazam, ze jest to szczegolnie przy samolotach Airbusa super samolot do pracy :)
gość_8818b 2014-09-16 15:49   
gość_8818b - Profil gość_8818b
Niewątpliwie producenci samolotów robią bardzo dużo zeby zmniejszyć koszty produkcji i zwiekszyć jej wydajność. Sa naciski na poddostawców, zeby dostarczali części szybciej i taniej. Sa naciski na pracownikow zeby pracowali szybciej i za mniejsze stawki. Ale tak robią wszyscy producenci i bez tego nie ma biznesu. Jak dodamy do tego bardzo zaawansowana technologie, ambitna inżynierie i niedostateczny nadzór agencji regulującej to wychodzą takie kwiatki jak z 787 na początku jego życia. Jednak boeing szybko uczy sie na błędach i 787 bedzie coraz lepszym produktem.

Publikacje al-jazzera uważam za ... słaba. Kiepskie dziennikarstwo poprostu.

W moim doświadczeniu zawodowym spotkałem sie ze skrajnymi opiniami na temat 787 (głownie tych LOT). Personel pokładowy za nim nie przepada, bo jest nie dopracowany np ostre krawędzie w bufetach, często psujace sie IFE, wadliwy system elektryczny uruchamia rożne dźwięki na kabinie, w toaletach itd wtedy kiedy nikt z nich nie korzysta.
Piloci, szczególnie Ci z doświadczeniem na 767 narzekają na wiele rozwiązań. Niektórzy kwestionują ekonomika tego samolotu.
W ostatnich miesiącach znacznie poprawił sie wskaźnik dispatch reliablity dla lotowskich 788. Na własne oczy widziałem dokument boeing'a w którym było napisane ze flota 788 LOT ma najmniejszy odsetek usterek uniemożliwiających dopuszczenie do lotu ze wszystkich wyprodukowanych do tej pory.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, ze 787 bedzie rewolucyjnym samolotem. Martwię sie tylko ze przez to ze LOT posiada jedne z pierwszych egzemplarzy produkcyjnych to juz za kilka lat, kiedy standardem produkcji bedzie 789 i 787-10, flota lotu nie bedzie juz konkurencyjna.

greg0303 2014-09-16 15:24   
greg0303 - Profil greg0303
Materiał telewizji Al Jazeera jest mocno przedawniony. Cały świat wiedział o opóźnieniach programu 787 (a który program wprowadzania nowej maszyny komercyjnej jest na czas?), kłopotach z jakością podzespołów i części (Alenia dostarczyła pierścienie kadłuba z otworami na nity przesuniętymi o 1/4 cala), silnym wydzielaniem ciepła w czasie ładowania akumulatorów litowo-jonowych oraz poprawkach samolotów z linii montażowej w Charleston (Boeing South Carolina) przez pracowników w Everett na początku produkcji. Bezpieczeństwo samolotów, ich pasażerów i załóg jest sprawą priorytetową dla Boeinga. Firma o tak dużym prestiżu, wypracowanym przez prawie 100 lat, na pewno nie dopuściłaby do eksploatacji maszyn nie spełniających restrykcyjnych norm. Stwierdzenie, że Boeing 787 Dreamliner jest samolotem niebezpiecznym jest bezpodstawne. Jakość wykończenia maszyn komercyjnych w zakładach w Charleston nie odbiega obecnie od jakości w Everett, dlatego też model 787-10 będzie produkowany wyłącznie w Karolinie Południowej bez obaw o efekt końcowy. Airbus otworzył montownie serii A320 w Tianjin (Chiny), aby zwiększyć oferowanie w Azji. Używanie niedozwolonych substancji w godzinach pracy będzie poddane skrupulatnemu dochodzeniu przez Boeinga. Oficjalna odpowiedź amerykańskiego producenta na zarzuty Al Jazeera znajduje się w linku poniżej:
zobacz link
mietek 2014-09-16 08:45   
mietek - Profil mietek
Ciężko jest uwierzyć w to, że samolot produkowany przez największą i najbardziej znaną firmę produkującą samoloty, który został dopuszczony do użytkowania przez odpowiednie organy w USA i UE, jest wadliwy. Opieranie się na opinii kilku pracowników lub byłych pracowników to trochę słaba podstawa jak dla mnie. Nie sądzę aby Boeing zrobił coś takiego no i póki co, i mam nadzieję, że tak zostanie, żaden B787 się nie rozbił, a trochę już latają. Jakby były niebezpieczne to chyba coś by się już wydarzyło.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy