Kręte drogi do lotniska

ROZPOCZĄŁ SIĘ WYKUP GRUNTÓW I PROJEKTOWANIE DOJAZDÓW Władze Portu Lotniczego Lublin w Świdniku ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji sieci drogowej do obsługi lotniska. Stworzenie dojazdu do portu będzie jednak w przyszłości rolą samorządu województwa, nie spółki. – Chcemy, żeby koncepcja zawierała plan dojazdów do lotniska ze wszystkich stron. Ma uwzględniać istniejącą strukturę dróg, przepustowość tras, a także potrzeby mieszkańców Świdnika i okolic – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL. Właściwym wykonawcą dróg będzie samorząd województwa lubelskiego. Po co w takim razie wykonanie koncepcji, która będzie kosztowała co najmniej kilkadziesiąt tysięcy zł, zlecają władze spółki? – Na razie drogi wokół planowanego lotniska są gminne lub powiatowe – należą do miasta Świdnik lub powiatu świdnickiego. Województwo chce je przejąć pod swój zarząd, wtedy będzie się zajmować ich modernizacją. Postanowiliśmy jednak wcześ-niej przygotować koncepcję, bo dziś musiałyby to w swoim zakresie robić poszczególne samorządy. To wydłużyłoby procedury, które my wolimy skracać – przekonuje Jankowski. Według zapewnień władz spółki pierwszy samolot odleci ze Świdnika w połowie 2011 roku. Dwa tygodnie temu wykupiono od właścicieli pierwszą działkę w gminie Wólka Lubelska. – Do końca tego roku chcemy znaleźć się w posiadaniu wszystkich terenów pod inwestycję, planujemy też skompletować dokumentację – podkreśla Piotr Jankowski. Spółka prowadzi rozmowy z liniami lotniczymi, głównie tzw. tanimi, żeby zachęcić je do latania ze Świdnika. – Zainteresowanie wyraziły już Ryanair i Skyjet. Na pewno będzie ich jednak więcej – informuje Jankowski. Pozostają jednak sprawy nierozstrzygnięte, chodzi m.in. o opłaty (co najmniej 100 mln zł), które spółka będzie musiała ponieść za wyłączenie około 130 ha gruntów z produkcji leśnej. Trwają też prace nad lotniczą specustawą, która miałaby ułatwić budowę lotnisk, m.in. poprzez przyspieszenie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Projekt ustawy przygotował Stanisław Żmijan, poseł PO z Lubelszczyzny. Dokument jest teraz konsultowany w Ministerstwie Infrastruktury.
20/03/2008 12:30  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
lucky 2008-03-20 12:31   
lucky - Profil lucky
ROZPOCZĄŁ SIĘ WYKUP GRUNTÓW I PROJEKTOWANIE DOJAZDÓW

Władze Portu Lotniczego Lublin w Świdniku ogłosiły przetarg na opracowanie koncepcji sieci drogowej do obsługi lotniska. Stworzenie dojazdu do portu będzie jednak w przyszłości rolą samorządu województwa, nie spółki.

– Chcemy, żeby koncepcja zawierała plan dojazdów do lotniska ze wszystkich stron. Ma uwzględniać istniejącą strukturę dróg, przepustowość tras, a także potrzeby mieszkańców Świdnika i okolic – tłumaczy Piotr Jankowski, rzecznik prasowy PLL.

Właściwym wykonawcą dróg będzie samorząd województwa lubelskiego. Po co w takim razie wykonanie koncepcji, która będzie kosztowała co najmniej kilkadziesiąt tysięcy zł, zlecają władze spółki?

– Na razie drogi wokół planowanego lotniska są gminne lub powiatowe – należą do miasta Świdnik lub powiatu świdnickiego. Województwo chce je przejąć pod swój zarząd, wtedy będzie się zajmować ich modernizacją. Postanowiliśmy jednak wcześ-niej przygotować koncepcję, bo dziś musiałyby to w swoim zakresie robić poszczególne samorządy. To wydłużyłoby procedury, które my wolimy skracać – przekonuje Jankowski.

Według zapewnień władz spółki pierwszy samolot odleci ze Świdnika w połowie 2011 roku. Dwa tygodnie temu wykupiono od właścicieli pierwszą działkę w gminie Wólka Lubelska. – Do końca tego roku chcemy znaleźć się w posiadaniu wszystkich terenów pod inwestycję, planujemy też skompletować dokumentację – podkreśla Piotr Jankowski.

Spółka prowadzi rozmowy z liniami lotniczymi, głównie tzw. tanimi, żeby zachęcić je do latania ze Świdnika. – Zainteresowanie wyraziły już Ryanair i Skyjet. Na pewno będzie ich jednak więcej – informuje Jankowski.

Pozostają jednak sprawy nierozstrzygnięte, chodzi m.in. o opłaty (co najmniej 100 mln zł), które spółka będzie musiała ponieść za wyłączenie około 130 ha gruntów z produkcji leśnej. Trwają też prace nad lotniczą specustawą, która miałaby ułatwić budowę lotnisk, m.in. poprzez przyspieszenie podejmowania decyzji inwestycyjnych. Projekt ustawy przygotował Stanisław Żmijan, poseł PO z Lubelszczyzny. Dokument jest teraz konsultowany w Ministerstwie Infrastruktury.
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy