Centralwings: nie będzie bazy, połączeń

Miało być więcej samolotów, nowe miejsca pracy i atrakcyjne połączenia. Jednak, że z ambitnego planu najprawdopodobniej nic nie będzie. Tania linia lotnicza Centralwings nie otworzy w Rębiechowie swojej bazy operacyjnej. O tym, że polska tania linia lotnicza Centralwings chce się rozwijać w Trójmieście pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Od marca na pasie lotniska im. Lecha Wałęsy miały stacjonować trzy nowe boeingi 737, a na początek kwietnia planowano otwarcie nowych tras: do Barcelony, Amsterdamu i Manchesteru. Dodatkowo, dzięki inwestycji przewoźnika w gdańskim porcie lotniczym miało znaleźć pracę ok. 100 dodatkowych osób. Tymczasem kilka dni temu okazało się, że z bazy będą nici.- Musieliśmy wstrzymać otwarcie naszej bazy w Gdańsku - powiedział nam Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Centralwings. - Nie wykluczone jednak, że w przyszłości do tego pomysłu powrócimy - zaznacza. W te słowa ciężko jednak uwierzyć. Powodem rezygnacji Centralwings z Trójmiasta są słabe wyniki finansowe linii, która ubiegły rok linia zakończyła z 73-milionową stratą i tym samym zabrała większość zysków swojego właściciela – Polskich Linii Lotniczych LOT. - Wyniki spółki są następstwem osłabienia się całego rynku przewozów nisko-kosztowych w Polsce. Sytuacja Centralwings jest również spowodowana warunkami makroekonomicznymi w Europie oraz wciąż rosnącymi kosztami. Największy wpływ na nią miała jednak ostra walka na rynku tanich połączeń z większymi przewoźnikami zagranicznymi, na korzyść których działają również inne niż polskie regulacje prawne, stawiające ich na uprzywilejowanej pozycji - wyjaśnia powody słabej kondycji finansowej oficjalne oświadczenie firmy. Gwoździem do trumny dla gdańskiej bazy było to, że LOT nie wypożyczy swojej spółce-córce dwóch dodatkowych maszyn, które miały stacjonować w Rębiechowie. Dlatego w Trójmieście będzie tylko jedna biało-czerwona maszyna. Brak bazy w Gdańsku oznacza, że pod znakiem zapytania stanęło uruchomienie zapowiadanych trzech nowych połączeń. - Zlikwidowane zostaną połączenia do Amsterdamu i Manchesteru - przyznaje prezes portu lotniczego im. Lecha Wałęsy Włodzimierz Machczyński. Nie wiadomo również, co z rejsami do Barcelony, ale tę lukę niemal na pewno zapełni Wizzair, który zamierza uruchomić tego lata połączenie do słonecznej Hiszpanii. - W tej chwili nie mam żadnych informacji na temat likwidacji naszych nie uruchomionych jeszcze połączeń - uspokaja Kamil Wnuk. Dodaje jednocześnie, że ostateczne decyzje powinny zapaść w ciągu dwóch tygodni. Na razie linia wciąż sprzedaje bilety na wszystkie wymienione trasy. Rezygnacja z otwarcia bazy w Rębiechowie postawiła w kłopotliwej sytuacji osoby, który miały w niej pracować. Nasz czytelnik, pan Mariusz miał w poniedziałek rozpocząć szkolenie dla obsługi naziemnej i pokładowej. O tym, że szkolenia i pracy w Gdańsku nie będzie, dowiedział się w piątek. - Z powodu oferty Centralwings wiele osób złożyło wymówienia w swoich dotychczasowych miejscach pracy. Jedna z nich specjalnie przeniosła się z tego powodu do Gdańska - opisuje nam sytuację i zapowiada, że kilkanaście osób zamierza dochodzić swoich racji na drodze prawnej. - Musieliśmy wstrzymać proces rekrutacji i jest nam z tego powodu bardzo przykro. Wiemy, że była to bardzo ważna sprawa dla wielu mieszkańców regionu - tłumaczy się rzecznik prasowy linii. Jeśli spełni się czarny scenariusz i do Amsterdamu, Manchesteru i Barcelony jednak nie polecimy z Centralwings, będzie to oznaczało, że Rębiechowo straci w tym roku osiem połączeń. Pod koniec lutego rezygnację z lotów do Edynburga, Londynu (Gatwick), Bristolu i Belfastu zapowiedział inny tani przewoźnik – EasyJet. Do Hamburga nie poleci z kolei LOT.
10/03/2008 23:51  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
miras 2008-03-14 22:28   
miras - Profil miras
marqoos: letni sezon sie jeszcze nie rozpoczą, więc wszystko się może zdarzyć. W letnim okresie KRK-DUB miał być 7x. Na dzień dzisiejszy w rozkładzie jest tylko 5 lotów tygodniowo.
tomekk 2008-03-14 22:26   
tomekk - Profil tomekk
miras: się nie boję, mam zaplanowany weekend w AMS, ale czysto rozrywkowy (oj bardzo ;)) - jak nie polecę tragedii nie będzie. Szkoda tylko, że w gruncie rzeczy sympatyczna linia ma tak beznadziejny zarząd - ktoś w innym wątku porównał C0 do NE - i nie bez racji, poza samolotami (nówki NE vs 15-letnie benki C0).
raf 2008-03-14 22:26   
raf - Profil raf
z tego co zauwazylem to nie ma Manchesteru z gdn,COOOzero!
humbak 2008-03-14 22:25   
humbak - Profil humbak
Uo matko! Jak widze takie komunikaty, to czuje sie, jakbym podchodzil do sciany na uniwerku jak bylem studentem, aby odczytac wyniki egzaminu. Chociaz nie, wtedy to ja bylem pewny pozytywnych wiesci, a teraz to za kazdym razem strach mnie ogarnia, czy oby znow moj rejs nie zostal anulowany. Koniec! Lece WAW-DUB-WAW na koniec marca i nigdy wiecej CeZero! tomekk: Ciesze sie, ze ejstes. Gdzies zniknal?
marqoos_pl 2008-03-14 22:23   
marqoos_pl - Profil marqoos_pl
Niech C0 upadnie jak najszybciej... Będzie to tylko z pożytkiem dla pasażerów... Może jeszcze Dublin skasują 'ze względu na małą opłacalność trasy'???
aynis 2008-03-14 22:20   
aynis - Profil aynis
Największą ciekawość, jak dla mnie wzbudza połączenie LIL-GRO... A jeszcze kilka miesięcy temu mówili, że otworzą z GDN kierunek narciarski, jeszcze w tym roku... Mam nadzieję, że nie w tym sezonie zimowym ;]
airliner 2008-03-14 22:20   
airliner - Profil airliner
Spokojnie, akurat połączenie z Krakowa do Amsterdamu sprzedaje się wyśmienicie. HAM oraz BHX nie sprzedawało się dobrze, tym bardziej że C0 ma konkurencje na tym drugim połączeniu w postaci bmi baby.
miras 2008-03-14 22:17   
miras - Profil miras
aynis: nie strasz tomkka :)) Myślę że KRK-AMS utrzyma się, gorzej będzie z KRK-LIL.
aynis 2008-03-14 22:15   
aynis - Profil aynis
Nie to, że źle życzę KRK, czy coś... Z lotów do Niemiec w ogóle zrezygnowali, a czy do Holandii tyle chętnych? Oni już tam latają?
aynis 2008-03-14 22:12   
aynis - Profil aynis
Szybko przyszło, szybko poszło. Aż dziwne, że nie skasowali więcej z Gdańska, np. Girony... Myślę, że i KRK-AMS niedługo skasują.
tomekk 2008-03-14 22:03   
tomekk - Profil tomekk
Uff, KRK - AMS zostało? Może zdążę polecieć zanim zbankrutują ;) Ale tak czy inaczej to C0 niestety sucks. Wydawało się, że zaczynają normalnieć, ale to były złudne nadzieje. Stenus: jestem!
kubik 2008-03-14 21:43   
kubik - Profil kubik
czuję w kościach, że wkrótce W!ZZ pojawi się także w SZZ, a na razie będzie zastępczy (SZZ)POZ-DTM ;)
miras 2008-03-14 21:35   
miras - Profil miras
Nie będzie też KRK-BHX!!!
miras 2008-03-14 21:33   
miras - Profil miras
NO I STAŁO SIĘ. 4 kierunki które obstawiałem wyleciały z siadki połączeń C0. Nie polecimy: KRK- HAM; POZ-AMS; GDN-AMS; SZZ-DTM
miras 2008-03-12 01:31   
miras - Profil miras
stenus: też to przechodziłem ;] Tyle że ja mialem troche wiecej czasu na przemyslenie jak zorganizować moj lot - bo caly miesiąc, nie mniej jednak takie dzialanie C0 jest żałosne.
humbak 2008-03-12 00:19   
humbak - Profil humbak
Ufff... Wlasnie skonczylem uciaziwe poszukiwania wyjscia z sytuacji, w jaka mnie wladowal dzis CeZero. Dostalem dzis rano maila, ze ... moj rejs WAW-MAN na 25 marca zostal anulowany. Zadzwonilem do telecentrum, powiedziala pani, ze moge takze zmienic bezplatnie rejs na inny kierunek. Dobrze, bo nie chcialem leciec do MAN na Swieta. W koncu wybralem DUB, bo znalazlem dwa bilety FRancy po 10 euro lub funtów każdy. Czyli FRanca uratowala moj portfel, bo inaczej to bym stracil na tym posunieciu CeZero kilkaset zlotych. Wiec zaczelo sie tak milo, jak lecialem do/z Bolonii, ale teraz notowania CeZero u mnie legly w gruzach. Przyzwoite to jednak, ze poinformowali mnie o tym na 14 dni przed rejsem, a nie w dniu odlotu. Czyli zgodnie z prawem, aby nie placic odszkodowania, ale jednoczesnie na tyle wczesnie, ze moglem jeszcze sensownie dopasowac podroz. A najzabawniejsze bylo to, ze rano mialem informacje o anulowaniu tylko WAW-MAN, a jak zadzwonilem po poludniu, aby w koncu zmienic rezerwacje, to pan mnie poinformowal, ze anulowany zostal takze moj rejs powrotny MAN-WAW. :o) Czyli CeZero mocno obcina MAN, co jest o tyle dziwne, ze pzreciez to jest codeshare swiezy z LO! Ja juz nie rozumiem, co dzieje sie w tej linii. To moje dwa ostatnie rejsy ta linia, bo juz nie rozumiem ich polityki.
aynis 2008-03-11 14:58   
aynis - Profil aynis
Mogli by je na przykład ustawić na płycie, tak koło terminala... Jak je stawiają na pasie i nie latają, to nic dziwnego, że zysku nie przynoszą ;) Swoją drogą, kiedy w GDN powstaną w końcu drogi do kołowania?
disorder 2008-03-11 10:52   
disorder - Profil disorder
Aynis: To dobra informacja, skoro piszesz, że 3 samoloty stacjonowałyby na pasie lotniska im. Lecha Wałęsy. Przecież nic by nie mogło startować, ani lądować.
maciek 2008-03-11 10:11   
maciek - Profil maciek
Znalazlem info ze C0 w okresie Wielkanocy kasuje pojedyncze loty z POZ.
Na święta nie lecimy do Paryża
Podróżni z Poznania nie polecą w okolicach Świąt Wielkanocnych do Paryża, Edynburga i Rzymu. Linia lotnicza Centralwings odwołała połączenia do tych miast, które są obsługiwane z Ławicy. 22 marca nie wystartuje samolot do Paryża, 23 marca do Rzymu, a 23 i 24 marca do Edynburga.

- Byliśmy zmuszeni zrezygnować z niektórych rejsów w końcówce sezonu zimowego ze względów ekonomicznych - mówi Kamil Wnuk, rzecznik prasowy linii Centralwings. - Zainteresowanie tymi lotami było bardzo niskie. Ich realizacja pociągnęłaby za sobą duże wydatki bez szans na przychód. Pasażerowie otrzymają zwrot kosztów biletów.
dareck 2008-03-11 07:16   
dareck - Profil dareck
Skoro tak ładnie skopiowałaś artykuł z trojmiasto.pl, to ja pozwoliłem sobie skopiować mój komentarz.. :) /// Ileż to razy C0 kasował świeżo uruchomione trasy, ileż to razy znienacka zmieniał plany i wystawiał niedoszłych pasażerów do wiatru?

To jedyny tzw. tani przewoźnik, który - zupełnie bezpodstawnie - traktuje pasażerów w sposób charakterystyczny dla rynkowych monopolistów... a gdyby nie wsparcie kapitałowe udzielane przez LOT, to ten pseudo-przewoźnik dawno zniknąłby z polskiego nieba.

Firma, zamiast zatrudnić prawdziwych fachowców od planowania, daje pracę zaprzyjaźnionym "specjalistom", którzy bawią się w eksperymenty.
Wiadomo, że wpadki wszystkim się zdarzają, ale w przypadku C0 mamy do czynienia z ciągłym pasmem porażek.. dziwne w ogóle, że ktokolwiek chce tym latać :]

A co do EasyJet, to w letnim sezonie jest zbyt dużo ciekawych i dochodowych kierunków (np. nowe loty z Londynu do Egiptu), żeby użerać się cenowo z konkurencją na trasach GDN-UK. Cierpliwości, skończy się sezon, to i loty powrócą...
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy