Centralwings: nie będzie bazy, połączeń

Miało być więcej samolotów, nowe miejsca pracy i atrakcyjne połączenia. Jednak, że z ambitnego planu najprawdopodobniej nic nie będzie. Tania linia lotnicza Centralwings nie otworzy w Rębiechowie swojej bazy operacyjnej. O tym, że polska tania linia lotnicza Centralwings chce się rozwijać w Trójmieście pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku. Od marca na pasie lotniska im. Lecha Wałęsy miały stacjonować trzy nowe boeingi 737, a na początek kwietnia planowano otwarcie nowych tras: do Barcelony, Amsterdamu i Manchesteru. Dodatkowo, dzięki inwestycji przewoźnika w gdańskim porcie lotniczym miało znaleźć pracę ok. 100 dodatkowych osób. Tymczasem kilka dni temu okazało się, że z bazy będą nici.- Musieliśmy wstrzymać otwarcie naszej bazy w Gdańsku - powiedział nam Kamil Wnuk, rzecznik prasowy Centralwings. - Nie wykluczone jednak, że w przyszłości do tego pomysłu powrócimy - zaznacza. W te słowa ciężko jednak uwierzyć. Powodem rezygnacji Centralwings z Trójmiasta są słabe wyniki finansowe linii, która ubiegły rok linia zakończyła z 73-milionową stratą i tym samym zabrała większość zysków swojego właściciela – Polskich Linii Lotniczych LOT. - Wyniki spółki są następstwem osłabienia się całego rynku przewozów nisko-kosztowych w Polsce. Sytuacja Centralwings jest również spowodowana warunkami makroekonomicznymi w Europie oraz wciąż rosnącymi kosztami. Największy wpływ na nią miała jednak ostra walka na rynku tanich połączeń z większymi przewoźnikami zagranicznymi, na korzyść których działają również inne niż polskie regulacje prawne, stawiające ich na uprzywilejowanej pozycji - wyjaśnia powody słabej kondycji finansowej oficjalne oświadczenie firmy. Gwoździem do trumny dla gdańskiej bazy było to, że LOT nie wypożyczy swojej spółce-córce dwóch dodatkowych maszyn, które miały stacjonować w Rębiechowie. Dlatego w Trójmieście będzie tylko jedna biało-czerwona maszyna. Brak bazy w Gdańsku oznacza, że pod znakiem zapytania stanęło uruchomienie zapowiadanych trzech nowych połączeń. - Zlikwidowane zostaną połączenia do Amsterdamu i Manchesteru - przyznaje prezes portu lotniczego im. Lecha Wałęsy Włodzimierz Machczyński. Nie wiadomo również, co z rejsami do Barcelony, ale tę lukę niemal na pewno zapełni Wizzair, który zamierza uruchomić tego lata połączenie do słonecznej Hiszpanii. - W tej chwili nie mam żadnych informacji na temat likwidacji naszych nie uruchomionych jeszcze połączeń - uspokaja Kamil Wnuk. Dodaje jednocześnie, że ostateczne decyzje powinny zapaść w ciągu dwóch tygodni. Na razie linia wciąż sprzedaje bilety na wszystkie wymienione trasy. Rezygnacja z otwarcia bazy w Rębiechowie postawiła w kłopotliwej sytuacji osoby, który miały w niej pracować. Nasz czytelnik, pan Mariusz miał w poniedziałek rozpocząć szkolenie dla obsługi naziemnej i pokładowej. O tym, że szkolenia i pracy w Gdańsku nie będzie, dowiedział się w piątek. - Z powodu oferty Centralwings wiele osób złożyło wymówienia w swoich dotychczasowych miejscach pracy. Jedna z nich specjalnie przeniosła się z tego powodu do Gdańska - opisuje nam sytuację i zapowiada, że kilkanaście osób zamierza dochodzić swoich racji na drodze prawnej. - Musieliśmy wstrzymać proces rekrutacji i jest nam z tego powodu bardzo przykro. Wiemy, że była to bardzo ważna sprawa dla wielu mieszkańców regionu - tłumaczy się rzecznik prasowy linii. Jeśli spełni się czarny scenariusz i do Amsterdamu, Manchesteru i Barcelony jednak nie polecimy z Centralwings, będzie to oznaczało, że Rębiechowo straci w tym roku osiem połączeń. Pod koniec lutego rezygnację z lotów do Edynburga, Londynu (Gatwick), Bristolu i Belfastu zapowiedział inny tani przewoźnik – EasyJet. Do Hamburga nie poleci z kolei LOT.
10/03/2008 23:51  
Komentowanie dostępne dla zalogowanych użytkowników
miras 2008-03-14 23:01   
miras - Profil miras
KRK-MAN na kwiecień nie ma biletów!
aynis 2008-03-14 23:00   
aynis - Profil aynis
To ja dodam brak lotów z Poznania do Paryża...
humbak 2008-03-14 22:59   
humbak - Profil humbak
tomekk: Odrobilem tantiemy niosac Ci butelki. A proposito, czy juz zostaly puste tylko?
aynis 2008-03-14 22:58   
aynis - Profil aynis
Ładnie dzisiaj pojechali z tematem cięcia lotów. Czyżby brakło im samolotów na czartery? Może niech się zajmą tylko tym...
raf 2008-03-14 22:56   
raf - Profil raf
edi z poznania brak:) cd pewnie nastapi
tomekk 2008-03-14 22:51   
tomekk - Profil tomekk
stenus: podziel się tantiemami :P Ciekawa sytuacja jest z połączeniem KRK - GRO - zniknęły taryfy na kwiecień :) C0 za linia ...
andrzej500 2008-03-14 22:50   
andrzej500 - Profil andrzej500
aynis:masz rację Schiphol bardzo fajne lotnisko,
humbak 2008-03-14 22:49   
humbak - Profil humbak
aynis: Wlasnie ejstes kochana, bo dzieki Tobie wiem to juz teraz i moge szybkie korekty zrobic. :o) To forum bardzo przydaje mi sie do pracy! Dzieki Wam!
aynis 2008-03-14 22:48   
aynis - Profil aynis
Jeszcze trochę, a c0 sam siebie wytnie... Gdzie jest zarząd sprzed 3 lat?
andrzej500 2008-03-14 22:47   
andrzej500 - Profil andrzej500
aguirre: jak do AMS latał NE to sprzedawaliśmy bardzo dużo biletów, miał dobra ranna porę można było to łączyć na inne kierunki ORK, BFS, BRS, SNN, MAD bo nie było wtedy bezpośrednich z KRK
aynis 2008-03-14 22:46   
aynis - Profil aynis
Sprawdzałam GRO i jeszcze można kupić bilety od czerwca. Nie wiem jak reszta. Ale SNN? Tam nie mieli konkurencji żadnej...
aguirre 2008-03-14 22:45   
aguirre - Profil aguirre
To C0 rywalizuje z NE w tempie wycinania kierunków z PL :P Aż się boje odświeżyć ekran, zaraz się okaże, że coś znowu wycięli :(
aynis 2008-03-14 22:44   
aynis - Profil aynis
stenus: szkoda, że mam takie nieciekawe nowiny dla Ciebie :/ Podobno Red Light District mają zamknąć lub znacznie ograniczyć - dobrze, że AMS mam już zaliczony ;) A Schiphol bardzo mi się podobało...
tomekk 2008-03-14 22:42   
tomekk - Profil tomekk
miras: ja wolę kolor zielony (nie mylić z dobrym forumowiczem ;))
raf 2008-03-14 22:42   
raf - Profil raf
shannon z gdn tez brak.i tak z dnia na dzien sobie zrobili wycinke.co za linia...
humbak 2008-03-14 22:42   
humbak - Profil humbak
marqoos_pl: NIEEEEEEEEE!!!! Niech poczekaja, az ja i tomekk wrocimy z ich rejsow. :o) aynis: No szlag mnie trafia, bo skonczylem dopieszzcac wlasnie rozklad z GDN na sezon letni, do publikacji za tydzien w Rzepie, a tu klops i musze zmieniac.. :o(
aguirre 2008-03-14 22:40   
aguirre - Profil aguirre
A z WAW co ubyło ? Chciałem wyskoczyć w końcu do LIL, ale latem. Co do ew. MAN to mam mieszane uczucia, to chyba najmniej 'turystyczny' kierunek brytyjski. Główny atut to chyba węzeł komunikacyjny. Akurat KRK-LIL powinno się utrzymać. AMS ma policzone dni niestety, dal naszych rodaków to za blisko do pracy by latać, lepiej tłuc się cąay dzień samochodem.
miras 2008-03-14 22:38   
miras - Profil miras
tomekk: mam nadzieję, że AMS, zostanie i będziesz mógł sobie tam polecieć. BTW, jakież to rozrywki masz w planach??? Dzisiaj słyszałem,że Red Light District przegrywa z internetem :))
aynis 2008-03-14 22:31   
aynis - Profil aynis
Faktycznie, nie ma dostępnych lotów z GDN do MAN :/
tomekk 2008-03-14 22:28   
tomekk - Profil tomekk
stenus: nie zniknąłem, tylko stałem się bardziej pasywnym członkiem forum ze względu na brak czasu i pewne - hmmm - obniżenie poziomu dyskusji jakie obserwuję ostatnimi czasy ;)))
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy